SAN FRANCISCO

12.12.2023

Další jednodenní výlet do dalšího turistického města v Kalifornii - San Francisca. Z LA to byla asi nejdelší vzdálenost, cesta trvala 6 hodin a tak jsme vyjížděli opravdu brzy. Musím říct, že jeden den byl na toto město hraniční, kdybychom měli k dispozici pár hodin navíc, nezlobili bychom se. Ale hlavní body jsme stihli, i když některé za tmy. 


NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

CHINA TOWN

Pro příjezd do SF jsme využili směr přes Oakland Bay Bridge, ze kterého pak už uvidíte na samotný Golden Gate. Oakland Bay Bridge se nachází vedle ostrůvku Treasure Island, ze kterého jsou krásné výhledy na samotné San Francisco. Vjezd na most je zpoplatněn 7 $. Automobil jsme nechali v parkovacím době v těsné blízkosti China Townu, kde jsme započali objevování San Francisca. China town nás přivítal posledními zbytky oslav. Je tu opravdu velký počet obyvatelů této etniky a na chvíli máte pocit, že jste se opravdu ocitli v jejich rodné zemi. Navíc jde o nejstarší čtvrť tohoto typu v Americe. Ulice v China townu jsou trochu špinavé a z restaurací se do ulic rozléhal jejich klasický odér, ale ani to nás neodradilo a dali jsme si zde oběd, kde Vám do učetnictví vystaví ukázkovou účtenku. 😀 Vstupní čínskou bránu, klasickou pro tyto čtvrťi najdete na ulici Clay St. Najdete tu velké množství obchodů se suvenýry.

Brána do China Townu
Brána do China Townu
Účtenka z China townu
Účtenka z China townu
Oběd v China Townu
Oběd v China Townu
China town San Francisco
China town San Francisco

PIER 39, HYDE ST. PIER, LOMBARD STREET, ALCATRAZ

Z China Townu jsme se dále vydali k pobřeží, a to k budově Ferry Bulding a od ní jsme si obešli všechna mola až ke známému molu s lachtany. Molo Pier 39, kde se nachází molo s lachtany - Sea Lion Viewing Area​, určitě nevynechejte. Molo je moc hezky udělané, hodně nám to připomínalo molo v Santa Monice u LA. Další, co z mola můžete vidět je jedna z nejznámějších věznic světa Alcatraz. K nástupu na loď, která Vás odveze k této věznici potom slouží vedlejší Pier 33, kde se nachází i malý model tohoto ostrova vězňů. My jsme na ostrov nejeli, časově bychom to nestihli, ale pokud Vás to zajímá, zde najdete veškeré informace. Svojí cestu podél pobřeží jsme v oblasti na Hyde St. Pier pomalu ukončili. Zde se nacházejí historické lodě, do kterých je možné se jít za poplatek podívat. Dále se můžete jít projít na cíp, až na Aquatic Park Cove. Celá tato oblast je nazývaná jako Maritime National Historical Park.  V ulici, kde končí Hyde St. Pier, pár bloků nahoru se nachází známá Lombard street, nejzahnutější ulice na světě, po které normálně jezdí auta. Ulice je v podstatě maličká, rozléhá se na velkosti jednoho bloku. Toto byla spíš zastávka pro podívání se, udělali jsme si povinnou fotku a rychle pryč. ​

San Francisco
San Francisco
San Francisco
San Francisco
Hyde St. Pier
Hyde St. Pier
Hyde St. Pier
Hyde St. Pier
Ulice v San Franciscu
Ulice v San Franciscu

CABLE CAR

San Francisco je známe také pro svoje strmé ulice. Když jsme to viděli naživo, nechápali jsme, jak může ruční brzda auta při parkování udržet. 😀 Dolů z těchto ulic Vás to totiž nutí skoro seběhnout. Turistickým tahákem je pak samozřejmě také pro San Francisco ikonická cable car, která se na konečných stanicích ručně obrací na zpáteční směr na obratišti. Je proto dobrý tip nastoupit na jízdu touto lanovou tramvají právě na konečných stanicích, kde uvidíte obsluhu obratiště jak obrací samotnou tramvaj. Kdo neznáte, tak se jedná o tramvaj, která se pohybuje po trase díky ručně ovládanému systému s lanem, jedna cesta stojí 8 $ (za naší návštěvy stála 7 $) a jinde na světě už na takovou tramvaj nenarazíte. Pokud Vás zajímá jaké trasy tramvaj obsluhuje, na tomto odkazu jsou veškeré informace. Můžete jet i trasou okolo Lombard Street.

Strmé ulice v San Franciscu
Strmé ulice v San Franciscu
Obratiště Cable car
Obratiště Cable car
Ulice v San Franciscu
Ulice v San Franciscu
Cable Car
Cable Car
Cable Car
Cable Car

GOLDEN GATE BRIDGE

A to hlavní, proč sem asi většina turistů zavítá je slavný, červený Golden Gate. Nejfotografovanější most a zároveň nejoblíbenější most sebevrahů na světě, taková prvenství si s sebou most nese. Pro nás byl den v SF krátký, ke Golden Gatu jsme se dopravili až v době, kdy už byla tma a to jsme ušetřili trochu času, protože sem už jsme jeli autem. Takže krásné fotografie tu od nás bohužel nehledejte. 😀 Most bývá často pod mlhou, a to hlavně ráno, tak si návštěvu naplánujte trochu později. 

Problémem naší večerní návštěvy bylo to, že jsme se po mostě chtěli projít a dostat se na druhou stranu k view point. Každopádně jsme asi o pět minut nestihli jeho "otevírací dobu". Toto jsme předem nastudované neměli, respektive nás ani nenapadlo, že je tam nějaké časové omezení. Jinak bychom si celý den časově trochu přeskládali. Zde naleznete informace ohledně otevírací doby mostu pro pěší. Z této strany od SF je pak kousek od vstupu na most malá replika mostu a vyfotit se můžete i u jednoho kusu železného patníku. Výhodou pak možná bylo jen to, že tu nebyli žádní turisté, kterých je tu jinak opravdu hodně a s parkováním problém také nebyl. Když pojedete autem, tak se jen připravte na to, že přes den je tu trochu problém zaparkovat, parkovacích míst je málo a jsou časově omezené. Dočetli jsme se, že i přes ostrahu se na parkovištích u mostu dějí krádeže z aut. No nedalo se nic dělat u Hyde Pier jsme ještě navštívili náš oblíbený burger In-N-Out a vydali jsme se na několikahodinovou cestu domů.

Golden Gate v noci
Golden Gate v noci
Golden Gate
Golden Gate

A co my jsme nestihli a původně bylo v plánu byly tzv. Moraga Steps, které se nacházejí trochu stranou od všech výše zmíněných turistických cílů, ale je z nich hezký výhled na velkou část města vč. Golden Gate. Odtud se pak přes park můžete projít až k plážím.

Tak toto všechno se dá za jeden den stihnout v San Franciscu. Nebylo toho málo, ale kdyby měl den o pár hodinek více, vůbec bychom se nezlobili. Jinak SF na nás zapůsobilo velice hezky. Pro nás atypické, strmé ulice, snad veškeré typy budov od mrakodrapů až po historické budovy nebo krásné rodinné čtvrti. Každopádně i tady, stejně jako všude jinde se procházíte po krásné ulici, ze které sejdete a najednou se objevíte v ulici plné homeless, kteří na Vás pokřikují. Je potřeba s tím počítat a trochu se obrnit. Ale návštěvu můžeme určitě doporučit všema deseti, byl to moc hezký den. Mě osobně se San Francisco líbilo asi nejvíce ze všech navštívených měst na západním pobřeží.

Pokud Vás zajímá co se dá za jeden den stihnout v Las Vegas nebo co jsme navštiívili v Los Angeles a jeho okolí, tak si přečtěte i následující články.