LOS ANGELES, MALIBU, SANTA MONICA

10.12.2023

Los Angeles bylo naším výchozím bodem pro objevování západní části USA. Už při příletu, můžete z letadla vidět neuvěřitelné množství světel, v tomto případě jsou spíše namysli světla projíždějících aut na dálnici a v samotném městě, než světelkující budovy jako například v New Yorku. Je to až neuvěřitelné, mají zde totiž až 8 proudé silnice, na kterých jsou v ranní a odpolední špičce neustále zácpy a hodně to místním obyvatelům ztěžuje příjezd do práce a z práce. Po příjezdu na letiště jsme našli pobočku Alamo, u které jsme měli pronajatý automobil, vyzvedl nás autobus od této společnosti, který nás pro něj odvezl. Problémy při převzetí auta si můžete přečíst v tomto cestopise. A pak jsme se vydali na ubytování, nakoupit potraviny na snídani a následně na večeři, kam jinam, než do fastfoodu.


LOS ANGELES

CENTRUM

Pro Los Angeles a jeho okolí jsme měli vyhrazené tři odpoledne. Vždy se jednalo o pro nás odpočinkové dny bez přejezdů do vzdálenějších měst. Během dopoledne jsme dospali předchozí delší přejezd a odpoledne jsme objevovali LA a jeho okolí. A co jsme v LA stihli za takto krátkou dobu? 

Bydleli jsme kousek od metra, a tak jsme se k první atrakci přesunuli metrem na stanici Hollywood/Vine. Lístek na metro jsme si zakoupili v automatu na zastávce. Vystoupíte v podstatě přímo na slavném chodníku slávy - Hollywood Bl. Pro nás to bylo trochu zklamání, hlavně co se týká umístění. Chodník slávy se totiž nenachází na lukrativním místě, jak by se vzhledem k jeho "slávě" mohlo zdát, ale v ulici, kterou lemuje myčka aut, autoservis nebo i sexshop. Už tady z ulice je mezi budovami dobře vidět známý nápis Hollywood. Ulice je to plná obchodů se suvenýry, obchodních domů nebo fastfoodů. Večer se ulice mění na přehlídku umění, kde malíři a tanečníci ukazují svoje umění a sbírají peníze do klobouku. No občas tu narazíte na opravdu zajímavá představení, bizardnosti se meze nekladou. 😀

Autem jsem si alespoň projeli oblast Beverly Hills, kde už jen takto z okénka je vidět ten velký finanční rozdíl obyvatel, od těch, kde jsme třeba bydleli my. Krásně vilky z cihel, uupravené a velké zahrady, což je oproti malým domečkům z umakartu v ulici vedle  docela rozdíl. Můžete zde mimo jiné najít dům ze seriálu Beverly Hills 90210 nebo Merlose Place. 

Posledním autobusem jsme se dopravili k Universal Studios Hollywood, kolem jsme si to prošli, s tím, že třeba něco uvidíme, no neviděli. 😀 Nejsme takový filmový fanoušci a cena za vstupné nám přišla docela vysoká. Pár desítek metrů od Hollywood Bl, jsme objevili pro nás neznámý poklad - fastfood IN-N-OUT. Pokud znáte na východním pobřeží USA řetězec Shake-Shack, tak je to s tím srovnatelné.

Obecně v LA budete pravidelně potkávat homeless nebo alespoň jejich příbytky. Časem si na to zvyknete, ale udivovat Vás to asi jen tak nepřestane. Naštěstí jsme se nesetkali se špatnou zkušeností během celého pobytu na západním pobřeží. Kalifornie má v tomto směru problémy, dalo by se mluvit o krizi s homeless a její řešení je zatím v nedohlednu.

Hollywood walk of fame
Hollywood walk of fame
Hollywood walk of fame
Hollywood walk of fame
Los Angeles
Los Angeles
Hollywood Boulevard
Hollywood Boulevard

GRIFITH OBSERVATORY, HOLLYWOOD SIGN

Další zastávka v LA byla samozřejmě pro fotku u známého nápisu Hollywood. Můžete přijet autem a zaparkovat na vyznačených místech anebo v ulici vedlejší. Připravte se na to, že je tu často plno. Buďte u hledání místa trpělivÍ. Dále jsme se v LA zajeli podívat na Griffithovu observatoř, která se nachází na kopci, a tak má moc hezké výhledy na celé LA. Mimo to je zde výhled právě i na nápis Hollywood. Auto jsme zaparkovali na neplaceném místě pod oficiálními parkovišti a k observatoři jsme si kousek do kopce došli. ​Návštěvu doporučujeme, nachází se v přírodě na klidném místě s výhledem a je to příjemná změna od samotného města. Samotnou observatoř si pak můžete projít, jsou tam připraveny zajímavé technické atrakce.

Griffith Observatory
Griffith Observatory
Výhled z Griffith Observatory
Výhled z Griffith Observatory
Výhled z Griffith Observatory
Výhled z Griffith Observatory
Nápis Hollywood
Nápis Hollywood

MALIBU, SANTA MONICA, ROUT 66

Dále jsme stihli zajet do Malibu, které se nachází asi půl hodinky od LA. Procházka po Malibu Pier a přilehlé pláži, která byla pěkná a čistá. Samotné Malibu je pak spíše známé pro své slavné obyvatele, než jako turistický bod. Další místo, které jsme v okolí LA stihli navštívit je Santa Monica Pier se známou Venice beach. Zajížďka od centra LA je to pouze 20 minut a můžete zde zaparkovat autem v těsné blízkosti. V Santa Monice končí slavná Rout 66, kde se nachází i značka end of the trail a je tu pár historických zajímavostí. Na samotném mole je pak pár atrakcí, na kterých se můžete svézt. My jsme tuto možnost nevyužili, další den byla totiž v plánu návštěva řetězce zábavních parků Six Flags. I tady na Venice beach se setkáte s homelles, kteří se válí po pláži, pokud byste chtěli navštívit čistější a hlavně klidnější pláž, tak se vydejte na nedalekou Manhattan Beach. Na mole mají pak velice dobré burgry - Pier Burger. Dále se pak molo zužuje a můžete se projít k Harbour office s hezkými výhledy na oceán. Pokud máte rádi adrenalin, tak do Six flags určitě zavítejte. V Kalifornii je to navíc jeden z největších a zároveň nejlépe hodnocených parků tohoto řetězce.

Venice Beach
Venice Beach
Santa Monica Pier
Santa Monica Pier
Santa Monica Pier
Santa Monica Pier
End of the trail ROUTE 66
End of the trail ROUTE 66
Malibu Pier
Malibu Pier

NEJSTARŠÍ MC DONALD´ S

V městečku Downey, které je 12 mil od LA, se pak nachází nejstarší a poslední budova světoznámého řetězce MC Donald´ s. Budova atypická, mají to udělané i formou srovnání s časem minulým. Objednávky jsou řešeny zvenčí přes okénko a vedle je už delší dobu dostavěno i kryté posezení, které je spojené s malým muzeem tohoto řetězce, do kterého se můžete jít zadarmo podívat. Mají to moc hezky udělané. Tak pokud už budete zkoušet tento nám známý řetězec i v USA, tak proč ne rovnou sem, do nejstarší provozovny MC Donald´s na světě. Jen tu mají trochu omezenejší nabídku, než klasicky známe.

Nejstarší MC Donald´s v USA
Nejstarší MC Donald´s v USA
Museum MC Donald´s
Museum MC Donald´s
MC Donald´s
MC Donald´s

Zajímá Vás třeba to, jaké fast foodové řetězce navštívit na východním pobřeží USA?