NYC: JAK SE STRAVOVAT LEVNĚ A TIPY!
Jídlo je další položka, která může významně zahýbat s rozpočtem a vlastně taky zahýbe i když se budete snažit sebevíc. 😀 My jsme se stravovali celý pobyt ve městech, chtěli jsme si dovolenou v tomto směru "užít" a nasát atmosféru se vším všudy. Vzhledem k cenám by samozřejmě vyšlo levněji nakoupit potraviny v supermarketu a navařit si ve sdílených kuchyních, ale my to pojali takto.
Každopádně i tuto formu stravování jsme řešili co
možná nejlevněji. Nejčastěji jsme se stravovali ve fastfoodech, bistrech
či stáncích. Do klasických restaurací, které jsou zde dražší jsme
nechodili. To, kolik jsme zde utratili za levnější jídlo si asi spíše
necháme pro sebe. Obecně mějte na paměti, že ceny jsou uváděny bez taxy, a tak se konečná cena ještě trochu upraví směrem nahoru.
FAST-FOODY
Často doporučovaný byl v průvodcích fastfood Wendy´ s, my jsme zkusili tuto pobočku v podstatě u centra jako naše první jídlo v NYC. Řetězec jsme navštívili poprvé a naposledy. Jídlo nebylo dobré a hygieně také moc nedali. Obecně je to tu asi pobočka od pobočky, vždy jsme pak koukli dovnitř jak to tam vypadá, jak je uklizeno atd. Další co jsme zkoušeli a u nás v ČR zatím není byl Five Guys, burgery menší a jednodušší, je i lepší fast food. Spíš, než na hamburger sem ale zajděte na hranolky.
Kam jsme se opravdu často vraceli na jídlo byl fast food Shake Shack (burger okolo 12 $) a přitom jsme na něj v průvodcích nikde nenarazili. Pokud někdo máte zkušenosti s IN-N-OUT burgery ze západního pobřeží, tak je to stejná dobrota! 😀 I když Na západním pobřeží za takové burgery zaplatíte o nějaký ten dolar méně. Pokud budete chtít burger zkusit, tak zajděte do venkovní pobočky, která se nachází hned u Flatiron budovy v Madison Square Parku. Pokud ještě nebudou stromy obsypány listím budete tu mít i krásný výhled na Empire State Building. U trasy HIGH LINE, což je bývalá železnice přetvořená na takovou klidnou vyvýšenou část města, najdete bistro NY BURGERS, také doporučujeme, burgery jsou poctivé.
UŽ MÁŠ BURGERŮ POKRK?
Pokud už budete mít fast food jídla dost, což se může stát docela rychle, tak jsou tu možnosti takových řetězců, kde si můžete dát třeba mexickou nebo španělskou kuchyni. Určitě narazíte na typický řetězec Chipotle (okolo 10 $ za jídlo). Tyhle pobočky jsme také vybírali podle čistoty, ne všechny vypadaly dobře. Tady si vždy v dané sekci navolíte hlavní jídlo, přílohu, omáčku apod. a vyjde to na dobré peníze. Bistro, které je ve stejném duchu a možná i trochu více kultivované i čistější je podnik 6 1/2 Avenue Market - Bars & Eateries. Podnik najdete v podstatě v centru, kousek od Rockefelerova centra. V základu se tu najíte za stejné peníze. Pokud se pak budete nacházet napůl cesty mezi Madison Square Garden a Times Square můžete zkusit i podnik Hestia Café. My jsme se tu ocitli necíleně, už jsme měli opravdu hlad, ale byli jsme zde spokojeni. Bylo tu čisto a dobře jsme se najedli. Je tu velký výběr od hamburgrů, toritil až po meníčkové jídlo. Vedle u stolů probíhala zrovna finálová partie v šachu.
NĚCO SLADKÉHO?
Ve čtvrti Little Italy jsme narazili na dobré palačinky VIOLA CREPES and WAFFLES (10-15$), ale palačinky byly za naši druhé návštěvy zavřené. Každopádně zrovna palačinky nepatří cenově úplně k tomu nejlevnějšímu. Ono obecně v těchto čtvrtích jako je Little Italy, Soho, China town, toho najdete spoustu a většinou za dobré ceny. No i když teda večeře v klasické restauraci v China townu nevyjde teda na zrovna malé peníze. Ale tak, v jaké jiné čínské čtvrti si dát roasted duck, než právě v NYC. No ale to jsem trochu odbočila od sladkého.
U waflí zůstanu a doporučím venkovní žluté stánky Wafels and Dinges (od 10 $). Jeden se nachází třeba kousek od nějvětšího obchodního centra Macys a máte to tak kousek na Times Square. Pokud máte rádi sladké a nevadí Vám utratit nějaký ten dolar navíc, zajděte do Paris Baguette, kde mají velký výběr sladkého. Nadšenci sladkého se tu ocitnou jako v ráji, jen je to o něco málo dražší, než v klasické kavárně. My jsme na podnik původně narazili trochu zvláštně v Chicagu a mysleli jsme si jak jsme objevili poklad. 😀 Ale pobočky jsou vlastně všude a pár jich najdete právě i v NYC.
DUNKIN DONUTS, STARBUCKS,IHOP
Až na výjimky jsme chodili na kávu s sebou do Dunkina (5-7 $ za kávu), káva dobrá a vždy možnost připojení na wiffi zdarma a také do Starbucks. Vetšinou při objednávání kávy bylo zapotřebí upřesnit zda chcete hot nebo ice, oni se Vás popřípadě zeptají. Zkoušeli jsme tu i snídani a také dobré. Za teplou snídani, kde je jedna houska nebo chleba zaplatíte okolo 6 $. Zkusili jsme IHOP, a to dokonce v Bronxu, řetězec, který se specializuje na klasické americké snídaně - pro dva cca za 35 $ a byli jsme spokojeni.
NEJLEPŠÍ DONUTKY?
Taková klasická americká dobrota, která teda zřejmě původně nepochází přímo odtud, ale kdo by to řešil. Donutky najdete všude a tak si stačí jen vybrat. Určitě bysme dali přednost donutům řemeslné výroby, než klasickým řetězcům s donuty jako je Krispy Kreme, my jsme si tu teda donuty nikdy nedali, tak třeba nám doporučíte vy. Za nějakých 2,30 $
si můžete dát i donuty v Dunkin´ Donuts, špatné rozhodně nejsou a výborný je plněný s jablíčkem, ale jinak je to takový průměr. My jsme zkoušeli klasické obchůdky zaměřené na tuto sladkost. Jedním z nich byl The Donut Pub, kde mají velký výběr a hlavní výhodou je i to, že mají otevřeno nonstop. Navíc je tu super personál. Donutky klasické velikosti cca za 2 - 3 $. Byl tu výborný koblížek s jahodovou náplní. Musím uznat, že nám o něco více chutnali v Dough Doughnuts. Snědli jsme je tak rychle, že fotku nemáme, no jo, influenceři z nás asi nikdy nebudou. 😀 Velké donutky za nějakých 5,60 $ a jsou opravdu výborné, vláčné a nadýchané!
Klasický hot dog ze stánku na ulici jsme si také dali, každopádně často nikde neuvádějí ceny a myslím, že když viděl, že jsme turisté, tak nás pán v okénku trochu natáhl - myslím, že jsme platili asi 6 $, což rozhodně není málo. 😀 Obecně se vůbec nemusíte bát stravování ve stáncích, některé Vám nabídnou i pořádné dobroty. Když toho nachodíte tolik co mi, tak Vás ani tenhle styl stravování nemusí trápit. 😀
Co jsme v NYC podnikli?