NYC: CO JSME STIHLI ZA TÝDEN?
New York City toho má spostu co nabídnout. A určitě Vám k jeho návštěvě a oběhnutí několika hlavních památek bude stačit i méně dní, než týden. My jsme si v tomhle ohledu mohli čas dopřát a neměnili bychom. Na některých místech jsme se samozřejmě pohybovali častěji. Doma jsme si orientačně sepsali místa, která chceme
navštívit a poté si podle Google maps udělali orientační plán, tak
abychom se nemuseli neustále vracet sem a tam a dávalo to smysl. Jestli zvolit pro návštěvu turistických míst CityPASS a ušetřit tím pár dolarů se můžete dočíst zde.
STATUE OF LIBERTY
Hned první den nás čekal nejdelší přesun z ubytování, v podstatě na druhou stranu Manhattanu, a to do Battery Parku. Naprostou nutností pro nás totiž byla návštěva světoznámé Statue of Liberty na Liberty Islandu. Výlet jsme volili mimo CityPASS C3, i když je možné si tento výlet v rámci CP vybrat. Atrakce je za 25 $, a tak jsme si ji stranou CP
nechali jako nejlevnější atrakci. V ceně výletu k Statue of Liberty je doprava trajektem, samotná návštěva ostrova a muzea související s výstavbou a historií této ikonické sochy.
Vnitřní část sochy je pak zpřístupněna, a to jak piedestal, tak i koruna. Za naší návštěvy byla vyhlídka z koruny uzavřená, a tak jsme této možnosti vůbec nevyužili. Nám bohatě stačil výhled na krásné panorama NYC z trajektu a ze samotného ostrova, to je prostě zážitek sám o sobě. Veškeré info k lístkům najdete zde.
Tady jsme zase měli velkou výhodu v tom, že jsme byli mimo sezónu, protože jsme si nerezervovali nic dopředu. Prostě jsme daný den přišli do Battery Parku a zakoupili si lístek. Vlastně tu ani nebylo příliš lidí, jeli jsme vlastně hned tím prvním trajektem, který přijel. My jsme si teda šli rovnou sednout na horní palubu, abychom měli hezké výhledy. I přes to, že bylo azurko, v listopadu už byl chladnější vítr a čepice a bunda byla nutností. Zase jsme u toho, že v turistické sezóně se hodně doporučuje zajistit si lístky předem na Vámi zvolený den a nejlépe zvolit hned ten první trajekt, dokud nejsou na ostrově davy turistů. Pokud budete chtít využít prohlídky sochy, tak se většinou stává, že při nákupu v daný den na místě už tato možnost není.
Samotný výlet je krásný a stojí za to i výhledy z trajektu na panorama NYC, určitě se v tomto případě vyplatí nechat si výlet na hezké počasí. V daném období si určitě zkontrolujte, do kdy trajekty jezdí, abyste výlet stihli tak, jak si přejete. Jsou tu menší rozdíly v zimních a letních měsících. Navíc tu jsou krásné výhledy i ze samotného ostrova na spodní část Manhattanu a takový výhled od jinud mít nebudete. Během výletu můžete, ale nemusíte navštívit i Eliss Island, ke kterému budete připlouvat na zpáteční cestě.
Pokud byste nechtěli utrácet za tento výlet je možnost se v rámci tarifu MHD projet městským trajektem na Staten Island, trajekt sváží obyvatele ostrova za prací do Manhattanu. Jede také okolo sochy, samozřejmě ne tak blízko, ale sochu hezky uvidíte. Trajekt se neotáčí a tak si hned při nástupu sedněte na pravou stranu, abyste sochu viděli. Jinak i takto z trajektu jsou moc hezké výhledy, uvidíte vlastně sochu Svobody mezi Manhattanam a Brooklynem.
Za utracené peníze tento výlet určitě stojí. Navíc nám vyšlo opravdu ukázkové počasí. Délka výletu samozřejmě bude záležet na tom, kolik času na ostrově strávíte, není to časově omezené. Ale pokud nikam nespěcháte vyhraďte si alespoň 3 hodiny času.
BROOKLYN, MANAHTTAN BRIDGE
Vzhledem k tomu, že se výjezdní místo na Statue of Liberty nachází na spodní části Manhattanu, což je kousek od Brooklynu, pokračovali jsme do této části NYC procházkou přes národní historickou památku - Brooklyn Bridge do Brooklynu. Kromě toho, že je to opravdu ikonický most, jsou z něho i krásné výhledy, jak na panorama NYC, tak i na samotnou sochu Svobody, kterou v dálce uvidíte. Další krásný výhled je směrem od Brooklyn Bridge k vodě, najdete ho v Brooklyn Bridge park, který se nachází na pobřeží. Určitě si tu i kvůli výhledům projděte Brooklyn Heights Promenade.
Nazpátek na Manhattan jsme se vydali přes Manhattan Bridge, kde si můžete dát kávu ve známé ulici Dumbo a při západu Slunce si můžete vychutnat výhled na tento most. Ze samotného mostu jsou pak také krásné výhledy, my jsme jím procházeli už lehce po západu Slunce a za doprovodu zvůků metra, které projíždí po mostě, to byl opravdu krásný výhled na mrakodrapy na Manhattanu. No a koho ještě nebudou bolet nohy může pokračovat procházkou přes China town, Little Italy nebo SOHO čtvrť, kam jsme se ještě několikrát vraceli na něco dobrého k jídlu.
ONE WORLD TRADE CENTER A OKOLÍ
V podstatě přímo k mrakodrapu One World Trade Center (kde je mimochodem i jedna z vnitřních vyhlídek) Vás doveze metro, vystoupíte v krásné moderní budově Oculus, kde je i pár obchodů. Vyjdete v podstatě hned vedle Ground Zero - opravdu krásně udělaný památník v podobě bazénů původního půdorysu dvojčat, kde se voda ztrácí v prázdnu, právě s odkazem na teroristický útok na původní "Dvojčata". Oba památníky jsou až překvapivě velké a působí takovým temným dojemem. Zdobí je několik růžiček jako vzpomínka na oběti tohoto atentátu. Možností je navštívit i muzeum k této události, které je placené a je možnost si ho zakoupit v rámci některého ze CityPASS. Podzemní muzeum, které odkazuje na informace osudového dne stojí za návštěvu. Nedaleko se pak nachází katedrála sv. Patrika, kde je zpřístupněn veřejnosti i vnitřní prostor. Tuto část NYC můžete spojit s procházkou po Wall Street okolo Trump tower či zahájit procházku po Broadway street, po které se můžete dostat až na Times Square. V naší přítomnosti se zde u Wall Street konaly i trhy.
CENTRAL PARK, HIGH LINE
Prošli jsme si Central Park,
pojali jsme to jako příjemnou dopolední procházku s kávou. Překvapil nás svou
rozlohou i rozmanitostí, je to taková oáza klidu a zeleně se sportovními
aktivitami v divokém a rušném NYC. Z mapy se to až tak nezdá, ale jeho délka jsou 4 kilometry. Některé jeho části byly uzavřené z důvodu rekonstrukce. My jsme do parku vcházeli ze strany našeho ubytování Bronxu a došli jsme vlastně až k Belvedere Castle. Každopádně pro nás byla návštěva památníku Johna Lennona trochu z ruky - nachází se na Strawberry Field. V sezóně je to tu prý očistec, protože si tu chce každý pořídit fotografii - no taková klasika. A pokud vyznáváte spíš Beatles než seriál Friends, tak se pro změnu můžete vyfotit u jeho domu Dakota, kde byl zastřelen. Větší koncentrace lidí pak byla právě u sportovních hřišť, ale spíše než turistů tak sportujících newyorčanů. Celý Park jsme si neprošli, strávili jsme zde dvě hodiny procházení a dále jsme nastoupili na MHD a přiblížili jsme se k High Line, bylo hezké počasí a tak jsme toho chtěli využít. Pokud neznáte High Line, jedná se o visutý park uprostřed klasické městské zástavby, který byl vytvořený z bývalé železnice. Můžete zde relaxovat a odpočinout si, lidí tu ale bylo dost a vlastně si ani nebylo kam sednout. Jižní část Central Parku si doufám stihneme projít při další návštěvě.
*edit: Jižní stranu Central Parku jsme si opravdu stihli projít a pokud ho nechcete procházet celý určitě zvolte tuto stranu, kde je daleko více "turistických" cílů. Při vstupu se neostýchejte vzít si v kiosku mapu, bude se Vám hodit. A kolik bylo opravdu lidí u památníků Johna Lennona? Pár ano, ale spíše nás teda překvapil svou menší velikostí. Nachází se v podstatě hned u východu z Central Parku a tak můžete dál pokračovat do města.
FRIENDS APARTMENT
Z této procházky po bývalé železnici můžete sejít do Chelsea Marketu, kde jsou stánky snad se všemi typy jídel a obchodků. My jsme se po občerstvení na trhu vydali pešky k Friends Apartment. Vzali jsme to trochu delší cestou po nábřeží,
je to tam ideální k procházce s výhledem na WTC. Pokud je hezké počasí
není kam spěchat, jsou tu i moc hezké výhledy na řeku Hudson. Povinná
fotografie u domů přátel, kde funguje i kavárna. Opět ideální čas na návštěvu, protože tu nebyl v podstatě nikdo z turistů. Tahle část NYC
působí velice klidně, je tu zase úplně jiná struktura budov a působí to
jako hodně klidná rodinná čtrvť. A jelikož my opravdu rádi chodíme, dál jsme se vydali do Chinatown, SOHO a ostatních čtvrtí, kde to opravdu žije a tady snad o dost více v noci, než ve dne. V Chinatownu; Soho koupíte snad vše co je potřeba za pár babek a najíte se zde.
To, jaké vyhlídky jsme navštívili a proč, se můžete dočíst v tomto samostatném článku. Odjet z NYC bez jediné navštívené vyhlídky na panorama ikonického NYC by snad ani nebylo možné.
EMPIRE STATE BUILDING, FLATIRON, BROADWAY STREET
Odspodu až na konec jsme si prošli celou Broadway street s několika náhodnými i plánovanými zastávkami. Po cestě narazíte na známou budovu Flatiron Building neboli žehličku, která byla za naší návštěvy opravována, ale v podstatě před ní si na malém plácku můžete dát kávu. Ve vedlejší ulici se můžete jít podívat do Eataly NYC Flatiron, která Vás na chvíli přenese do milované Itálie. Najdete zde také newyorský obchůdek Harryho Pottera. Chvíli se zastavte v Madison Square Park, ze kterého je krásný výhled na Empire State Building, a kde jsme chvíli poseděli u oblíbeného milk shaku ze ShakeShack - jediná pobočka tohoto řetězce s venkovním posezením, na kterou jsme narazili. Pobočka je pouze s výdejním okénkem a s velkým posezením v parku, kde je součástí i psí parčík.
Kousek jsme si zašli do Friends NYC Pop-Up.
Prohlídku jsme zde zaplacenou neměli, vzhledem k ceně. Spíš bychom investovali do ateliérů Friends v Kalifornii. Bez lístku se
dostanete pouze do shopu se suvenýry, kavárna s kultovním gaučem a další
rekvizity jsou už zpoplatněné, tak jsme si alespoň na památku koupili
malý suvenýr z tohoto kultovního seriálu. Pokračovali jsme dále po Broadway street k Empire State Building - opravdu ikonická budova. Vidět ji na vlastní oči je opravdu zážitek!
TIMES SQUARE
No a den jsme nemohli zakončit nikde jinde než na světélkujícím Times Square, kde končilo naše denní putování po Broadway street. Tady to byl trochu šok, vlastně už si nepamatuji, zda to bylo o víkendu či ve všedním dni, ale tady je to asi jedno. Po prochozeném dni, už bylo těch lidí opravdu nějak hodně. Tuto slavnou ulici jsme navštívili ještě jednou o víkendu, za světla a prostě to tady žije. Nedovedu si představit tu slavit Silvestra, tak jak je přáním některých i mých známých lidí. Pevné nervy potom přejeme tomu, kdo stejně jako my zavítá do největšího obchodního domu Macy´s. Orientace pro nás daleko náročnější než v newyorském metru. 😀
ROCKEFELLER CENTER, ROOSEVELT ISLAND
A co dále? Snídaně waflí v Bryant parku, kde se konaly trhy a přesun do Grand Central Terminal na kukačku a dále na Chrysler Building a přesun metrem na Tramway na Roosevelt Island, která je v ceně Metrocard. Na samotném ostrově v podstatě není nic k vidění a vzdálenost, kterou lanovka ujede je krátká, ale pokud máte čas a takové krásné počasí jako my, tak určitě nevynechat. Po cestě je obchod Bloomingdale´s, kde na Vás pracovníci zkouší parfémy jako ve filmu. 😀 Na ostrově byl klid a byla to příjemná změna.
Pak už jsme se pěšky přesunuli do oblasti
Rockefellerova centra a všechno si to tam prošli. Vysoké budovy, mrakodrapy, kanceláře, čistá oblast, která působí dost na úrovni. V době návštěvy zrovna stavěli vánoční stromek a už bylo v provozu i zimní kluziště. Hned před hlavní budovou oblasti se nacházejí The Channel Gardens, my jsme je na "seznamu" měli také, každopádně jsem si utvořila naivní představu 😀 větší rozlohy těchto zahrad, tak to bylo trochu zklamáním, ale jinak jsou pěkné. Navečer nás zde čekala jedna z vyhlídek na Rock of The Top. Mimo to, tu najdete třeba i studio NBC.
INTERPID SEA, AIR AND SPACE MUSEUM
Poslední "atrakci" v rámci C3 jsme si vybrali Interpid Sea, Air and Space Museum, vzhledem k dobrým doporučením a trochu chladnějšímu a deštivému počasí. Opět jsme kupovali až ráno před návštěvou, průběžně jsme kontrolovali volná místa na internetu, ale po zkušenostech z vyhlídek, kde jsme ani na jedné nečekali, nám bylo jasné, že zde problém také nebude. A i když sama nejsem příznivec této "historie" určitě také stojí za návštěvu. Na letadlové lodi jsme strávili přes 3 hodiny, podívali jsme se pak i do ponorky a na přistavěný concorde - tohle byla moc fajn zastávka.
NBA - NY KNICKS - DETROIT
Vstupenky jsme kupovali už z domova, v momentě, kdy byla k dispozici předpověď počasí a tak jsme strávili upršený večer na zápase domácích - líp jsme to vymyslet nemohli. Pokud na zápas v NYC, tak jedině do ikonické Madison Square Garden. Vstupenky jsme kupovali přes Ticketmaster.com a na hale následně ukázali QR kód, který jsme si převedli do peněženky v telefonu, stejně tak jako výše zmíněný C3 NY PASS. Seděli jsme ve vyšším sektoru 213, na plochu to je dálka, ale vidět trochu bylo, navíc jsme seděli hned u obrazovky. Zážitek to byl neskutečný, vedle nás navíc seděli domací zapálení fanoušci a udělali nám krásnou atmosféru. Američané jsou prostě fanoušci se vším všudy a celé je to spíš, než samotný basketball, jedna velká show plně obsazené haly 20 000 fanoušků. Za každý koš následovaly ovace. A navíc jsme slavili výhru domácích. Cena lístku byla i do těchto vyšších pater relativně vysoká, pro dva za 190 $. Tak si asi umíte představit jaká je cena lístku do nižších pater.
SIX FLAGS GREAT ADVENTURE
A kdo je milovníkem rychlosti stejně tak jako my, tak nesmíte opomenout Six Flags v New Yersey. Každopádně zde
pozor na otevírací dobu, my park o týden nestihli, ale vzhledem k tomu,
že King da Ka je u nás na wish listu už delší dobu, tak
rádi park spojíme s jiným výletem v USA či další rychlou návštěvou v NYC.
Otevírací doba parku je na stránkách matoucí, park má totiž otevřeno
i pro eventy, ale atrakce už nejezdí. Tento Six Flags, má s jistotou
otevřeno někdy od půlky dubna do konce října.
A co další stát v Severní Americe, Kanada a život v Britské Kolumbii?