JAK SE BYDLÍ MIMO MANHATTAN?

New York City, živé, vzrušující město, které nikdy nespí. Říká se, že ho buď milujete nebo nenávidíte, těžko říct, co je na tom pravdy. Stále jedno z nejdražších měst světa, kde můžete ušetřit nemalé peníze ubytováním mimo Manhattan. Pojďme se společně podívat jaký pocit jsme měli z našich dvou návštěv nejlidnatějšího města USA, kde jsme využili ubytování v Bronxu a Brooklynu.


Poznat New York City z trochu jiné stránky, než jen jeho hlavní třídu Manhattan a turistické památky, které známe z televizí? Rozhodně ano! Protože pokud se budete chtít dostat trochu pod pokličku a poznat NYC trochu více, nebo spíše i z jiné stránky, budete muset opustit pulzující Manhattan.

My jsme se obecně v NYC cítili bezpečně, každopádně jsme se právě až na přesun na ubytování pohybovali na v podstatě turistických a frekventovaných místech. A je dobré si uvědomit, že nebezpečná místa najdete všude, a je jedno jestli je to NYC nebo Praha. V mnoha případech se však jedná o okrajová místa, kam se asi běžný turista jen tak nepodívá, protože mu prostě nemají co nabídnout. Proč to tu ale píšu, jedno z našich ubytování se totiž nacházelo hned za pomyslnou hranicí jednoho z nejrozporuplnějších obvodů NYC, Bronxu.

Určitě už jste někdy slyšeli o americkém Bronxu, jako o okresu plném kriminality, drog a vražd. I u nás najdeme městské části, které jsou k Bronxu přirovnávány. Je ale stále Bronx místo, kam by se turista neměl vydat? Ať tu nemluvíme kriticky jen o tomto městě, tak jako Bronx, má své "nebezpečné" místa Brooklyn, Queens ale i Manhattan. USA má zřízenou i stránku, na které najdete zobrazené oblasti dle jejich bezpečnosti. Při naší první návštěvě jsme si vybrali ubytování v oblasti Mount Vernon, těsně za hranicí rozporuplného Bronxu. Jak na nás tato oblast působila?

Nebudu lhát, jít v noci v této části NYC není úplně příjemné, je to zřejmě z toho důvodu, že máte o tomto místě určité předsudky, ať už jste je během času posbírali kdekoliv, a tak prostě nevíte, co čekat. A ono je to vlastně dobře, protože člověk je ostražitější a dává si větší pozor. Obecně je za nejnebezpečnější považována oblast jižního Bronxu.

Bydlení Mount Vernon
Bydlení Mount Vernon
Bydlení Mount Vernon
Bydlení Mount Vernon
Mount Vernon
Mount Vernon
Bydlení Mount Vernon
Bydlení Mount Vernon

Jediné, co bylo při prvním seznámení s Bronxem trochu nepříjemné byla konečná zastávka metra na červené - Wakefield 241, kde jsme potom následně přesedali na autobus. Pro představu, třeba severní část Central Parku začíná na 111th Street, dostatek ulic na to, změnit styl žití a strukturu obyvatel že? O pár ulic výše už končí klasické počítání ulic a bloků NYC. Ale zpět ke konečné stanici metra. Tam na nás hned naběhli otravní taxikáři, kteří zřejmě nepředpokládali, že by turisté a ještě k tomu "white people" jeli veřejnou dopravou. Byly tu navíc hloučky, které tu prováděly pochybné obchody a hluk. Tohle na vzdálenějších stanicích metra od Manhattanu v Brooklynu nebylo. Každopádně spolu s námi vystupovalo i dost slušných lidí, kteří se vraceli unavení a ještě stále oblečení v pracovním úboru zpět domů. To, že se nacházíte na okraji města poznáte i na složení cestujících v metru. Multikulturní, možná i převážně cestující naší pleti vystřídají převážně černoši a hispánci. V těchto částech města budete často narážet na autodílny, prádelny a kadeřnictví, kde neustále pletou typické zapletené černošské copánky. My jsme v Bronxu zavítali i do místního řetězce s americkými snídaněmi IHOP a prošli jsme si kousek části nad central parkem. Budete tu potkávat homeless, ale kde v USA ne.

Samotná oblast Mount Vernon byla sama o sobě klidná. Ráno čekaly hloučky školáků na autobus a žádný problém jsme tu s nikým a ničím neměli. To třeba v takovém Jordánsku po nás děti házely kameny. 😀Jednou na nás na autobusové zastávce křičeli právě místní školáci "white people" a nevěřícně na nás koukali, tak to možná jen pro upřesnění mého pojmenování white people v předešlém odstavci. Poprvé jsme se tu setkali i s autobusem, kde se na znamení zastávky tahá za žlutý provázek podél oken. Je to jiný svět, než na hlavní třídě Manhattanu, jako asi všude jinde ve městech mimo hlavní turistickou třídu.

V Brooklynu jsme během naší druhé návštěvy vystřídali dvě ubytování vždy kousek od stanice metra. Musím říct, že ač jsme Bronx hodnotili vlastně v pozitivním duchu, tak Brooklyn působil více uvolněně, přátelsky, rodinně a poskytnul nám určitě více pocitu bezpečí. Navíc jsme odtud měli centrum 40 minut metrem bez nutnosti změny dopravního prostředku. Tady se spíše uvádí jako ta méně bezpečná severní část Brooklynu a severovýchod směrem k letišti JFK, což bylo teda dost patrné z naší jízdy autobusem na JFK. Dokonce se za nejnebezpečnější čtvrť celého NYC uvádí Bronsville právě tady v Brooklynu, i když Mott Haven v Bronxu ji hodně šlape na paty. My jsme bydleli v oblasti Flatbush u zvukového producenta a podruhé u moc milé černošky kousek vedle v Canarsie. Můžeme obě oblasti určitě doporučit, úroveň bydlení byla v obou obdvodech srovnatelná. Jen je potřeba v těchto cenových relacích a oblastech počítat s tím, že pokoje sice vypadají jako na fotce, ale okna zcela netěsní, dveře nedoléhají nebo bude trochu vrzat podlaha, ale čisto a teplá voda byla všude.

Brooklyn Flatbush
Brooklyn Flatbush
Metro Beverly Road
Metro Beverly Road
Brooklyn Flatbush
Brooklyn Flatbush
Brooklyn Flatbush
Brooklyn Flatbush
Brooklyn Canarsie
Brooklyn Canarsie
Brooklyn Canarsie
Brooklyn Canarsie
Brooklyn Canarsie
Brooklyn Canarsie

V Queensu jsme nebydleli, každopádně jsme tu projížděli dvakrát. Jednou na letiště JFK pro odlet domů. Dá se totiž využít i trasa, na které nebudete platit dražší AirTrain a můžete si zvolit zážitkovou jízdu autobusem B15. Procházeli jsme si tu zahradní bazar a relativě klidnou čtvrť a pak jsme nasedli do autobusu směr letiště. Lepší rozloučení s NYC jsme si nemohli přát. V celém narvaném autobuse jsme byli tři evropani, jeden němec a my dva s kufrem a zbytek černoši. Věčné hádky s řidičem autobusu, hlasitá hudba, pouštění videí a dost pochybní a špinavý cestující. No nebylo nám tu moc příjemně. 😀

Podruhé jsme se tu pohybovali v severní části, při vnitrostátním příletu na letiště La Guardia, odkud jsme jeli metrem na stanici do španělské čtvrti. Tuším, že to byla zastávka Jackson Hts-Roosevelt. Tady najdete pod mostem, po kterém jezdí metro, místní nákupní ulici. Ale nepředstavujte si Broadway Street, je to s omluvou takový malý cikánov. Haldy oblečení na sobě, malé špinavé stánky s jídlem, ovoce, zelenina a hromada místních lidí, u kterých je patrné skromější živobytí. Tady jsme si batůžky hodně hlídali, ale kromě rozdílně atmosféry a úplně jiného stylu života tu najdete i pár fajn podniků a pekáren, tak se nebojte zavítat. A lidé tu byli vlastně vstřícní. 

Queens B15
Queens B15
Alerton Avenue
Alerton Avenue
MHD Bronx
MHD Bronx
Zastávka metra Wakefield 241
Zastávka metra Wakefield 241
V ulicích Queensu
V ulicích Queensu

Co vlastně říci závěrem? Všechna místa, která na cestách potkáte Vám nemusí být příjemná, sto lidí sto chutí. Pokud máte informace o místech, kam se nevydávat není důvod to riskovat. Na ostatních místech, ať už jste kdekoliv se řiďte zdravým rozumem a obezřetností. Nemusíte jet zrovna na ta nejhorší místa, abyste poznali NYC trochu jinak. Stačí, když se zajedete podívat kousek vedle Manhattanu nebo se třeba jen projedete metrem trochu dále, v metru je to kolikrát taky zážitek. 

Kromě ušetřených peněz za ubytování to pro nás celé mělo ještě jednu přidanou hodnotu. Pozitivně totiž hodnotíme i to, že jsme viděli a trochu i poznali, jak to vypadá jinde, než na hlavní turistické třídě Manhattanu a alespoň trochu jsme poznali "normální život", protože kolikrát se člověk opravdu nepřestává divit.

Nemůžu si pomoci, ale nejde se prostě vyhnout srovnání s životem a samotným bydlením doma, u nás v ČR. I když jsem zastánce toho, že by člověk na cestách neměl cokoliv srovnávat, ale měl by přijmout danou kulturu a styl takový jako je a vzít si z toho právě to, co uzná za vhodné. Ale pokud už se ke srovnání dostaneme, tak musím říct, že se tu zase tak špatně nemáme. Nejsem odborník na USA, ale tři naše návštěvy a sedm různých ubytování ve snaze vydat se v ubytování zlatou střední cestou nám přeci jen během těch dní nabídla trochu vhledu. A možná i právě proto máme NYC nebo obecně USA vlastně rádi.