JSEM NA JIHU NORSKA, JAK SE DOSTANU NA LOFOTY A SENJU?

12.01.2024

Jednou z možností je jet přes Švédsko. Cesta je považována za nejrychlejší a nejlevnější. A důvod? Švédsko nemá zpoplatněné dálnice, což může spoustu lidí přesvědčit. A nejrychlejší je i z toho důvodu, že je zde o něco vyšší rychlostní limit než v Norsku, jedete vlastně pořád rovně a snad každý Vám řekne, že po cestě není nic zajímavého, takže nemáte důvod stavět. Tuhle variantu jsme nakonec nevyužili, tak těžko říct jestli je ta cesta opravdu tak nezajímavá.

Další variantou je vydat se přes Norsko. Dálnice i silnice jsou zpoplatněné a platí se mýtné, po cestě Vás nemine trajekt. Jak funguje mýtné si přečtěte v našem článku o Autopass a mýtném. Možností Vám to nabídne hned několik, opět záleží kolik máte času a nejspíše jaká část Norska Vás zajímá. Nejrychlejší trasa je po silnici E6, která Vám nabídne 2 možnosti:

Senja
Senja
Cesta Oslo - Lofoty, Senja
Cesta Oslo - Lofoty, Senja
  • v Bodo vzít trajekt do Moskeness (přejet na Lofoty), a pak popřípadě na Senju dalším trajektem Andenes- Gryllefjorda

  • nebo jet dál na sever přes Narvik, kde vás cestou čeká rychlý trajekt v Bognes a silnice Vás pak dovede rovnou na Senju. Ze Senji přejet na Lofoty zmiňovaným trajektem a z Lofot do Bodo, zpět na pevninskou část Norska.

Pokud se plánujete vracet s autem zpět na jih Norska, první či druhou cestou se můžete vrátit zase zpět. My jsme byli pro tu variantu jet co nejrychleji nahoru a postupně sjíždět, abychom se dostali v klidu na letiště a nezjistili na Lofotech, že máme být za dva dny na letišti. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, počítejte s minimálně jedním trajektem. Nám cesta na Senju zabrala 2 celé dny.

Pokud pojedete rovnou na Lofoty, určitě byste měli využít trajekt v Bodo, na jihu Lofot a nebo jeden z menších třeba v Lodingen. Pokud jedete až na Senju a ze Senji na Lofoty, čeká Vás trajekt v Bognes směr Narvik a trajekt ze Senji na Lofoty Andenes- Gryllefjord .

  • Trajekt Bodo - Lofoty : 4 hodinový trajekt, rezervace v sezóně je doporučená, zpoplatněná

  • Trajekt Bognes - Skarberget - 30 minut, jezdí každých 40 minut, bez rezervace, placení pomocí Autopass 

Co můžete vidět na krásném ostrově Senja?