SENJA

30.12.2023

Senja je druhý největší ostrov Norska, hned za Hinnøya, který se nachází na navštíveném souostroví Vesteralen. I když je druhým největším, pravděpodobně Vám bude na jeho prozkoumání stačit 1-2 dny. Senja je nádherný ostrov, který Vám nabídne spoustu hiků v nespoutané přírodě severu, hory, krásné pláže, rybářské vesnice. Stojí tenhle magický ostrov, který je na severu Norska za návštěvu?


JAK SE DOSTAT NA SENJU?

Když budete chtít na Senju pravděpodobně se budete nacházet na takových ,,hlavních" bodech v Norsku. A to na severu v Tromso, na Lofotech nebo v samotném pevninském Norsku.

1. Trajektem z arktického města Tromso

Trajekt vyráží z města Brensholmen, hodinu vzdálené od Tromso a doveze vás do města Botnhamn. Trajekt je v provozu po celý rok s více frekventovanou dopravou během léta, kdy můžete očekávat až 5 trajektů denně. V zimě pak 2-3 trajekty během dne v závislosti na dnu. Veškeré informace o trajektu najdete na stránkách dopravce Torghatten Nord nebo na  Entur.no. Není nutné dělat rezervaci předem a cena se pohybuje okolo 260 NOK. Celkový čas s cestou z Tromso i čekáním jsou 2 hodiny.

2. Autem z Tromso

Pojedete směr město Finnsnes, což je poslední město pevniny Norska před tím, než dorazíte na Senju, která je spojena s pevninou mostem. Cesta vás povede po silnici E8 a E6, zabere necelé 3 hodiny času. Jezdí sem i autobus z Tromso.

3. Z Lofot

Ostrov Senja je spojena s Lofoty krátkým trajektem, který je z Gryllefjord do Andenes na Vesterálech. Trajekt není nutný rezervovat předem a stojí 730 NOK.

4. Cestou přes Norsko

Z Osla vám cesta na Senju zabere 2-3 dny. Cestu, kterou si vyberete z jihu je na vás, dojde ale do společného bodu už v okolí Trondheim. Odkud se vydáte směr Narvik. Po téhle trase vás čeká jeden přejezd trajektem, a to ve městě Bognes do Skarberget. Trajekt je bez nutnosti rezervace předem, trvá zhruba 30 minut a cena se pohybuje okolo 117 NOK. Pak se jen držíte směr Finnsnes a přes most na Senju.

CO VIDĚT NA OSTROVĚ?

Jedním z nejikoničtějších míst Senji a právě místo, které se Vám vybaví, když uslyšíte tohle jméno je hora Segla. To není, ale vše co Vám může ostrov nabídnout. Za zmínku rozhodně stojí třeba Tungeneset, Bergsbotn, Ersfjordstranda, Hesten a další.

Ostrov Senja - navštívená místa
Ostrov Senja - navštívená místa

SEGLA

Výšlap na Seglu není nijak dlouhý, ale může být překvapivě náročný. Délka hiku je celkově okolo 5 km a čas, který vám zabere je okolo 4-5 hodin oběma směry. Výška hory je 639 m, což se nezdá jako výzva, ale výzvou začne být jakmile hike začnete, převýšení je 610m na 2 kilometrech a některé úseky jsou velice strmé. Začátek trailu je ve městě Fjordgard, kde se nachází i parkoviště (u školy). Samotný výšlap můžete spojit s výšlapem na Barden, který má stejný začátek trailu jako Segla. Cesta na vrchol nepatří k těm nejhezčím trailům, které můžete jít, je převážně kamenitá, ale vrchol vám nabídne 360° výhled na ostrov Senja a je naprosto ohromující. Nejznámější a ikonický pohled Segly je na její severní část, a to z hory Hesten. I přesto, že jsme se na Seglu vydali na přelomu května/června, překvapila nás pod sněhem. O to byl ten výšlap zase o něco zajímavější.

Výhled z hory Segla
Výhled z hory Segla
Segla
Segla

HESTEN

Aby jste viděli Seglu ze všech stran a nepřišli o její nejznámější pohled musíte podniknout dva rozdílné hiky. Hike na vedlejší horu Hesten je dokonce méně náročný, také strmý, ale méně náročný. Výška hory je 556 m. a vzdálenost, kterou musíte ujít jsou necelé 2 kilometry. Začátek trailu je opět ve vesnici Fjordgard, zhruba 10 minut chůze od začátku trailu Segly. Začátek trasy vám bez problému pomůžou najít mapy (Hesten trail head).

TUNGENESET

Tungeneset oblast je nejvíce známá díky výhledu na protilehlé hory s vrcholem Oksen přezdívané jako Devil's Jaw (ďáblova čelist) a výhledům na rozbouřené Norské moře. Místo je značené a skvěle přístupné pomocí dřevěného chodníku, který vede od veřejného parkoviště. A součástí parkoviště je i sociální zařízení. Tohle místo rozhodně nevynechejte, pokud nebudete sami chtít nezabere vám zastávka moc času a místo má opravdu svou specifickou atmosféru.

Tungeneset
Tungeneset

BERGSBOTN

Asi 15 minut cesty od Tungeneset se nachází viewpoint Bergsbotn. Jehož 44m dlouhá dřevěná rampa vám nabídne pohled na Bergsfjord a okolní hory Senji. 

Bergsbotn
Bergsbotn
Bergsbotn
Bergsbotn

ERSFJORD STRANDA A SCENIC ROAD

Ersfjordstranda  je největší a nejznámější pláž Senji, která má perfektní výhled na hory Devil's Jaw, zmíněné v Tungeneset a s kontrastem hor, křišťálovou vodou a písečnými dunami stojí tohle místo za návštěvu. Tahle pláž je také zároveň velmi oblíbená pro wild camping a nabízí skvělé zázemí. Nachází se zde voda, venkovní sprcha, toalety i ohniště. Silnice na Senje a jejich výhledy si budete užívat každým kilometrem. Budete míjet nespočet hor, fjordů, pláží, menších tunelů na severní straně ostrova a nádhernou přírodu.

Ersfjordstranda
Ersfjordstranda

A CO DÁL PODNIKNOUT NA SENJE?

My jsme s těmito místy prozkoumávání ostrova ukončili a krásně nám to vyšlo na celý den. Ale není to rozhodně vše co ostrov nabízí. Za zmínku stojí třeba trek Barden, trek Husfjellet, Anderdalen Nationals park, vyhlídka Husoy. Pak už nám jen zbývalo přemístit se do Gryllerfjordu a počkat na trajekt směr Andenes na ostrov Andøya. 

A kam jsme dál pokračovali?