JEDEN DEN NA SOUOSTROVÍ VESTERÁLY

31.12.2023

Na souostroví Vesterály jsme přejli rovnou ze Senji trajektem a byla to naše další zastávka při cestě na Lofoty. Souostroví se skládá ze tří hlavním ostrovů Hinnøya, Andøya a Langøya a dalších menších ostrůvků. A jak jsme strávili den v Andenes na Andøya?


Måtinden
Måtinden
souostroví Vesterálen v severní části Norska
souostroví Vesterálen v severní části Norska

TRAJEKT

Pokud se vydáte na Vesterály z Lofot, stačí když pojedete na sever a přejedete most, žádný trajekt po cestě Vás nečeká. Pokud zvolíte cestu ze Senji, tak už trajekt absolvovat musíte. Z města Gryllefjord je linka trajektu do Andenes na Andøya. Trajekt není nutný rezervovat, je na počkání. Cesta trvá 1h 40m a cena trajektu je 730 NOK. 

JAK JSME STRÁVILI DEN NA SOUOSTROVÍ? 

Jakmile jsme vyjeli ven z trajektu překvapilo mě, že ta příroda tady vypadá zase o něco jinak. Nespočet bílých pláží, hory se zasněženými vrcholky a celkově ta příroda tu byla daleko barevnější, než ta na Senje. Na Andøyu jsme dorazili později večer, a přivítal nás déšť, tak zbývalo jen najít nějaký spot na spaní - to nám chvíli zabralo. Většina míst, které jsme našli byli zpoplatněné a částky nebyly nejmenší.  Nechali jsme auto na jednom ze zapadlých odpočívadel. Uvařili jsme si večeři, změnily kuchyň v ložnici a šlo se spát. Ráno jsem chtěli vyrazit na jeden z nejznámějších treků ostrova - Måtinden.

Andøya
Andøya

MÅTINDEN I.

Tento trek se nachází na jednom z hlavních ostrovů tohoto souostroví - Andøya. Drželi jsme se podle instrukcí k treku a vyrazili jsme z parkoviště, neplaceného, které najdete při cestě mezi vesnicemi Stave a Bleik, parkoviště je velké a určitě ho neminete. Na parkovišti jsou směrovky, kde trek, nejen na Måtinden začíná. Cesta je zpočátku vedená mokřinami, ale je zde dřevěná lávka a poté vás čeká kamenitá cesta. Měli jsme nastudováno, že trek je skvěle značený a lehký. Nevím, kde se stala chyba, ale my jsme nedorazili tam kam jsme původně chtěli.😀 Možná to bylo tím, že jsme nemohli přes převis, kde bylo ještě docela dost sněhu. Ten jsme obešli, a jsme ztratily trasu. Nicméně ani s tou náročností easy-going nemůžu úplně souhlasit, některé pasáže naší trasy byly opravdu strmé, dalo nám to docela zabrat. Do teď si upřímně nejsem stoprocentně jistá kam přesně jsme to došly, ale vypadá to na jezero Breiddalsvatnet. Nahoru nám to trvalo něco přes hodinu. Jakmile jsme se vyšplhali na vrchol, během vteřiny se nad námi zatáhlo, udělala se mlha a začalo pršet, ani jsme nepřemýšlely nad tím, jak by se dalo dojít tam, kam jsme měli namířeno a šli raději rovnou dolů, zpět k autu. 

Breiddalsvatnet
Breiddalsvatnet
Måtinden
Måtinden

JAK SPRÁVNOU CESTOU NA MÅTINDEN?

Většina lidí začíná svůj výšlap z Baugtua (zde) mezi vesnicemi Stave a Bleik, což je zároveň nejlehčí a nejkratší cesta. Cesta začíná mokřinami přes dřevěnou lávku, jakmile se cesta dělí držte se vlevo a využijte vrchol před sebou jako směr cesty. Po cestě je trasa značená červenými značkami. Tahle část trasy je strmá a kamenitá. Přes tento vrchol pokračujte dál nahoru přes úpatí Nonstinden. Po cestě bude výhled na Bleik po pravé straně. Jakmile dojdete na velkou náhorní plošinu Måtinden bude před Vámi. Přes náhorní plošinu se vydejte směrem na hřeben nad jezerem Otervikvatnet a odtud zbývá už jen závěrečný výšlap. Vrátit se můžete stejnou cestou nebo po stezce vlevo za jezerem směrem dolů na Bleik. Z vrcholu budete mít úžasný výhled na okolní hory, jezera, Bleik ostrov a bílé pláže.

Další varianta treku je z vesnice Bleik. Trasa začíná od jezera Solsvatnet v západní části přírodní rezervace Bleikmorenen. Dále se vydejte do Gongaraksla směrem na jih od vrcholů Stiheia a Laupen. Pokračuje se dále hřebenem okolo jezera Otervikvatnet po pravé straně. Na rozcestí za jezerem se odbočí do prava a budete pokračovat po hřebeni až k Vašemu cíli - Måtinden.

BUKKEKJERKA LIGHTHOUSE

Bukkekjerka Lighthouse se nachází na Scenic road 18, což Vám asi nic neřekne, ale je to východní strana ostrova. Nicméně toto místo na mapě bez problému najdete. Je to ideální místo pro relax a odpočinek. Z útesu, tak i z majáku je krásný výhled na oceán, krajina kolem je kamenitá. Parkování i vstup je zdarma. Dalším důvodem proč udělat zastávku zrovna tu je typická scandinávská architektura turistického centra s celoskleněnými toaletami. Takový výhled, jen tak nikde nemáte.

Prosklené toalety
Prosklené toalety
Bukkekjerka
Bukkekjerka
Bukkekjerka Lighthouse
Bukkekjerka Lighthouse

Naše objevování pokračuje dále a to až na souostroví Lofoty. Co zde můžete vidět?