KEMPOVÁNÍ V KELOWNĚ ANEB KDYŽ ZAPOMENETE STAN

20.12.2023

S holkama z Whistleru jsme chtěly někam na výlet. Rozhodly jsme se navštívit Kelownu. Jedná se o město nacházející východně od Whistleru. Podnebí v okolí Kelowny je mírné a příroda značně odlišná od Whistleru. Náš plán byl kempovat v blízkosti jezera a jít se podívat na místní vinice. Jak naše cesta probíhala?


ZÁKLADNÍ INFORMACE KELOWNA

  • Je součástí Britské Kolumbie
  • Leží v údolí Okanagan Valley u jezera Okanagan Lake
  • Oblast plná vinic
  • Druhé nejvíce rozvíjející se město v Severní Americe
  • Prázdninová destinace

NÁŠ PŘÍBĚH

Ráno vyrážíme severně od Whistleru přes město Lillooet a Kamloops, cesta postupně hodně mění svůj přírodní ráz. Cesta je dlouhá přibližně 500 km, takže byla i náročná. Naštěstí silnice v Kanadě jsou většinou zachovalé, ale více jak 90 km/hod jet nemůžete. 

Za městem Pemberton projíždíme nejprve lavinovou oblastí směrem k Lillooet. Máme ujeto přibližně 100 km. Potkáváme medvědí matku s malými. Najednou kamarádka Danča, která řídila, prudce zastavuje. Všichni vyhrkneme "Co se děje?!". Danča vyběhne ven a začne hledat v kufru. My stále nechápeme. Pak z ní vylezlo, že nechala doma stan. Ano, stan! Jedeme kempovat bez stanu. Pecka!😀

Jezero v Kelowně - Okanagan Lake
Jezero v Kelowně - Okanagan Lake
Po cestě do Kelowny
Po cestě do Kelowny

Vzaly jsme to celkem sportovně a řekly jsme si, že to nějak zvládneme a že se vracet nebudeme. Napadlo nás zkusit napsat na Facebook skupinu Kelowny, zda by nám náhodou někdo nepůjčil na víkend stan. Světe div se, jedna paní se ozvala, že stan má a i pro 4 osoby, což my potřebujeme. Nevěřily jsme, že je opravdu někdo ochotný nám pomoci. Přijíždíme tedy do Kelowny k domu paní, co nám půjčí stan. Hrozně moc jí děkujeme a ubezpečujeme jí, že v neděli má stan hned zpátky. Ona, ale odvětila, že ať si ho necháme, že ho nepotřebuje. Na to jsme samozřejmě nepřistoupily a stan jsme jí i s lahví vína a čokoládou nechaly na konci našeho pobytu v Kelowně u dveří.

Přijíždíme tedy do kempu Bear Creek Campground nacházející se na pobřeží Okanagan Lake. Tou dobou už byla tma. Zdárně jsme postavily stan, ale zjišťujeme, že úplně pro čtyři není. Já s Dančou jsme se tedy rozhodly, že budeme spát pod širákem a budeme doufat, že nás nic nesežere. Najednou Šarlot začne zběsile něco hledat. Ptáme se "Co nemáš?", Šarlot odvětí "Nemám spacák." Začneme prohledávat celé auto. Opravdu..čtvrtý spacák v autě není. V tu chvíli nám nezbývá nic jiného než se smát. 😀

Ale co teď? Přichází ostraha kempu a kontroluje náš ticket do kempu. Vše v pořádku. Byl to poměrně pěkný mladý kluk ze Švýcarska. Daly jsme se s ním do řeči a to bychom nebyly my, kdybychom si nepostěžovaly a nezmínily, že nám chybí jeden spacák. A světe div se už podruhé, ale kluk je ochoten nám jeden spacák půjčit. Šarlot byla šťastná, že jí nebude zima, a my byly šťastné, protože jsme měly konečně klid. Večer nás ještě pozval k sobě na grilovačku, kde jsme se seznámily s dalšími obyvately kempu. Byl to nakonec super večer.

Cesta kolem Kelowny
Cesta kolem Kelowny

Druhý den jsme se šly podívat k jezeru. Potom jsme šly na krátký výlet, který začínal přímo v kempu - McDougall Rim Hiking Trail. Na trailu můžete spatřit krásné výhledy na Okanagan Lake a celou Kelownu. Večer jsme pak zavítaly do místní vinárny v Kelowně The View Winery & Vineyard, kde jsem si zaplatily ochutnávku vín. Poprvé jsem měla víno, kde byl cítit oheň. Ano, rok zpět zasáhly Kelownu rozsáhlé požáry a bohužel se to otisklo i do hroznů. Víno mělo oranžovou barvu, bylo dobré. Později se mezi vinicemi konal taneční večer, kam jsme se také podívaly. Nikdo bohužel moc netančil. Ovšem díky nám se z komornější akce stala poměrně zábavnější akce a všichni jsme si to užili.

Po pár dnech se vracíme opět do Whistleru. Cestou projíždíme krajinou zničenou po rozsáhlých povodních. Ujely jsme asi 70 km a najednou na silnici stojí policajt, který nás zastavuje a oznamuje nám, že silnice je uzavřená. Nikde nic nebylo značené a tak se musíme vrátit. Nakonec po několika hodinám přijíždíme do Whistleru. Tohle byl náš výlet do Kelowny 😊.

Chcete zkusit dobrovolnictví? Máme návod, jak na to.