TÝDENNÍ DOBROVOLNICTVÍ NA GAMBIER ISLANDU

21.12.2023

Gambier Island je ostrov v Britské Kolumbii. Leží asi 10 km od Horseshoe Bay (terminál pro trajekty). Je to největší ostrov v Howe Sound. Žije zde celkem kolem 100 obyvatel, takže ostrov je celkem opuštěný. My jsme se sem vydaly v rámci dobrovolnictví.


Vracely jsme se z měsíčního putování po Albertě a rovnou jsme zamířily na ostrov Gambier Island. Proč? Důvodů bylo hned několik. Zaprvé kamarádka Ája už zkušenost s dobrovolnictvím měla, ale já ještě ne, tak proč to vlastně nezkusit. Zadruhé vidět život na skoro pustém ostrově, kde nenajdete obchod, restauraci, benzínku, zkrátka nic, není také k zahození, ne? Zatřetí chtěly jsme můj poslední měsíc využít na plno. Touto cestou bych chtěla poděkovat právě Áje, která se do toho maximálně vložila a já díky ní mám zase o čem vyprávět. 😊

Gambier Island - kde se nachází?
Gambier Island - kde se nachází?
Cesta na ostrově Gambier
Cesta na ostrově Gambier

WORKAWAY PROGRAM - JAK NA TO?

Jak se můžete dostat k dobrovolnictví? Jednoduše přes stránky Workaway.info. Tento program je pro velké dobrodruhy, co rádi poznají místní kulturu a lidi, co se nebojí práce a nevadí jim trochu toho nepohodlí. 

Stačí se zaregistrovat a uhradit poplatek 49 EUR, díky tomu budete moci kontaktovat dané hostitele. Stránky fungují podobně jako inzerce. Každý hostitel, který potřebuje pomoc, zveřejní svou nabídku. Většinou je práce dobrovolná s tím, že ubytování a stravu máte zdarma. Někdy se může objevit i placená nabídka, ale není to tak časté. Dobré je, pokud již máte nějaké recenze od jiných hostitelů. Ája naštěstí již měla a tak shánění dobrovolnictví pro nás bylo jednodušší.

CESTA NA OSTROV

Po návratu z Alberty do Britské Kolumbie jsme se hned přesunuly do Horseshoe Bay, odkud jezdí trajekty na Vancouver Island, ale také na Sunshine Coast (Slunečné pobřeží). Přesně jsme jely asi 40 minut do města Gibsons. Z Gibsons jsme jely malou lodí na ostrov Gambier Island.

Přijíždíme na ostrov, kde na nás už čeká náš hostitel s malým golfovým vozítkem. Bezpečně náš dovezl k němu domů. Dům byl opravdu veliký a kolem se rozprostírala zahrada, na které se pásly dvě husy a pobíhal pes Pastel. Byla to pro nás taková idelka na celý jeden týden.

První den jsme si ostrov trošku prošly. Není tam nic moc k vidění, protože jak říkám, je dost opuštěný. Navštívily jsme tedy místní zátoky a přístav. Na celém ostrově je neskutečný klid. Občas můžete slyšet traktor nebo projíždějící auto. Ano, mají tu auta, která si sem za poplatek nechali dovézt. Auta jsou spíš většinou takové vraky, ale to je pro celou Kanadu společné, jelikož Kanaďani nemají tak přísné technické prohlídky jako u nás v Evropě.

Jedno z mol na okraji ostrova
Jedno z mol na okraji ostrova
Naše terasa
Naše terasa
Jídlo v Gibsons
Jídlo v Gibsons

CO JSME TAM DĚLALY?

Naší náplní práce na rodinném domě (farmě) bylo hlavně dát do pořádku zahradu. Celé 4 dny jsme plely levandulové políčko. Bylo opravdu hodně zarostlé, takže jsme si celkem mákly. Dále jsme krmily husy a každý večer je zavíraly. V domě jsme nebyly jediné dobrovolnice, ale i holka z Montrealu, která měla na starost hlavně kuchyň a úklid. Její pobyt se však už blížil ke konci a tak jsme si vaření poté vzaly na starost my. Uvařily jsme například naše české ovocné knedlíky.

Majitel domu John si bohužel skřípl nerv v zádech a tak vše bylo na nás holkách. My jsme plení opravdu vzaly zodpovědně a pracovaly jsme od rána do večera. Asi čtvrtý den nám majitel přikázal, že si musíme dát volno. Jely jsme se tedy podívat do přístavního města Gibsons, kde jsme došly i na nákup. To bychom samozřejmě nebyly my, kdybychom neobhlídly i místní kavárny a restaurace. K obědu jsme si tedy dopřály rybí místní speciality.

Poslední den našeho pobytu jsme dostaly zcela jiný úkol. John rekonstruoval dům a dělal přístavbu. Měl dojít místní stavař, ale vzhledem k jeho zádům nebyl schopen mu pomoci. My "drsňačky" jsme vše zastaly. Stavař dělal maltu a my jsme pěkně maltu rozvážely kolečkem po stavbě. Druhá maltu zpracovávala a postupně jsme udělali základy jedné nové místnosti. Řeknu Vám, nebyl to žádný med. Málem jsem i tu Áju zabetonovala. 😀

Náš pobyt se pomalu blížil ke svému konci. Poslední večer John objednal místní pizzu, což je asi jediný podnik na ostrově a vede to starší pár jen tak po radost. Otevřeno mají tuším jenom dopoledne v sobotu a odpoledne v neděli.

Loučíme se a vracíme zpátky do Whistleru pro věci a zpátky do Čech! 😊

Naše zednická práce
Naše zednická práce

Chtěli byste na výlet k Niagarským vodopádům a do Toronta?