TORONTO

19.12.2023

V dubnu jsme se rozhodly, že uděláme náš první větší výlet a to do Toronta. Naším cílem bylo udělat hlavně low-cost výlet, ​takže volba byla jasná – zkusíme to stopem. Celá cesta byla jedno velké dobrodružství - ubytování přes Couchsurfing, 2 zrušené lety a uvíznutí ve Vancouveru - více se dozvíte níže.


ZÁKLADNÍ INFORMACE O TORONTU

 • Nejlidnatější město Kanady (kolem 2,8 mil obyvatel)
 • Leží v oblasti Velkých Jezer (přímo u Ontarijského jezera)
 • Nachází se zde nejdelší ulice světa - Yoge Street (1 896 km)
 • Je zde hodně etnických skupin (např. řecká a indická čtvrť a mnohem více)
 • Toronto je poměrně zelené město (největší park High Park)
Pohled na Ontarijské jezero
Pohled na Ontarijské jezero

CESTA DO TORONTA A JEDEN ZRUŠENÝ LET

Celý tento náš výlet začíná stopováním z Whistleru do Vancouveru. Naštěstí jsme moc dlouho nečekaly, protože lidé ve Whistleru z důvodu stávky autobusáků byli zvyklí, že lidé stopují a potřebují se někam dostat. Zastavili nám 3 Indové, kteří byli v autě opravdu narvaní, ale i přesto se snažili nás vměstnat a vzít s sebou. Bohužel jeli jen do Squamishe, takže jsme pokecaly a stopujeme dál.

Ve Squamishi nám zastavil další Ind řídící nákladní auto. Jelikož nemohl u silnice přibrzdit, zastavil u kousek vzdálené benzínky a přímo si pro nás došel. Ze začátku jsme měly divný pocit, ale nakonec nasedáme a jedeme s ním až na okraj Vancouveru. Tam nám nabídl, že pokud na něj počkáme, hodí nákladní auto do firmy, vezme své auto a odveze nás až na letiště. Nejdřív jsme odmítaly, ale pak jsme si řekly, proč ne.

Na letiště jsme dojely s velkým předstihem a ještě, že tak! Náš let do Toronta je zrušen. Nemůžeme věřit vlastním očím, protože ten den jsme ještě dělaly check-in. Na přepážce se nás snaží přemluvit o tom, že jsme tam v jiný den, což opravdu nebyla pravda. Naštěstí nám byl nabídnut dřívější let a my souhlasily. 

COUCHSURFING

V ranních hodinách přilétáme do Toronta. Přesouváme se do centra, kde se máme sejít s jedním klukem z Couchsurfingu, u kterého také bydlíme po dobu našeho pobytu v Torontu. Pro ty, kteří neznají Couchsurfing, tak se jedná o platformu, kde se bezplatně můžete s někým propojit a vyjít si na výlet a podobně. Je zde možné také najít lidi, kteří rádi poskytnou svůj domov pro přijíždějící turisty zcela zdarma. Spí se většinou na zemi nebo na gauči. Výhodou je to, že lépe poznáte místní kulturu a život. Navíc Vám místní mohou dát nejrůznější tipy, kam jít, co dělat aj. Na oplátku můžete poskytnou nocleh Vy jim, pokud přijedou třeba k nám do ČR. Nebo jim alespoň můžete uvařit něco dobrého. 

CO V TORONTU VIDĚT?

 • CN Tower – my jsme nahoře nebyly, ale určitě je tam krásný výhled.
 • Casa Loma
 • Old City Hall
 • Toronto Grafitti Alley
 • Kensington Market - čtvrť plná umění a jídla
 • The Distillery Historic District
 • Nathan Phillips Square - nachází se tam nápis Toronto
 • Sw. Lawrence Market a Gooderham Building
 • Yonge-Dundas Square
 • Jezero Ontario
 • Art Gallery of Ontario
 • BAPS Shri Swaminarayan Mandir

DALŠÍ TIPY

 • Půjčte si městská kola! Je to levnější než MHD a můžete zajet i tam, kam byste pěšky jen tak nedošli. My jsme projeli velkou část pobřeží. Cena se pohybuje cca 12 CAD/den.
 • Proletět se helikoptérou nad Torontem? Skvělá volba! Cena je skoro stejné ne-li nižší než v Čechách (149 CAD/os.). Proletíte v těsné blízkosti CN Tower a je to opravdu zážitek. 
 • Cyklostezka v Torontu
  Cyklostezka v Torontu
  Gooderham Building
  Gooderham Building
  Kensington Market
  Kensington Market

  DOPRAVA V TORONTU

  Toronto má dobrou infrastrukturu. Z letiště se dostanete snadno. My jsme zvolily vlak UP Express. Lístek lze zakoupit v automatech na letišti. Jízdenka Vás vyjde na cca 12,35 CAD. Více informací naleznete zde.

  Jinak centrum Toronta je dobře protkané autobusy. Pouze pozor, málokde se dá dočíst, že v širším okolí jsou zde různě barevné linky a tak lístek PRESTO nemusí platit na všechny. My jsme se takto nechaly napálit, když jsme jely k památce BAPS Shri Swaminarayan Mandir. Jsou zde i barevně odlišené zastávky a tak se nám stalo, že nám autobus nezastavil, ačkoliv jsme stály na jiné zastávce cca 20 m od té správné. Jak přesně autobusová doprava v Torontu funguje přesně nedokáži říct, samy jsme byly dost zmatené.

  NÁVRÁT ZPÁTKY A OPĚT ZRUŠENÝ LET

  Zpáteční cesta byla opět zážitek. Přicházíme na letiště, koukáme na tabule a náš let nevidíme. Jdeme tedy na přepážku, kde nám je řečeno, že let byl zrušen. Check-in jsme dělaly ráno a počasí bylo v pohodě, takže kde byl zase problém? Snažily jsme se najít náhradní let, ale bez šance. Nezbývalo nic jiného, než na letišti přespat. Ten, kdo tohle někdy zažil, asi ví, že úplně komfortní spaní ho nečeká. Jasně, mohly jsme si zaplatit hotel, ale ceny nebyly úplně nejnižší.

  Nacházíme tedy pohodlný gauč v business třídě a doufáme, že nás nevyhodí. V tu chvíli Ája zjišťuje, že nemá dioptrické brýle. Další pecka, začínáme tedy hledat brýle po celém letišti. A kde byly? No, na přepážce, kde jsme se dohadovaly o zrušeném letu. Vše máme a můžeme jít spát.

  Do Vancouveru přilétáme navečer a ještě na vzdálenější letiště od centra Vancouveru. Zjišťujeme, že z letiště už autobusy do Vancouveru nejezdí, nebo jezdí, ale nestíhaly bychom navazují autobus z Vancouveru. Jdeme tedy stopovat. Zastavila nám Indická rodina, která anglicky neuměla. Nějak jsme se domluvily a vyrážíme na cestu. Po cestě nám něco říkají, my jim nerozumíme a ještě k tomu si s námi dělají selfie. Postupně zjišťujeme, že nejedeme tam, kam jsme se domluvily. Po x rozmluvách nám naštěstí zastavili a vyhodili nás někde, kde jsme absolutně netušily, kde jsme. Byly jsme v indické čtvrti Vancouveru, která není úplně bezpečná. Snažíme se najít nejbližší autobus do centra. Do toho všeho naše telefony vykazují 5 % baterky. Už v tu dobu nám bylo jasné, že poslední autobus z Vancouveru do Whistleru nestíháme. Co teď?

  Napsaly jsme na Facebook skupinu Čechů a Slováků ve Whistleru, zda někdo náhodou nemá cestu z Vancouveru, ale bohužel. Naštěstí se ozval klučina Vítek, který nabídl, že pro nás dojede z Whistleru a zpět. Nevěříme vlastním očím, že někdo tohle mohl napsat a nabídnout takovou pomoc. Domluva byla složitá, jelikož obě jsme měly vybité telefony. Zachránil nás muž v Subway, který nám půjčil nabíječku. Vítek splnil, co slíbil a kolem půlnoci nás vyzvedává ve Vancouveru a zdárně nás dopravil do Whistleru. S Vítkem jsme se stali kamarádi a nebyla to naše poslední akce. Další akce už byli klidnější a plánovanější. 😊

  A co vy? Máte nějaký podobný zážitek se zrušeným letem? 😊

  Graffiti Alley
  Graffiti Alley
  Heli Tour Toronto
  Heli Tour Toronto
  Yonge Street v Torontu
  Yonge Street v Torontu
  Distillery District
  Distillery District
  Toronto
  Toronto
  Čínská čtvrť v Torontu
  Čínská čtvrť v Torontu

  Z Toronta k Niagarským vodopádům? Ano, je to možné!