RECENZE: VÝHODY A NEVÝHODY PŮJČENÍ AUTA OD MÍSTNÍCH

11.01.2024

KDO JE TO MÍSTŇÁK?

Možnosti půjčit si auto přímo od místních už jsme také využily a dávame tomu přednost, popřípadě ještě menším společnostem, mají takový osobnější přístup, to je nám sympatyčtější a i domluva nebo řešení problémů bývá jednodušší. Auto od "místnáků" jsme si půjčovaly na Madeiře a také na Islandu. Co tím "místňákem" vlastně myslíme? Jedná se o člověka, který na daném místě většinou žije nebo nějaký čas pobývá v dané zemi. Auta jsou v jejich osobním vlastnictví. Nejedná se o klasické společnosti pro půjčování automobilu.

Půjčené auto na Islandu
Půjčené auto na Islandu
Půjčené auto na Madeiře
Půjčené auto na Madeiře

A JAK NA TO?

Pronájem od místních řešíme tak, že si vždy vyhledáme Facebookovou skupinu dané země, do které se následně přidáme. V případě Madeiry se jednalo o skupinu Česká Madeira, v případě Islandu se jednalo o skupinu Češi a Slováci na Islandu nebo v připadě Norska skupina Cestování do Skandinávie, tam jsme ale nakonec půjčovali campervan od menší české společnosti Benzina Campers. Velkou výhodou těchto skupin je, že se zde sdružují Češi - místní i cestovatelé, kteří už mají s danou oblastí a třeba právě i s půjčením automobilu touto cestou zkušenosti. Pak si jen přes lupu vyhledáte obsah ohledně půjčení auta od místních, kde se dají dohledat i zkušenosti a recenze s danou osobou od ostatních cestovatelů. Určitě se v případě pronájmu vždy řiďte recenzemi a doporučeními, protože v tomto případě Vám to může ušetřit spoutu nervů a komplikací na cestách.

Důležité je si u tohoto typu pronájmu hlídat od koho si auto chcete půjčit. Můžete narazit na lidi, kteří se tímto způsobem živí, každopádně nemají v nabídce tolik aut, které půjčují, třeba jen jedno a v tomto případě se dostáváme i k určité nevýhodě. Může se totiž stát, pokud daný pronajímatel nemá větší počet aut k půjčení a v případě, že auto bude mít na Vám předešlé dovolené defekt, tak nemají auto k dispozici potom pro Vás. Takže Vám potom na místě auto jednoduše nepředají. Což může být opravdu nevýhoda. Je dobré si tedy pročíst recenze nebo se popřípadě předem zeptat, jak daný pronajímatel řeší tyhle problémy. 

Velkou výhodou půjčování od místních je, že nepotřebujete k pronájmu kreditní kartu a neplatíte žádný depozit při pronájmu nebo připojištění, což klasické společnosti většinou vyžadují. Často se právě ceny pronájmu touto cestou pohybují na nižší úrovni, než u klasických půjčoven, což je další nesporná výhoda. Platba probíhá buď zálohově, můžete se setkat s částí platby předem i se smlouvou a zbytek na místě anebo až na místě při předání jen čistě na domluvě,  a to jak v hotovosti tak převodem na účet. 

U některým pronájmů smlouvu uzavřete u některých ne, záleží na daném majiteli. Auta jsou pak většinou pojištěná celoročně od jejich majitelů. Popřípadě dodají smlouvu nebo dohodu o spoluúčasti při nějaké Vámi zaviněné nehodě apod. Vše si před pronájmem vždy zjistěte.

Také se vždy před pronájmem ujistěte, jak daný člověk řeší případnou náhradu automobilu při defektu, jestli má rezervní auto v případě, že Vás auto nechá na cestě apod. Klučina, od kterého jsme měli pronajmuté auto na Madeiře, bydlel v tu dobu v Čechách, ale měl zajištěného mechanika na místě, který si pro auto v případě nutnosti dojete a obratem by nám přivolal taxíka nebo Uber, který by nás dovezl pro jeho další náhradní automobil. 

My jsme si na týden na Madeiře pronajali auto za 7 000 Kč a fungovalo to tak, že Vám majitel nechá přistavěné auto třeba u letiště. V kódované krabičce pod kufrem byl schovaný klíč od auta. Pár dní před příletem Vám pošle souřadnice, kde se auto nachází a kód ke klíčům. Vaší jedinou povinností je nechat auto dotankované, tak jak jste si ho vyzvedli, čisté a na tom samém místě pro případné další cestovatele.

Na Islandu jsme si auto půjčovali od jedné paní, které tam žije a v rodině mají více aut, jedno v záloze a druhé právě točí pro půjčování. Místo vyzvednutí a vrácení prefurují asi obecně na tom samém místě, každopádně vždy je možná domluva.

Jaké aplikace se při cestování mohou hodit?