TIP CESTOVÁNÍ: APLIKACE, KTERÉ PŘI CESTOVÁNÍ POUŽÍVÁME

20.12.2023

GOOGLE MAPS / MAPY.CZ

Tohle je už dlouhodobě jednoznačně game-changer cestování a zřejmě asi nic, co byste neznali. Najednu stranu to obírá o kouzlo nevědomosti místní dopravy a nutnosti více komunikovat s místními. Na tu druhou to zásadním způsobem ovlivňuje Vaše plánování a uspoří Vám to hromadu času, který můžete při cestování využít jiným způsobem. Můžete si z domova naplánovat orientační body zastávek, zkouknout recenze daných míst a sami nějakými přispět. My to na cestách využíváme hlavně pro orientaci ve městech, většinou totiž chodíme pěšky, pro orientaci v časech v dopravě nebo hledání zastávek. V některých případech Vás Google maps rovnou přesměrují na koupi jízdenek daných dopravců. Pořád jsou však státy i v Evropě, kde to ještě nefunguje na 100 % jako třeba na západní straně Sicílie. Pokud v daném městě nebudete disponovat internetovým připojením, pomoci Vám můžou i offline mapy dané oblasti.

BOOKING.COM/AIRBnB

Základní aplikace pro výběr ubytování. Jak se dostat k nižším cenám v rámci Bookingu se můžete dočíst zde. My obecně v rámci Evropy využíváme spíše Booking a na jiných námi navštívených kontinentech zatím spíše Airbnb, ale není to pravidlem. Vždy je dobré porovnat si nabídky obou aplikací a vybrat tu výhodnější. Navíc Booking garantuje navrácení peněž v případě, že je nabídka jinde levnější - nikdy jsme to nevyžadovali, tak zkušenost nemáme. Na AirBnB můžete využít možnosti sdíleného ubytování, kde se můžete setkat buď s majitelem nebo ostatními cestovateli a získat zase další zkušenosti. Vyhledávání je intuitivní s volbou různých možností v obou aplikacích. Někteří cestovatelé pak využívají ubytování u místních obyvatel, které poptávají třeba na Fb skupinách, můžou tím také ušetřit. Dalším vyhledávačem ubytování je pak třeba Agoda.

FLIX BUS/UBER/REGIOJET APOD.

Flixbus nejčastěji využíváme k dopravě na zahraniční letiště nebo jsme s ním přejížděli mezi městy na východním pobřeží USA či na Sicílii nebo Portugalsku. Aplikace Vám umožní sledovat, kde se autobus nachází, teď už i rezervaci sedadel nebo si můžete nastavit notifikace. Problémy se zpoždením jsme nikdy neměli a cestu můžete využít třeba k plánování itineráře Vaší dovolené nebo spánku. Rezervaci můžete udělat doslova i pár minut před odjezdem a když v tuto chvíli uvidíte, že je velký výběr sedadel není nutné platit za jejich rezervaci, ale stačí si koupit pouze jízdenku. Flixbus nabízí i wiffi připojení, každopádně ne vždy fungovalo. Moneyback od George pak pravidelně poskytuje 10% slevy na jízdné. Jízdenky lze před odjezdem zrušit a peníze se Vám vratí ve formě cash backu na další nákup s omezenou platností. Další ozkoušenou atlernativou je třeba StudentAgency - zatím vždy fungující wiffi a o trochu lepší komfort. Uber máme jako záložní plán, je totiž znatelně dražší a využili jsme ho jen jednou v absenci chybějících spojů veřejné dopravy i soukromých dopravců. Každopádně je to rychlé, jednoduché, funkční.

GOOGLE TRANSLATE

Tohle je další dobrá vychytávka od Googlu, která ulehčuje cestování. Super je překlad textu prostřednictvím fotoaparátu, takže si můžete vklidu a bez stresu vybrat jídlo v menu, kterému nerozumíte. Můžete si také přeložit dlouhé texty u památek. Jen je potřeba počítat s malou chybovostí, ne všechny slova Vám to totiž přeloží v daném kontextu. Další výhodou je překlad mluveného slova , pokud si v cizím jazyce příliš nevěříte nebo řešíte něco důležitého. Stačí text ve Vašem jazyce namluvit a překladač ho přeloží do zvoleného jazyka. Nás na tuto funkci přivedl před pár lety jeden Ital v Toskánsku, se kterým bylo zapotřebí více a hlavně dobře komunikovat a neuměl příliš dobře anglicky,

RYANAIR/WIZZAIR

Aplikace nízkonákladových společností jsou nutností. Velkým způsobem ulehčují správu rezervací, chodí Vám notifikace k akcím a novinkám a díky uloženým údajů šetří čas třeba při samotné rezervaci.

VYHLEDÁVAČE LETENEK

České vyhledávače letenek, tyto dva asi využíváme nejčastěji. Kiwi. com navíc kombinuje lety několika společností a nabídne Vám veškeré dostupné možnosti, v rámci kterých stihnete přestup či transfer mezi letišti, na který je upozorněno. V kalendáři má oproti Pelikánovi viditelné ceny letenek jednotlivých dní, tak je v tom daleko lepší orientace. Srovnávače jsou dobré pro rychlejší vyhledávání, každopádně samotnou koupi letenek se obecně doporučuje provádět na oficiálních stránkách dopravců.

PARK4NIGHT

Aplikace, která se hodí při objevování oblasti autem či campervanem, ve kterém přespáváte. Umoˇžňuje Vám totiž hledat a sdílet místa, odpočívadla, která jsou vhodná pro přespání či na přestávku.

S jakým batohem cestujeme a co kontroly na letišti?