TOP 5+1 NAVŠTÍVENÝCH MÍST MADEIRY

09.04.2024

Na ostrově jsme dohromady navštívily přes 20 míst. A jaké z nich jsou z našeho pohledu nejkrásnější a rozhodně byste je neměli vynechat?


1. PICO DO ARIEIRO TO PICO RUIVO

Tohle je snad nejznámější trek na Madeiře. Kdo je na Madeiře a nejde tenhle trek (PR1), jako by tam nebyl. Pico Ruivo je s výškou 1862 m n. m. nejvyšším vrcholem Madeiry a trek začíná na třetím nejvyšším vrcholu ostrova Pico do Arieiro s výškou 1818 m n. m. Celá trasa Vám zabere okolo 6 hodin. Parkoviště jsou tam dvě. Jedno z nich je hned pod vysílačem na začátku treku u Arieiro. Jedna část je zpoplatněná a druhá bez poplatku. Ale už brzy ráno bývá plné. Druhou variantou je zhruba kilometr pod začátkem treku velké značené, bezplatné parkoviště. Autobusem se sem nedostanete.

Během treku budete mít spoustu výhledů na údolí i okolní hory, které stojí opravdu za to. Většina treku je upravená do charakteru kamenného chodníku. Strmější a více nebezpečné pasáže jsou zabezpečené zábradlím. Na vrcholu Pico Ruivo je restaurace, přístřešek na spaní, pitná voda. Vrchol Vám poskytne 360° výhled na celou Madeiru, často se ale vrchol nachází nad mraky. V odpoledních hodinách bývá oblačnost o něco menší. Jak je tenhle trek krásný připravte se i na jeho náročnost. Při cestě tam nastoupáte celkem 880 m a klesání je nějakých 820 m. Vlastně jdete většinu času po upravených schodech pořád nahoru a dolů. Trasou vede i několik tunelů, tak nezapomeňte čelovky s sebou. 

Pico do Arieiro je zároveň vyhledávané místo i pro východ Slunce, který je tam opravdu překrásný. Tady většina turistů pak začíná svůj trek. Další možností je začít kolem poledne a vrátit se zpět na Pico do Arieiro na západ Slunce nebo přespat na Pico Ruivo a svůj trek dokončit druhý den ráno. Spousty lidí volí i variantu vyrazit brzy ráno s čelovkou a počkat si na východ Slunce na Pico Ruivo. 

Počasí v horách se často mění, tak s sebou vezměte oblečení do jakéhokoli počasí. 

Pico do Arieiro
Pico do Arieiro
Východ Slunce na Pico do Arieiro
Východ Slunce na Pico do Arieiro
Výhled z Pico Ruivo
Výhled z Pico Ruivo
Cestou na Pico Ruivo
Cestou na Pico Ruivo
Cestou na Pico do Arieiro
Cestou na Pico do Arieiro
Pico do Arieiro
Pico do Arieiro
Výstupy cestou
Výstupy cestou

2. BICA DA CANA 

Za nás nejkrásnější místo pro východ Slunce na Madeiře. Vrchol Bica da Cana je 1580 m n. m. a nabízí výhled na údolí Sao Vicente. Přístup na vrchol je snadný. Výstup začíná kousek od Wild Campu Bica da Cana, kde můžete nechat i auto na parkovišti. Samotná cesta nahoru Vám zabere okolo 15 minut. My jsme tenhle vrchol kvůli východu Slunce navštívily dvakrát. Napoprvé nám to nevyšlo, ale díky snadnému přístupu a velikosti samotného ostrova to můžete zkoušet každý den. Podívejte se sami jaká to byla nádhera. 😊

Východ Slunce Bica da Cana
Východ Slunce Bica da Cana
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Východ Slunce Bica da Cana
Východ Slunce Bica da Cana

 3. LEVÁDA CALDEIRAO VERDE

Madeira má celkově přes 2000 kilometrů zavlažovacích kanálů. Trasa začíná v přírodním parku Queimadas u jednoho z původních domků, kde je i vybudované placené parkoviště. I když je parkoviště velké, je lepší přijet v ranních hodinách, my jsme odpoledne musely čekat asi půl hodiny na volné místo. Celková trasa levády je 14 km dlouhá k vodopádu Verde. Trasu si můžete o pár kilometrů prodloužit k vodopádu Inferno. Tahle trasa je ovšem už dlouhodobě zavřená kvůli sesuvům půdy a nedostatečnému zabezpečení. 

Za nás je tohle nejkrásnější leváda, kterou jsme na ostrově šly. Musíte počítat s velkým náporem turistů, některá místa jsou dost úzká a budete se často vyhýbat. Po trase minete několik tunelů, tak nezapomeňte čelovku. A proč je to za nás top leváda? Trasa vede severním úbočím nejvyšších Madeirských hor, poskytne Vám úžasné výhledy na okolní údolí i hory. Je to jedna z delších levád, která má opravdu pestrou trasu pro oči, má několik tunelů a pohled na přírodní kotel, který je na konci je za odměnu. Levádu hodně lidí vynechá kvůli náporu turistů, ale byla by to opravdu škoda!

Výhledy po cestě
Výhledy po cestě
Konec levády
Konec levády
Tunel
Tunel
Cesta levády
Cesta levády
Přírodní kotel Verde
Přírodní kotel Verde
Casa das Queimadas
Casa das Queimadas

4. FANAL

Tohle místo asi nemusím představovat. Náhorní plošina Fanal Florestal není místo, které by jste neměli vynechat, ale spíš místem kvůli kterému se na Madeiru jezdí. Fanal je prastarý vavřínový les, kde stromy pod vlivem větru vyrostly do zvláštních tvarů. Typická pro Fanal je také i mlha, která šperkuje specifickou atmosféru tohoto lesa k dokonalosti. Fanal se nachází ve výšce nad 1000 m n.m. což je pro Madeiru typická výška pro vytváření inverze. Tohle místo tak může být perfektní pro únik z deštivých chvil dole v údolí. My jsme toho využily právě za deště a Fanal jsme navštívily za příjemného azura, počasí se ale mění často a měly jsme štěstí i na typickou mlhu. Tohle místo je opravdu krásné a ojedinělé. I samotná náhorní plošina v okolí vavřínového lesa je zážitkem už jen cestou v autě, tak pozor na dopravní špičku. 

Náhorní plošina Fanal Florestal
Náhorní plošina Fanal Florestal
Fanal v mlze
Fanal v mlze
Fanal - les
Fanal - les
Slunný Fanal
Slunný Fanal
Inverze
Inverze

5. PONTA DE SAO LOURENCO

Poloostrov Madeiry a zároveň nejvýchodnější bod ostrova, to je Ponta de Sao Lourenco. Tohle místo bychom vyzdvihly už jen proto, že je to úžasné místo na pozorování východu Slunce a kvůli tomu, že je to jeden z delších hiků na Madeiře, který jsme podnikly. Celková časová náročnost je asi 5 hodin v obou směrech. Na začátku hiku je bezplatné parkoviště, ovšem vstup na samotnou trasu hiku je zpoplatněn, a to symbolickým 1 eurem. Trail Vás nezavede bezprostředně na nejvýchodnější bod, ale na blízkou vyhlídku k němu. Na samotný nejvýchodnější bod ostrova je přístup zakázán kvůli endemickým druhům fauny. Celkově je trase hodně pestrá, a to jak na výhledy na oceán s různě velkými a barevnými útesy, což nás překvapilo, ale i na okolí samotného trailu. Cesta je upravená a kromě menšího převýšení není náročná. Tenhle poloostrov je jednou z částí Madeiry, která se barevně mění v závislosti na ročním období. Musím říct, že to bylo jedno z míst, které nás příjemně překvapilo. 

Východ Slunce na Ponto do sao Lorenco
Východ Slunce na Ponto do sao Lorenco
Trail, Ponta de Sao Lourenco
Trail, Ponta de Sao Lourenco
Výhled na útesy
Výhled na útesy
Cestou k nejvýchodnějšímu bodu
Cestou k nejvýchodnějšímu bodu
Výhledy po cestě
Výhledy po cestě

+1. SEIXAL - STOJÍ ZA TO? 

Posledním místem, o kterém se tu zmíníme je nejznámější pláž Madeiry. Ovšem ne tak úplně z tohoto důvodu, že bychom ho řadily mezi top místa. Právě naopak. Místo je to hezké. Pláž s černým pískem s porostlými okolními útesy zelení vytvářejí krásný kontrast. Nicméně oproti tomu, jak je pláž prezentována na sociálních sítích, byla malým zklamáním. Pláž je to celkem malá. Na jednu stranu, až na pláže ve Funchalu, je to tak vlastně s každou na ostrově. Překvapila nás i betonová záterasa proti vlnám, které se na plážích nacházejí také skoro všude na ostrově. Asi jsme se nechali nadchnout místem, jak je prezentováno, bez těchto všech ,,rušivých" elementů, které se moc neukazují a návštěva nejkrásnější pláže nás trochu zklamala. 

Jaká jsou naše nejoblíbenější místa na Islandu ?