ISLAND: TOP 3+1 NAVŠTÍVENÝCH MÍST

06.05.2024

Určitě nebudu přehánět a spoustu lidí mi dá za pravdu, že Island je různorodá země a narazíte tu na perlu za perlou. Pohled na ně ovlivní snad už jen období, ve kterém Island navštívíte. Každé z nich má totiž něco do sebe a dokáže z místa udělat nezapomenutelný zážitek. Procestovaly jsme ,,pouze” Ring Road, tak pojďme vyzdvihnout podle nás to nej na naší cestě po téhle světoznámé silnici R1.


1. VESTRAHORN

Když se někdo zeptá na pro mě top místo na Islandu, jako první se mi bez váhání vybaví tohle místo. Ať už to bylo správným načasováním při západu Slunce nebo snad tím, že jsme na jedno z nejfotogeničtějších míst Islandu narazily omylem, protože původně jsme ho v plánu neměly. Ale bezesporu vyhrává. Pohoří rozpínající se na jihovýchodní části ostrova vyčarovalo krásnou atmosféru. Hory jsou hodně strmé a nevedou na ně oficiální stezky. V těsné blízkosti se nachází pláž Sttoksnes, která dotváří atmosféru černým pískem s trsy zelené trávy. Mezi pláží a horami leží Vikingská vesnička, která byla původně vystavěna jako replika k připravovanému filmu, který se nikdy nedokončil. Místo je skvěle dostupné autem, leží přímo na okružní silnici R1. Od Reykjavíku je místo vzdálené přes 450 km. 

Vstup do vesnice je zpoplatněný 900 ISK, jako jedno z mála míst na Islandu je tato turistická atrakce soukromá. 

Sttoksnes
Sttoksnes
Vestrahorn
Vestrahorn
Vestrahorn
Vestrahorn

2. REYNISFJARA BEACH A DYRHOLAEYA

Opět vyzdvihnu jedno z těch známějších míst ostrova, a to nejznámější černou pláž Islandu s přilehlou vyhlídkou na ni. Souhra černé sopečné pláže, útesů, čedičových útesů, jeskyně a Atlantského oceánu vytvořila nádherné místo. Tuto pláž jsme navštívily při západu Slunce a nemohlo nám to vyjít lépe. A z vyhlídky Dyrholaeya máte jednu z nejdelších pláží na Islandu jako na dlani. Na pláži se nachází čedičové sloupy Gardar a vysoká skaliska v oceánu Reynisdrangar. Pláž je také jednou z nejnebezpečnějších pláží, a to kvůli plíživým vlnám, tak buďte obezřetní a neotáčejte se k moři zády. Pláž se nachází kolem města Vík a Myrdal. Místo je skvěle dostupné autem po okružní silnici R1, vzdálené okolo 187 km od Reykjavíku. A co je možná ještě důležitější, že je přístupná autem celoročně. 

Dyrholaeya
Dyrholaeya
Čedičové skály Gardar
Čedičové skály Gardar
Reynisfjara beach, Reynisdrangar
Reynisfjara beach, Reynisdrangar
Reynisfjara beach
Reynisfjara beach

3. DIAMOND BEACH  

Pláž posetá až dvoumetrovými kusy ledu. To je Diamantová černá pláž na Islandu. Kusy ledu se tu objevují proto, že je sem vyplavuje 250 metrů dlouhá řeka Jökulsá, která je přilehlá k laguně Jökulsárlón. Laguna zase vznikla táním ledovce a odlamující se kry z ledovce plavou právě po této laguně. Ta je teda nejdříve vyplaví do moře a moře pak zpět na pevninu. Diamanty všech velikostí můžete objevovat v délce až 10 kilometrů. K laguně se dostanete pohodlně autem, je také součástí R1 a přístup je celoroční. V období zimy se kry nemusí vždy odlamovat a můžete mít pohled na čistě černou pláž. Cestovní agentury tu pořádají plavby po laguně nebo návštěvy zamrzlých jeskyní. Na seznam míst jsme ji zařadily asi jako většina lidí, protože je to ojedinělé místo. A věřte tomu, že i přesto, že budete kromě té největší kry hledat i místo bez lidí, tak to stojí opravdu za to. Těch ker je tam totiž velké množství.

+1. PŘÍRODA ISLANDU 

Míst bych tu mohla vypsat několik, ale co dělá Island právě Islandem je příroda a krajina po cestě vlastně kamkoli se vydáte. Pokud se Vám podaří navštívit více oblastí Islandu, nepřehlédnete, jak se krajina mění v každé z jeho částí. Od vyprahlé lávové pláně, vůně síry přes zasněžené vrcholky hor, vodopády, opuštěné vesnice, zelené pastviny, bažiny, jezera, krátery, sopečné útvary, oceán i přírodní termály. Už jen kvůli tomu stojí za to Island navštívit. A kdyby jste se po cestě přeci jen nudily, můžete počítat místo ovcí lesy. To, že je Island místem, kde nenajdete ani strom už neplatí. 

A co jsme na Islandu podnikly?