JAK STRÁVIT TŘI DNY V SYDNEY, JAK FUNGUJE DOPRAVA, KONCERT U2

09.12.2023

Musím říct, že Sydney na nás působilo velice klidně, čistě, bezpečně. Uvědomovali jsme si to o to více, protože jsme měli pár měsíců po návštěvě západního pobřeží USA, kde nás relativně negativně překvapily některé části některých měst. Už při příjezdu Vás v ulicích místo zpěvních ptáků přivítá místní druh papoušků - kakadu, kteří jsou naprosto bez ostychu. Tady Vás asi ani náš itinerář nepřekvapí, vzhledem k času, který jsme měli pro Sydney vyhrazený. Strávili jsme zde 3 dny plné procházek, navštěvy hlavních turistických bodů a některých zážitků. Čtvrtý den byl na programu přesun na Zlaté pobřeží. Nejvíce jsme se v Sydney těšili na přístavní oblast okolo slavné Opery House a Harbour Bridge, kde nás čekal climb.


DOPRAVA LETIŠTĚ

Z letiště jsme se dopravili na ubytování taxíkem, aplikace Uberu nám totiž na letišti nefungovala, nějak se nám ji na místě nepodařilo zprovoznit (lepší se připravit už doma) a díky pozdnímu letu a únavě už jsme chtěli být co nejdříve na ubytování. Každopádně za 4 lidi to byla přijatelná cena, jinak jsou ale taxi relativně drahé. Nazpět na letiště jsme pak jeli veřejnou dopravou tzv. Air Train, kde je samotný lístek poměrně drahý - necelých 20 AUD a jezdí se linkou T8, ale dopraví Vás relativně rychle jak na letiště, tak v opačném směru až do samotného centra na Circular Quay.

Informace k AirTrainu naleznete veškeré zde, najdete tu i to, jak funguje Opal Card. Pokud se chcete vyhnout tak vysoké ceně za letištní lístek, tedy poplatku za použití vlaku přímo z letiště a neplatit tak celých 20 AUD, ale jen nepatrnou část, můžete se dopravit na v pořadí následující stanici třeba autobusem z terminálu 1 na stanici Wolli Creek nebo to k této stanici dojít pěšky. Na druhou stranu se tu bavíme o pár australských dolarech, které v konečném výsledku ceny za dovolenou v podstatě význam nemají, protože se v konečném součtu přeci jen trochu ztratí.

CITY RAIL TRAIN SYDNEY

Bydleli jsme kousek od stanice vlaku (trainu) a tak to byl náš hlavní dopravní prostředek pro přesun po městě. Turisté na metro v Sydney v podstatě nenarazí, využívájí se hlavně tyto trainy. V trafice koupená kartička Opal Card, kterou musíte vždy při vstupu a výstupu z trainu načíst na čtečku. (Momentálně by snad mělo jít platit i kreditní kartou). Budou se Vám tak strhávat peníze za ujetou trasu. Protože výše jízdného je závislá dle ujeté trasy a celková útrata má pak určitou cenovou hranici. Dobití kartičky je pak možné i na některých stanicích vlaku anebo můžete přes aplikaci Opal Travel. Pro zjišťování času odjezdu opět vklidu postačí Google maps, tady s nimi problém nebyl.

  • Opal Card koupená v trafice musí být nabita minimálně na 10 AUD, 
  • kartička zakoupená na stanici, letišti apod. má minimální částku pro nabití 35 AUD. 

V metru mají opravdu suprově udělané překlápěné sedačky, můžete tak z místa pro dva udělat čtyři, což je opravdu chytré řešení. V Austrálii jsme tento systém viděli poprvé a moc nás bavil, samozřejmě jsme si to museli pokaždé překlápět. 😀 Vlaky jsou pak převážně dvoupatrové.

Opal card platí i na cestu městským trajektem, tak toho určitě využijte, protože jsou z trajektu hezké výhledy. Jedná se o městské zeleno-žluté a takové starší trajekty. Projíždět budete pod Harbour Bridge s výhledem na Operu. Zkuste si zabrat na zpáteční cestě příď trajektu, protože většina cestujících bude vystupovat. Můžete tak stihnout i unikátní fotku z hezkého úhlu, kdy budete projíždět pod mostem se slavnou Operou v zádech. Centrální stanice Circular Quay je jak pro trajekty, tak další navazující veřejnou dopravu a nachází se u přístavu a Opery. Tramvaje hledejte v Austrálii pod značkou L - lightway, tuším, že tramvaj jsme ani nezkoušeli, všude kam bylo potřeba jsme došli pěšky.

Čtečky na Opal Card u vstupu na train
Čtečky na Opal Card u vstupu na train
Vlakové nádraží Sydney - přesun na Gold Coast
Vlakové nádraží Sydney - přesun na Gold Coast
Městské vlaky Sydney
Městské vlaky Sydney
Centrální zastávka Sydney
Centrální zastávka Sydney
Mapa železnic v Sydney
Mapa železnic v Sydney
Výhled z trajektu na Opera House a Horbour Bridge
Výhled z trajektu na Opera House a Horbour Bridge
Výhled z městského trajektu Sydney
Výhled z městského trajektu Sydney
Výhled z městského trajektu Sydney
Výhled z městského trajektu Sydney

CO JSME PODNIKLI?

  • Opera House
  • Harbour Bridge
  • King Street Wharf
  • Martin Place
  • China town
  • Tower Eye
  • Bondi Beach
  • koncert U2

CENTRUM

HARBOUR, OPERA HOUSE

My jsme toho jako klasicky nejvíce prošli, aby jsme trochu více poznali město. Nejvíce jsme se samozřejmě zdržovali v přístavní oblasti okolo Opery House a Harbour Bridge. Ikonické přístavní místo, které známe z fotek dýchá pohodou, čistotou. Očekávejte od Sydney moderní a klidně město, troufnu si říci, že nic co by Vás mělo překvapit. Operu si pak můžete projít celou kolem dokola. U přístavu se dejte dobrou zmrzlinu v Gelatissimo a dobrou kávu v Caffé Aurora. Pohodovou procházku si můžete udělat pod samotným mostem, kde u jeho patky jsou zabudované fotografie z jeho výstavby. V přilehlém parku u patky mostu se pak konají místní trhy, kde si můžete koupit nebo dát něco dobrého a v parku se posadit. Krásná procházka po pobřeží je přes King Street Wharf, odkud se můžete dostat opět až k mostu. Ani tentokrát Vás neochudíme o vzhled místních poštovních schránek - červené! 😀 Známku seženete klasicky v trafice. Jak dlouho trvalo, než pohled dorazil si už bohužel nepamatuji.

Harbour Bridge
Harbour Bridge
Opera House
Opera House
Opera House
Opera House
Harbour Bridge
Harbour Bridge
Poštovní schránka
Poštovní schránka

CHINA TOWN, TOWER EYE

Určitě nevynechejte procházku v centru u radnice. V této oblasti se nacházejí krásné budovy, televizní věž Tower Eye nebo třeba vánoční stromek. Ten v tuto dobu můžete pak naleznout na takové hlavní třídě u Martin Place. Je trochu zvláštní chodit v kraťasech a třičku okolo vánočního stromku. 😀 Procházku si můžete protáhnout k Sydney Town Hall - místní radnci. Projít můžete přes australský Hyde Park a dostanete se ke krásné budově katedrály.  

I v Sydney jsme pak navštívili Chinatown, kde jsme se posadili na něco dobrého k jídlu. Klasická vstupní brána je z ulice Dixon St. Čtvrť působí autenticky a je tu hodně obchůdků, restaurací a stánků - prostě Čínská čtvrť, jak má být. Najdete zde i Čínské zahrady. Pokud budete mít cestu kolem podívejte se do hlavní budovy vlakového nádraží Railway Station Central, je to zajímavá budova s prostornou vnitřní částí a nástupiště jsou zde odkrytá přímo z haly,  oddělená jen turnikety.

Railway Station Central
Railway Station Central
Martin Place
Martin Place
Railway Station Central
Railway Station Central
V ulicích Sydney
V ulicích Sydney

HARBOUR BRIDGE CLIMB

Tohle určitě nepatří mezi levný zážitek, každopádně, kdo si to můžete dovolit, tak určitě nevynechejte. Spolu s Operou je tohle ikonické místo, které vídáme na obrázcích z Austrálie. Už jen samotná cesta od podstavce Harbour Bridge, až skoro na jeho vrchol je zážitkem. Měli jsme dostatek času pro vyhlídky, průvodci zážitek nijak extrémně netlačili a dali nám čas se pokochat krásnými výhledy nejen na budovu Opery a přístav. Most nepřejdete celý, dojdete do určitého bodu a pak se vracíte po druhé straně zpátky. Mezitím jde nahoru další skupina. Nahoře Vás pak průvodce vyfotí a tak máme krásnou fotku z Harbour Bridge za zády s Operou, celým přístavem a televizní věží. Fotka není součástí zaplaceného zážitku, ale to už si prostě doplatíte. Vytištěné fotografie uchovávají, my jsme si dva roky po návštěvě napsali o kvalitní fotku pro fotoplátno a v podstatě obratem nám ji zaslali. Samotný výstup byl určitě na několik hodin i s převlečením a dalšími instrukcemi. Momentálně se vstupenky na tuto atrakci pohybují od 344 AUD, no není to málo, ale jestli na něco takového v Sydney, tak právě sem. Nejdražší vstupenky jsou pak samozřejmě jako pomalu u všech atrakcí při stmívání. Most můžete navštívit i později večer, kdy je Opera osvětlená. Booking zážitku a veškeré informace zde.

Harbour bridge
Harbour bridge
Harbour bridge
Harbour bridge

SYDNEY TOWER EYE

Nevynechali jsme oblíbenou vyhlídkovou plošinu Tower Eye, kde i zde máte možnost "adreanlinového" zážitku v podobě sky walku. V tomto případě se jedná o nejvyšší sky walk v Sydney. Což je u této věže škoda, protože v podstatě nevidíte na Operu, která je schovaná za ostatními výškovými budovami. Z určitého úhlu je pak alespoň vidět na Harbour Bridge. Jsou zde ale hezké výhledy na celé město. My jsme i z výše zmíněného důvodu zvolili klasickou uzavřenou vyhlídku a sky walk jsme si v tomto případě nechali ujít. Vnitřní prostory spodní části atrakce a výtahu mají hezky udělané a můžete navštívit i 4D kino k této příležitosti nebo se podívat na porovnání oblíbených světových výškových budov.

Eye Tower
Eye Tower
Výhled z Eye Tower - na levé straně je vidět Harbour bridge, lehce pak zakrytá Opera
Výhled z Eye Tower - na levé straně je vidět Harbour bridge, lehce pak zakrytá Opera
Výhled z Eye Tower
Výhled z Eye Tower

BONDI BEACH

Samozřejmě jsme nemohli vynechat ani proslulou Bondi Beach, která se nachází trochu bokem od centra, asi 30 minut jízdy. My jsme zvolili tentokrát autobusovou dopravu, na kterou platí taktéž Opal card. Autobus byl hodně přeplněný a číslo autobusu, které Vás sem ze zastávky Circual Quay doveze je 333. V listopadu to nebylo úplně na koupání v oceánu, ale byl by hřích se alespoň nesmočit. Oceán byl relativně bouřlivý a tak se není čemu divit, že více než plavců bylo ve vlnách surfařů. Pláž je to hezká, čistá a velká. Každopádně hloupě řečeno, pláž jako každá jiná a tak pokud Vás bude tlačit čas o nic nepřijdete. Prošli jsme si část walk coastal - procházku podél několika městských pláží, dali si večeri u pobřeží a vypravili se zpátky domů.

Bondi Beach
Bondi Beach

KONCERT U2

Koncert U2 se pak konal na kriketovém stadionu Sydney Cricket Ground, který se nachází v obklopení parků a zeleně. Je tu vytvořeno velké vyžití pro místní obyvatele. Pokud budete chtít kousek klidu tak zamiřte právě sem. U2 se sem po dvou letech od Evropy dostali se svým turném největších hitů Joshua Tree Park. Bylo to opět božííí!

Koncert U2 Sydney
Koncert U2 Sydney
Koncert U2 Sydney
Koncert U2 Sydney

A co jsme podnikli na Gold Coast?