CO VE PHILY PODNIKNOUT? A KOLIK ČASU JE POTŘEBA?

28.12.2023

Na Philadelphii jsme měli vyhrazené dva plné dny, které jsme klidným tempem vyplnili, ale pokud nemáte čas nebo ho zde nechcete zbytečně ztrácet, například na úkor NYC nebo muzeí ve Washintgonu D.C., tak určitě postačí jeden plně nabitý den. Stejně tak jako v NYC jsme prošli hlavní turistické atrakce. Vše je v docházkové vzdálenosti. Jediné muzeum (Rocky Steps) jsou dál, ale opět v docházkové vzdálenosti. Jako v NYC tak zde, všude, kde není turistická či "bohatší" oblast byl nepořádek a o zmíněném metru v tomto článku ani nemluvím. Ale po divokém a přeplněném NYC to byla příjemná změna.


Ještě, než se tu podíváme na to, jak jsme návštěvu tohoto města pojali my, je i zde možnost koupě CityPASS, který jsme tedy v rámci Phily nezakoupili, ale to hlavně z toho důvodu, že obsahuje hlavně muzea a historické památky. Tak možná bude někdo za tuto informaci rád.

​​Philadelphia je historické město, na což odkazuje mnoha památek a muzeí, my jsme si vše prošli zvenčí. Hlavním cílem bylo poznat město a vyběhnout si ikonické schody po vzoru Rockyho. Po menší snídani jsme se vydali ke krásné budově City Hall a prošli jsme si v klidu centrum města, fotka v Love parku od zaměstnance parku, Dilworth park a k One Liberty Observation Deck - jedna z mála výškových budov zde. Během naší návštěvy byla zavřená, ale jinak slouží jako vyhlídka na město, která má při západu slunce své kouzlo. Postupně jsme se přibližovali směrem k nábřeží do "OLD TOWN" k Independence Hall a Liberty bell, kde jsme navštívili i venkovní muzeum spojené s tímto historickým objektem, kde se dokonce prochází rychlou bezpečnostní kontrolou. 

Pokračovali jsme dál na Pens Landing podél vody - historická procházka, kde je výhled na Benjamin Franklin Bridge a tedy i na New Yersey. Směrem nahoru se nachází nejstarší ulička Elfreth's Alley, tímto směrem se pak nachází i muzeum a dále Betsy Ross House (dům dámy, která údajně ušila první americkou vlajku). Když jsme procházeli okolo byl vstup omezený, konala se tam nějaká akce. Tyto zastávky jsou rychlé a nestrávíte u nich moc času. Zpátky do centra jsme se vrátili přes China town se zastávkami na jídlo, kde jsme narazili na Reading Terminal Market! Tady jsme nějaký čas strávili. Po cestě narazíte na mnoho muzeí či památníků a je jen na Vás, které navštívíte nebo u kterých se zastavíte.

​Vzhledem k tomu, že jsme měli čas, vydali jsme se od City Hall pěšky k Museum of art, kde se nachází známe Rocky steps a socha Rockyho. V toto období tu byl fakt klid a v podstatě jako ve filmu, kdy běžel osamocený Rocky, běželi jsme tak po schodech i my. 😀 Od muzea je hezký výhled na město. Po cestě narazíte na Barnes foundation a Franklin Institute. Zpátky do centra jsme se vydali příjemnou procházkou přes Logan Square, kde po cestě narazíte mimo jiné třeba na fontánu kousek od City Hall

No a od centra Philadelphie směrem dolů se nachází venkovská (nejenom) italská tržnice, která se objevila ve filmu Rocky - můžete se zde zastavit na něco dobrého. Tady už je opravdu znát, že se nejedná o centrum města. Zpátky nahoru do centra jsme se vydali cestou okolo Philadelphias Magic Gardens. Tuším, že vstupné bylo 25 $ na osobu, což nám přišlo hodně, a tak my jsme nakonec do těchto zahrad nešli. A i zde jsme navštívili obchodní dům Macy´s - samozřemně menších rozměrů. Připravte se na to, že s večerní dobou většina podniků a obchodů zavírá, což je oproti NY, kdy teprve některé obchody otevírali rozdíl. Na poprvé nás to také překvapilo. Vždy z výletu posíláme pohledy nebo si přivezeme magnetku, každopádně ve Phily bylo umění najít obchod se suvenýry, kde bysme toto sehnali.

Tržnice
Tržnice
Museum of Art
Museum of Art
Philadelphias Magic Gardens
Philadelphias Magic Gardens

A jak na nás Philadelphie vlastně působila? Město, které nás z těchto tři zaujalo asi nejméně, určitě má co nabídnout, spíše ale milovníkům historie, kteří to ocení. Ale jsme rádi, že jsme se zastavili i tady, centrum města je moc hezké a oblast u Liberty bell také. Trochu nás překvapil první střet s metrem a místními homelles, kteaří jsou schopni v metru vykonávat potřebu do odpadkového koše nebo pobíhat ve vagónu metra a nepříjemně Vás otravovat. Vzhledem k našemu tempu, by nám tu stačil jeden plně nabitý den, tím že jsme nenavštívili žádné muzeum a další den ráno klidně odjezd do dalšího města.

Co stihnout ve Washingtonu D.C. za jeden den?