JEDEN DEN VE WASHINGTONU D.C.

04.01.2024

MHD

​Vzhledem k tomu, že ve Washingtonu D.C. jsou všechny velké turistické atrakce u sebe v docházkové vzdálenosti, tak jsme volili opět nejlevnější možnost - pouze transfer autobusem od ubytování do centra a zbytek jsme šli po svých. Za jednu cestu autobusem se platilo 2,50 $. Pokud si dobře pamatuji, tak cena metra se odvíjí i od ujeté vzdálenosti, takže by nás vzhledem k poloze ubytování vyšlo metro daleko dráž. Ale metro jsme v D.C. nezkoušeli, což nás teď zpětně docela mrzí, alespoň bychom měli zase srovnání s předešlými městy. Říká se, že je v D.C. metro tmavé a působí nebezpečně, dřív to tak opravdu dokonce bylo.

V ulicích Washingtonu D.C.
V ulicích Washingtonu D.C.
V ulicích Washingtonu D.C.
V ulicích Washingtonu D.C.

PLÁN VE WASHINGTONU

Naplánován jsme měli den a kousek a pokud se nechystáte stejně jako my na návštěvu muzeí, kterých je tu hned několik, určitě Vám tento čas postačí. Stejně jako ve Philadelphii jsou hlavní turistické cíle u sebe. Pocitově byla už docela zima, ale i díky slunnému počasí to byl moc hezký den v tomto hlavním městě USA. V oblastech, které jsme prošli a v místě bydliště bylo vše čisté, uklizené a město dýchalo naprosto klidným dojmem a možná i proto se nám zde opravdu líbilo.

Po vydatné snídani kousek od centra jsem se pěšky vydali samozřejmě ke krásnému národnímu parku National Mall. Procházka "odstartovala" u Library of Congress, největší podzemní knihovně na světě, do které je umožněn i přístup. Pokračovali jsme k nádhernému United States Capitol, od kterého je udělaná krásná trasa parkem k ostatním top turistickým atrakcím včetně White House. Bílý dům je viditelný jak z National Mallu, kde je to trochu delší vzdálenost, tak i z druhé strany od ulice 16th street. Krásně to jde obejít. Za naší návštěvy, v sobotu, se zde konala svatba prezidentovi vnučky, tak se nemohlo až úplně k plotu. Podél National Mall je řada historických budov nebo muzeí a památníků, záleží jen na Vás který navštívíte. A procházkou přes tuto zelenou promenádu narazíte na známý Washington monument, zde se můžete nechat vyvézt výtahem, který je po rekonstrukci, za 70 sekund na vyhlídkovou plošinu v památníku. Nazpátek pak výtah zastavuje pro ukázku vnitřní části této stavby. Budete pokračovat k World War II. Memorial a dále narazíte na známý bazén Reflecting Pool k Lincoln Memorial. Nám zde opravdu přálo počasí a ve spojení s nižším počtem turistů to tu bylo fajn!

Capitol
Capitol
White House
White House
World War II. Memorial
World War II. Memorial

Od Lincolnova memoriálu, kterým končí National Mall, pokračujte směrem k památníku veteránů korejské války, k památníku M. Luthera Kinga. Zde je krásný výhled přes vodu na památník Thomase Jeffersona. Krásně si takto tento národní park můžete obejít a nic nevynechat. China town byla další zastávka, tak jako v ostatních městech východního pobřeží, i tady naleznete čínskou bránu jako vstup do této čtvrti. Každopádně tady to bylo zklamání, nemá to žádného ducha a v podstatě je to jen krátká část ulice normálních obchodů, které mají čínský nápis. Kousek odtud se pak nachází hokejová aréna, kde hrají místní v čele s Ovečkinem. 

Na přiloženém obrázku můžete vidět, co vše se dá stihnout obejít za pár hodin, ona to totiž zase není taková vzdálenost. Určitě by se za jeden den měla stihnout i návštěva Arlingtonského hřbitova na druhé straně řeky Potomac, od Lincoln memorial je to pěšky do 30 minut. Popřípadě se můžete na této straně straně podívat i k Pentagonu a dojít zpátky k National Mall právě okolo Jeffersonova památníku. Pro tuto zacházku si vyhraďte navíc určitě dvě hodiny času.

Thomas Jefferson Monument
Thomas Jefferson Monument
Thomas Jefferson Monument
Thomas Jefferson Monument

JÍDLO

Ve Washingtonu jsme příliš času nestrávili, kromě našich klasických a oblibených poboček jako je Dunkin nebo Shake Shack, Vám můžeme doporučit snídani v bistru Ted´ s Buletin, které se nachází docházkovou vzdáleností od hlavních turistických cílů. Dáte si tady klasickou americkou kombinaci slaného a sladkého na jednom talíři. French toast je prostě dobrota! Jen si před návštěvou zopakujte jak se řeknou různá stádia připravy vejce, myslím, že naše servírka byla za náš tringl opravdu ráda. 😀

Ted´s Buletin
Ted´s Buletin
Shake Shack
Shake Shack
Ted´s Buletin
Ted´s Buletin
Shake Shack
Shake Shack

A co takhle jeden den v San Franciscu?