SEDMÝ DIV SVĚTA

06.06.2024

Další místo, na které může být Jordánsko právem hrdé je skalní město Petra. Vzniklo už  před naším letopočtem jako království Nabatejců. Při velkém zemětřesení bylo město opuštěno, v průběhu let upadlo do zapomnění a bylo tajemstvím jen místních beduínů. Dokud ho neobjevil Indiana Jones 😀. Ne, za objevení se zasloužil Švýcar, který se vydával za muslimského učence v roce 1812. 


Petra se nachází 2 hodiny od Akaby a 3 hodiny od Ammanu. Jak se dostat do Petry místní dopravou si tu nepřečtete. Vyrážely jsme z města Kerak do Wadi Musa a celé se nám to podařilo odstopovat. Cesta obnášela 130 km, jeden stopnutý autobus, dvě jízdy na korbě auta, tradiční jízdu v osobáku a trochu té turistiky. 😀 Petra je obrovská a je dobré začít s návštěvou už při jejím otevření, takže je rozumnější strávit předešlou noc v nejbližším městě Wadi Musa. Z Wadi Musa je to ke skalnímu městu zhruba 10 minut autem. Pokud budete mít ubytování s hodným panem domácím jako my, rád vás tam odveze. 

Vstup: 1 den - 50 JOD / 2 dny - 55 JOD / 3 dny 60 JOD

Vstup pro někoho, kdo nepobývá v Jordánsku, ale přijede z jiné země na den jen kvůli Petře (např. Izrael, Egypt) je 90 JOD. V rámci vstupu je rozhodně lepší zakoupit Jordan Pass. V Jordan Passu je zahrnut vstup do Petry, vstup do 40ti památek v Jordánsku i poplatek za vízum. Více informací o vízu a Jordan Pass se dočteš zde

JAKOU DOBU SI VYHRADIT PRO JEJÍ NÁVŠTĚVU?

Někdo říká, že den postačí. Někdo, že dva dny jsou málo a potkaly jsme tam dokonce i pána, který tam strávil 5 dní a nestihl všechno. Asi záleží jak jste bádaví. Ale za nás si myslím, že jeden celý den je naprosto ideální. Je lepší vyrazit hned s otevírací dobou, ať máte dostatek času a budete třeba u Pokladnice první. Počítejte s tím, že je Petra velká a bez problému nachodíte 20 km. 

K proslulé hrobce Pokladnici vede asi kilometrová nádherná soutěska Al-Siq. Její šířka je minimálně na rozpažení a maximálně okolo 5 metrů. Na konci soutěsky se před Vámi objeví samotná Pokladnice. Je to opravdu neuvěřitelná ,,stavba" vedená do neuvěřitelných detailů. Název Pokladnice vymysleli sami beduíni, předpokládali totiž, že se zde musel ukrývat poklad. 

Pokladnice
Pokladnice
Al-Siq
Al-Siq
Soutěska Al-Siq
Soutěska Al-Siq

VÝHLED NA POKLADNICI ZE SHORA?

Za Královskými hrobkami se vydejte po schodech cestou mezi skály a po několika kilometrech dojdete na místo. Cesta vede jak po schodech, tak i po nezpevněných cestách, odkud jsou krásné výhledy na celou Petru. I když je to trasa delší, určitě ji nevynechejte. Další místa ve skalním městě na které narazíte je třeba divadlo, kašna zasvěcená nymfám, Al-Mazbah - hlavní obětiště nebo můžete vyjít na horu Hór. Po cestě Petrou narazíte na Královské hrobky, které si můžete prohlédnout i zevnitř. 

Cestou nad Pokladnici
Cestou nad Pokladnici
Divadlo
Divadlo
Královská hrobka
Královská hrobka
Cesta k vyhlídce na Pokladnici
Cesta k vyhlídce na Pokladnici
Výhledy
Výhledy
Hrobky
Hrobky

Na protilehlé straně se nachází další klenot Petry, a to klášter Ad-Dér (Monastery). Ke klášteru vede dechberoucích 800 schodů, a to opravdu doslova. V tom teple budete mít co dělat je vyjít. První schody ještě odsuzujete všechny ty lenochy, kteří za pár JODU dole zaplatí osla, aby je vyvezl a v polovině už jim závidíte. 😀 Po celé délce schodů je trh a když si potřebujete odpočinout jste jednoznačnou obětí místního obchodu. 😀 Co mě překvapilo, tak ve stáncích někteří měli i terminály pro platbu kartou

Pokladnice, z výhledu
Pokladnice, z výhledu
Monastery
Monastery
The Treasury
The Treasury

Asi 20 minut jízdy autem od vstupu do Petry se nachází Malá Petra, která sloužila jako předměstí té hlavní. Celková návštěva Vám zabere hodinu a vstup není zpoplatněn. Je možné z Malé Petry dojít i ke klášteru AD-Dér. Do Velké Petry už povolení/vstup potřebujete, tak se musíte dopředu domluvit s průvodcem nebo u pokladny. 

Nicméně tohle je druhá varianta, jak se do Velké Petry dostat a vyhnout se davům. Připravíte se sice o tu možnost vyhnout se davům u Pokladnice, než se lidi nahrnou, ale velkou výhodou je, že nebudete muset jít těch 800 schodů. Každé ráno jezdí od hlavního vstupu zdarma autobus Alpha do Malé Petry s odjezdem v 7 ráno. Pro nástup musíte ukázat platnou vstupenku do Velké Petry. Trek z Malé Petry k Monastery je nějakých 8 kilometrů a můžete si ho zhruba o 5 kilometrů zkrátit jízdou v jeepu. 

V celém skalním městě je spousty turistů, což znamená spousta peněz. Samozřejmě se nevyhnete i nabídkám suvenýrů, fotky s velbloudem, projížďkou a smlouvání. V areálu je možnost se občerstvit, je tam několik stánků. A u Monastery dokonce i wi-fi. 

Mezi novodobé divy světa bylo zařazeno i Machu Picchu.