PÁR HODIN V AMSTERDAMU

24.01.2024

Některé naše zastávky se v obou našich výletech nelišily, jsou prostě místa, která se stejně jako jinde nevynechávají. Na to, co jsme během dvou několikahodinových návštěv stihli v tomto hlavním městě Nizozemska navštívit se můžete podívat níže.


AMSTERDAM

Kromě hledání té nejhezčí řady barevných domů nebo co nejšikmějších z nich v síti kanálů po celém Amsterdamu a toho základního, nenechat se přejet cyklisty, kteří mají absolutní přednost kdekoli, by jste v Amsterdamu určitě neměli vynechat známé náměstí Dam Square, na kterém najdete hned tři památky. Ve velice krásné budově je pak schováno nákupní centrum Magna Plaza. V další krásné budově, která stojí za podívání je budova, ve které je zase pro změnu schované muzeum Madame Tussaud. Po levé straně Amsterdam Central Station se můžete podívat snad na největší počet zaparkovaných kol - což, jen podtrhuje, jak rádo se v Amsterdamu jezdí na kole.

Procházkou po městě určitě narazíte na typické sýrárny Henri Villig, běžte se do jedné z nich minimálně podívat, protože jsou to moc hezké obchůdky snad se všemi druhy sýrů. A když jsme u toho jídla, nevynechejte ani ochutnávku tzv. vlámských hranolek s majonézou, obchůdků a stánků potkáte hlavně v centru nespočet. Další součástí města jsou tzv. amsterdamské lavičky a tak si můžete přisednout třeba k A. M. Bossgardtové u jednoho z místních kanálů. I Amsterdam má svůj nápis I Amsterdam, ke kterému se chodí všichni fotit, nachází se v okruhu několika muzeí - přímo před Rijskmuseem, což je mimochodem další moc hezká stavba. Za nás tam bylo velké množství turistů a nápis je relativně velký, že se Vám zřejmě bez dalších 100 postávajících lidí nevejde do objektivu.

Určitě nevynechejte poslední plovoucí květinový trh na světě. Trh Bloemenmarkt, který se nachází na kanále Singel. Je v docházkové vzdálenosti a my si zde kromě suvenýrů koupili i cibulky tulipánů, které nám doteď zdobí zahrádku. Během procházky po městě narazíte na velké množství typických dřeváků, některé jsou tak velké, že si do nich můžete klidně i lehnout. V Amsterdamu se také nachází dům Anny Frankové a její monument, který se nachází asi 10 minut chůze od centra nebo poblíž zastávky metra Westermarkt. Co by jste také neměli v Amsterdamu vynechat je sice trochu kontroverzní leč snad nejznámější čtvrť města nazývaná čtvrť červených luceren (Red Light District). Tuto čtvrť najdete v oblasti De Wallen mezi náměstími Nieuwmarkt a Dam. Ve dne byste snad ani nepoznali, že se jedná o tuto ulici, ale k večeru je její atmosféra opravdu změní.

Amsterdam
Amsterdam
V ulicích Amsterdamu
V ulicích Amsterdamu
Amsterdam
Amsterdam
Amsterdam
Amsterdam
Typický kanál v Amsterdamu
Typický kanál v Amsterdamu
Vlámské hranolky v centru Amsterdamu
Vlámské hranolky v centru Amsterdamu