AMSTERDAM AUTEM A JAK UŠETŘIT ZA PARKOVÁNÍ V CENTRU

31.12.2023

Kde zaparkovat auto a neutrácet za dražší parkování v centru?


CESTA

Cesta do Amsterdamu z ČR zabere 9-10 hodin. Řízení v Nizozemsku je velice příjemné. Všechno je skvěle přehledné a vzhledem k tomu, že v Nizozemsku mají cyklisti absolutní přednost, na to pozor, jsou řidiči obezřetní a trpěliví. Jsem za to, že kdo zvládne Prahu, bude pro něj řízení hračka. Dálnice zpoplatněny nejsou, většina je limitována do 100 km/h a občas jsou i úseky do 120 km/h, rychlostní silnice pak 80 km/h a město našich klasických 50 km/h. Rychlost dodržujte, pokuty jsou vysoké! Doporučujeme natankovat v ČR a pak ještě dotankovat v Německu, než přejedete hranice s Nizozemskem, cena paliva za hranicemi je zase o něco málo vyšší.

JAK UŠETŘIT ZA PARKOVÁNÍ V CENTRU

Jet do centra Amsterdamu autem a nebo platit předražené parkovné i několik euro za hodinu je tak či tak nesmysl. V okolí Amsterdamu při sjezdu z dálnic fungují takzvané P+R parking. Celý systém funguje tak, že necháte auto na tomto 24/7 hlídaném parkovišti a do centra se dostanete pomocí MHD. Kdy parkování na 24 hodin stojí nejvýše 6 €, což je super.

Nejdříve jsme se dočetly a pochopily to i tak, že je podmínkou využití veřejné dopravy, což znamená vyhnout se taxi či Uberu. Našly jsme si podle Google Maps nejbližší zastávku metra, kde jsme koupily lístky za 9 € na osobu, které platily na 24 hodin pro všechny zóny i pro autobus. A uschovaly si je pro zpáteční cestu a hlavně pro placení parkovného, kde jsme čekaly, že budeme muset dokládat využití MHD, ale vůbec to nebylo potřeba. Stačí si jen při východu z parkoviště vyzvednout v automatu parkovací lístek a před výjezdem zaplatit.

Tyhle P+R parking najdete bez problému na mapě, je jich několik v blízkosti MHD a vzdálenost do centra je ze všech maximálně 30 minut. Jedinou nevýhodou je, že můžou být plné, ale to se dozvíte bohužel až na místě.

TIP

Pokud se budet chtít podívat do Amsterdamu pozemní dopravou a nebudete si na řízení věřit můžete využít i autobusových spojů RegioJetu, kde můžete najít jízdenku už od 950 Kč, což není rozhodně špatné. Spoje pak nabízejí i České dráhy, každopádně tady, jak už to bývá, se budete muset probrat mezi jízdenkami, které mají velké cenové rozpětí.

A jak vypadaly naše výlety do této země tulipánů?

PRVNÍ CESTA

  • První den - odpoledne příjezd - Amsterdam
  • Druhý den - Walibi World
  • Třetí den - Lelystad Exposure, De Museummolen, Castricum ann Zee Strand - večer odjezd

DRUHÁ CESTA

  • První den - příjezd na ranní hodiny - Giethoorn, Naarden, Amsterdam
  • Druhý den - Zaanse Schans, Zandvoort Beach, Haarlem
  • Třetí den - Haag - cesta domů

A co podniknout v okolí hlavního města Nizozemska, když máte auto?