KAM ZAJET V OKOLÍ AMSTERDAMU

31.12.2023

EXPOSURE

Pokud budete autem můžete si po cestě k muzeu větrných mlýnů udělat ještě jednu zastávku, a to u sochy sedícího chlapce od Antonyho Gromleyho - Exposure. Umělecké dílo se nachází u městečka Lelystad, je to zajímavé a opravdu velké dílo - 25 metrů, nachází se u moře, je součástí národního parku, a tak jsou zde hezké výhledy. Viděli jsme fotky při západu slunce a celé to vypadá opravdu impozantně. Tak pokud se budete chtít jet podívat na rozjímajícího chlapce obklopeného mořem, tak je to minimální zajížďka. Dopravit se sem však můžete i veřejnou dopravou z Amsterdamu. Vlakem z Amsterdamu do Lelystadu, a od vlakového nádraží Stadbusem do Batavia Stad.

WALIBI WORLD

Pokud patříte k nadšencům adrenalinu a třeba si plníte seznam evropských zábavních parků, tak nemůžete minout ten největší v Nizozemsku. Walibi World se nachází u městečka Dronten, hodinu od hlavního města. Nabízí i vesničku Walibi Village, kde se můžete ubytovat. Finančně to vyšlo dobře, dostanete i slevu do parku, a tak my jsme tu na ty dvě noci, které jsme měli v Nizozemsku v plánu, zůstali. Park nemá velký počet adrenalinových atrakcí pro dospělé, ale určitě si tam najdete své. S porovnáním s italských Gardalandem nebo německým Europa Parkem, je to menší brácha. Jen si vždy zkontrolujte otevírací dobu - park nemá otevřeno celoročně. Veřejná doprava sem z Amsterdamu nejezdí.

Exposure
Exposure
Walibi World
Walibi World

DE MUSEUMOLEN A PLÁŽ

Pokud Vás zajímá historie pro Nizozemsko typických větrných mlýnů nemusíte jezdit jen do vesničky Zaanse - Schans. Vzhledem k tomu, že jsme se pohybovali nad Amsterdamem zvolili jsme muzeum De Museummolen, kde se můžete jít podívat do jednoho z aktivních větrných mlýnů a uvidíte tak, jak celý mechanismus funguje. Z mlýna jsou pak docela hezké výhledy po okolí. Součástí placené prohlídky je pak malá ukázka "muzea" bydlení a života místních obyvatel. Můžete také shlédnout film v angličtině, který Vám přiblíží historii větrných mlýnů. Za naší návštěvy tam bylo pouze pár skupinek, a tak to byla klidná zastávka. Vstupné je přívětivé, 6 euro a určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako kterákoliv jiná zastávka u tohoto symbolu Nizozemska. 

Cestou k těmto mlýnům pak budete projíždět okolo polí s tulipány, které hrají všemi barvami. My jsme podnikly návštěvu v květnu, což se uvádí jako poslední měsíc, kdy tato pole můžete vidět rozkvetlá. Obvykle totiž tulipánová pole rozkvétají během jara - nejčastěji od března do května. Po cestě jsme narazili i na cibulky tulipánů, které byli u silnice v pytlích zdarma. Vzhledem k poloze tohoto muzea jsme se pak vydali podívat na pláž Castricum aan Zee Strand. Krásná pláž, čistá, v květnu to samozřejmě na koupání nebylo, stihli jsme zrovna docela sychravé počasí a tak jsme se neobešli bez bundy. Na pláži si můžete posbírat mušle, je jich tam celá spousta. Zašli jsme do místní restaurace Zoomers, ochutnat místní rybí speciality a z tepla se pak koukali na docela bouřivé moře. U pláže pak počítejte s dražším parkováním.

De Museumolen
De Museumolen
De Museumolen
De Museumolen

ZAANSE - SCHANS

Nizozemsko a mlýny. Ale to není jediný důvod proč by jste měli tuhle vesnici navštívit. O téhle vesnici se říká, že je to restaurovaná historická vesnice. Na toto místo prý byly svezené budovy a statky, která přestaly sloužit svému účelu a tady znovu ožily. Co musím uznat, tak vesnice je to opravdu nádherná, překvapila mě, samotná procházka vesnicí je zážitek. Disponuje velkým parkovištěm u samotných větrných mlýnů, které je samozřejmě zpoplatněné. Nám nevadilo se trochu projít a auto jsme nechali v jedné z ulic nedaleko. Větrných mlýnů se tu nachází dohromady šest a za malý poplatek vás vezmou dovnitř a ukážou vám princip fungování mlýnu a něco málo o tom na jaké účely se mlýn využíval. Cestou k mlýnům narazíte na museum, obchod se suvenýry a proslavené pro Nizozemsko typické žluté dřeváky v kterých se můžete vyfotit. Ale hlavně sýrárnu Henri Villig. Ze sýrárny jsme byli nadšeni, nevím jestli to tak funguje všude a nebudu říkat něco, co je samozřejmostí. V sýrárně můžete ochutnat opravdu hodně druhů sýru, už jen za to, že tam přijdete. A určitě si něco odnesete i s sebou, jsou opravdu výborné. A co jsme ochutnali? Klasické sýry od kravských, kozích, ovčích až po sýry s kokosovou, pivní, šampaň, levandulovou příchutí s červeným, zeleným pestem a mnoho dalšího. Ve vesnici se také nachází malá, ale velmi příjemná čokoládovna s kavárnou, tam nám bylo moc příjemně.

Sýrárna Henri Willig
Sýrárna Henri Willig
Zaanse-Schans
Zaanse-Schans
Zaanse-Schans
Zaanse-Schans
Zaanse-Schans
Zaanse-Schans

ZANDVOORT

Zandvoort beach je asi 15 minut autem od Haarlemu a 40 minut od Amsterdamu. V letních měsících by byla zastávka rozhodně příjemnější, ale i tak stojí za zajížďku. Pláž je veliká, dlouhá, písečná a snad tam v létě nefouká stejně jako na podzim. 😀 Z vrchu pláž lemuje krátká promenáda s občerstvením. A parkování ? Pokud nechcete nesmyslně hledat místo na parkování mezi domy a zkusit najít zónu, která není zpoplatněna a nebo jít kilometry k pláži , placení se nevyhnete. Parkování stojí 1 euro na hodinu, pár metrů od pláže.

GIETHOORN

Giethoorn neboli ,,Nizozemské Benátky", jak je městu přezdíváno se nachází hodinu a půl cesty od Amsterdamu. Ve městě je spoustu parkovišť, kde můžete auto nechat. Při naší návštěvě v listopadu nebylo parkoviště zpoplatněné. Giethoorn je malebné městečko, které má svou specifickou atmosféru. Historické domky z 18. a 19. století byly postaveny mezi kanály místo ulic. Domky jsou přístupné pěšky, ale bohužel ne všechny, tak pokud by jste chtěli vidět i domky pěším nepřístupné, musíte si pronajmout loďku nebo si zaplatit tour na lodi. Celkově je to moc hezké místo. 

Zandvoort
Zandvoort
Giethoorn
Giethoorn

NAARDEN

Naarden je krásné malé městečko, které určitě stojí za návštěvu a ne jen kvůli tomu, že je to místo, kde je pohřben Jan Ámos Komenský. Jan Ámos Komenský zemřel v Amsterdamu, ale je pochován právě v tomto městě v kostele u kterého se v blízkosti nachází i jeho monument. Město je vzdálené 20 minut od Amsterdamu, tak by mělo být pro nás trochu povinností se tam aspoň zastavit. Parkování je na okraji centra, vyznačené a neplacené.

HAARLEM

Haarlem je město, které je vzdálené 30 minut od Amsterdamu. A musím říct, že mě zaujalo více než Amsterdam. Město má velmi krásné historické centrum a klidnější příjemnější atmosféru. Na památky jsme v tomhle městě necílili, ale určitě si najdete své už jen samotnou procházkou centrem. Po načerpání atmosféry města jsme se stavili na jídlo v Tatsu. Není to úplně typická kuchyně Nizozemska, která nás teda nezaujala mimochodem 😀, ale opravdu výborná sushi restaurace, která stojí rozhodně za zmínku. A poslední Nizozemskou povinnost jsme splnily tady, a to jít na kávu do coffee shopu, to se přeci musí.😀

Naarden - Jan Ámos Komenský
Naarden - Jan Ámos Komenský
Haarlem
Haarlem

A co podniknout v jiném Evropském státu, třeba na Islandu?