LYŽOVÁNÍ: STUBAIER GLETSCHER

04.01.2024

V Rakousku najdete hned 8 lyžařských areálů, které lákají lyžovačkou na ledovci a jeden z nich je právě areál pod Stubaital Gletscher. Cesta Vám potrvá 6,5 hodinky, což je oproti výletům za sněhem do Itálie příjemná změna. Zde vycházelo nejlevněji sehnat ubytování přes booking.com a skipass koupit zvlášť online, kde nabízejí malou slevu. Typickými a levnějšími vesničkami pro hledání ubytování s dostatečnou kapicitou je Neustift im Stubaital nebo Fulpmes. Pořád se jedná o dobrou dojezdovou vzdálenost k ledovci a ušetříte za ubytování. Často nabízené je pak ubytování v Obertalu, zde si dejte ale pozor, k ledovci totiž nevede cesta přímo ale objížďkou.

Stubaital Gletscher
Stubaital Gletscher
Stubaital Gletscher
Stubaital Gletscher
Výhled z Top of Tyrol
Výhled z Top of Tyrol

Nahoru, respektive k začátku sjezdovek Vás vyvezou dvě hlavní přístupové lanovky přes převis, u kterých se v údolí nachází dostatečně velká parkoviště, která jsou zdarma a pracovníci Vás navedou. Nazpět k parkovištím jsme se vždy dopravili zase lanovkou, ale je zde možnost dojezdu do údolí na lyžích, jedná se o nejdelší 10 km trasu v Rakousku Wilde Grube. Každopadně trasa byla už dost rozbitá, je totiž příležitostně upravována, a tak by to bylo spíše utrpení, než zážitek nebo minimálně pro nás ano. Navíc z hlavní lanovky byly vidět relativně rovinaté úseky, což je pohodlnější spíše pro lyže. Obecně některé části tras byly brzy plné muld.

Tento areál byl v roce 2010 označen jako top rodinné středisko a musíme s tím souhlasit. Protože sjezdovky, ač jsou široké a přehledné, tak mají jednoduchý a opakující se ráz s velkou nadmírou modrých sjezdovek. Po několika dnech to už více zkušené může začít trochu nudit, což byl tedy i náš případ. My si pro návštěvu vyhradili 5 dní, ale 3 plné dny ježdění by zde asi stačily. Tím nechceme nijak snižovat úroveň tohoto areálu, každopádně jako místo pro učení by mohl být naprosto ideální. Výhodou pro rodiny pak může být i to, že je skipass pro děti do 10 let zdarma, což je taky docela vyjímka u této věkové hranice.

Pokud si budete chtít na chvíli odpočinout, můžete se jít u vrcholku Schaugelspitze podívat na vyhlídkovou plošinu Top of Tyrol, kde se Vám naskytne nádherný výhled na sousední Solden nebo až na Dolomity. Každopádně si výhled musíte zasloužit, protože k němu vede ne zrovna málo schodů a po celodenním ježdění nohy pěkně pálily. Pokud je silný vítr na vyhídku se během naší návštěvy nepouštělo.

Stubaital Gletscher - příjezdová kabina
Stubaital Gletscher - příjezdová kabina
Stubaital Gletscher
Stubaital Gletscher
Stubaital Gletscher ski map
Stubaital Gletscher ski map

A co takhle lyžovačka v Bormiu?