LYŽOVÁNÍ: KITZSTEINHORN, ZELL AM SEE A SALBACH

26.01.2024

První trip letošního roku na snowboard a vlastně první trip letošního roku vůbec. Přemýšleli jsme kam vyrazit, aby to pro nás bylo nové. V plánu byla italská Cortina d'Ampezzo a takové možná ještě trochu neobjevené 3 Zinnen. V obou těchto střediscích zbylo na takto poslední chvíli už jen dražší ubytování a v Cortině se navíc připravoval "Tofana šus" na závody světového poháru ve sjezdu žen. Tak bysme si tuhle část nemohli sjet a tak vešlo do hry obecně vcelku dražší Rakousko, než oblíbená Itálie.

K dispozici jsme měli 4 dny na svahu, kdy jsme poslední den po lyžovačce vyráželi zpět do ČR a tak se každá hodina na cestě počítala. Původním plánem byl  Sölden nebo oblast okolo Kaprunu. I tady jsme klasicky porovnávali cestovní kanceláře a booking. Tady se nám trochu vyplatilo, že jsme to řešili na poslední chvíli a na Nev Damě se objevil poslední Last minute na naše přesné 4 noci v Kaprunu. Ve valné většině není u této cestovky rakouský skipass v ceně zájezdu. Odpoledne jsme tedy koupili ubytování, zabalili a druhý den dopoledne jsme autem vyrazili směr k nejbližšímu ledovci v Kaprunu.

Skipass Alpin Card platící na všechny střediska v Kaprunu, Zell Am See a v oblasti Salbachu. Samostatný skipass lze koupit jen do střediska Maiskogel. Denní skipass stojí 72 euro. Zatím se skipassy vždy každý rok lehce zdražují. Určitě se vždy ráno podívejte na interaktivní mapu otevřených sjezdovek, pokud bude horší počasí, aby jste nedopadli jako my. Zavírají traverzy a některé horní lanovky i při trochu nižším větru, než by se možná čekalo. Výhodou pak je, že jsou všechny tyto střediska v krátké dojezdové vzdálenosti - od 15 do 30 minut a tak můžete střídat kopce podle libosti. Obecně je Rakousko a jejich služby dražší, než Itálie - 17 euro za currywurst a skoro 5 euro za kávu z automatu - to už tedy není málo. 😀

LEDOVEC KITZSTEINHORN/MAISKOGEL

Na ledovec Kitzsteinhorn jsme se těšili, každá vyšší hora má prostě své kouzlo už jen díky těm nádherným výhledům na zasněžené vrcholky hor. Tady to má ještě přidanou hodnotu ve výhledu na jezero v Zell Am See. Parkoviště u hlavních lanovek zdarma a hlavně dobře fungující skibus. 

Na ledovec se můžete dostat 2 způsoby. Prvním z přilehlého malého střediska Maiskogel, ze kterého Vás doveze na ledovec pamoramatická lanovka 3K K-onnection. Zážitek to určitě je a rozhodně využijte i tuto variantu, lanovka totiž jede v podstatě kolmo a vysoko nad údolím. Ale cesta až na samotný vrchol Kitzsteinhornu trvala skoro hodinu. Každopádně ani druhou možností si příliš nepomůžete, nahoru přímější cestou Vás vyveze převislá lanovka a tady Vám cesta na vrchol zabere nějakých 45 minut. No klidně tu můžete dospat brzkou ranní vstávačku. 😀

Zeel Am See: výhled na ledovec Kitzsteinhorn
Zeel Am See: výhled na ledovec Kitzsteinhorn
Kitzsteinhorn
Kitzsteinhorn

A teď přejdeme k tomu co nás tu trochu zklamalo. Sjezdovky, respektive jejich délka je krátká a hodně se mezi sebou kříží, působí to trochu zmatečně. Takže v podstatě v momentě, kdy si začnete užívat jízdu, tak to končí nebo musíte brzdit kvůli objíždění lídí u lanovek nebo restaurací. Na těch křižných místech se pak pohybuje velká řada lidí a u lanovek, kde končí více sjezdovek to pak klasicky vypadá nesjízdně. K černým, sice krátším, ale přeci jen záživnějším sjezdovkám pak vedou pomy a kotvy, tak tohle je taky trochu škoda.

Každopádně v nejvyšším bodě lanovky se pak můžete jít podívat na vyhlídkovou plošinu TOP of Salzburg ve výšce 3029 metrů. Nahoru můžete pěšky od poslední lanovky anebo Vás sem vyveze krátká zubačka. Výhledy jsou v podstatě na stejný úsek kopce, který je vidět klasicky ze sjezdovek.

Pán z ubytování nám pak doporučoval nebát se sjet si sjezdovky v Maiskogelu. Je to spíš bráno jako takové rodiiné středisko nebo dětský kopec, ale oproti Kitzsteinhornu tu najdete skoro 5 kilometrovou klidnou trať.

Kitzsteinhorn
Kitzsteinhorn
Zell Am See - krásně připravená trať
Zell Am See - krásně připravená trať
Zell Am See
Zell Am See

ZELL AM SEE/ SALBACH

Tady na "nižších" kopcích už se hodně podepsalo počasí a začínající obleva, kdy jsme v lednu trefili 10 °C. V Salbachu si můžete objet tzv. Salbach cirkus, taková rakouská obdoba Sella Rondy a pak se Vám otevírá velký počet kilometrů sjezdovek. Při naší návštěvě byla mlha, padal mokrý sníh a byl vítr, takže byly zavřené horní lanovky, traverzní lanovky na celý okruh a i některé lanovky v daném středisku, takže my si to tu moc neužili - počasí se hold nepořučí. 😀 Jinak by to tu bylo určitě super. Trochu zmatečné je to s parkováním, kouknětě před cestou na jejich stránky. Mají zde info k parkování - některé venkovní jsou zdarma, některé zastřešené jsou zdarma pouze s ověřeným lístkem (protože máte skipass) a jiné jsou placené tak či tak. Ale mají na stránkách udělaný seznam parkovacích ploch a informace k nim.

Asi nejvíce i díky výše zmíněnému nás bavil kopec v Zell Am See - Schmitten. Bohužel díky lednové oblevě sjezdovky nedržely, ale díky tajícímu sněhu byly vlastně relativně dobře sjízdné, protože se sníh v podstatě sypal. Jen odpoledne nás čekalo mokro v botech a i některé průjezdy louží. No je to škoda. Jinak tu mají dvě dlouhé černé trasy a i výběr několika hezkých červených tras, tak tady si určitě vyberete. Modré trasy bývají skoro přeplněné, ale začátečníci na červené v podstatě nevjížděli, tak tam byl docela klid. Nahoře ve výstupu prostřední kabinové lanovky Schmittenhöhebahn Vám průchod zpříjemní muzeum a rekvizity, výstavu veteránů pak najdete u lanovky Areitbahn I.

A co třeba článek z Kanady a Whistleru?