LOFOTY

28.12.2023

A pokračujeme na Lofoty, což je souostroví nacházející se na severozápadním pobřeží Norska za polárním kruhem a skládá se asi z 80 ostrovů. Na Lofotech jsme nestrávili moc času, měli jsme na prozkoumání téhle části 3 dny. Mnozí si asi zaklepou na čelo, jestli to mělo vůbec smysl absolvovat, tak dlouho cestu kvůli třem dnům, ale rozhodně mělo. Výhodou Lofot je, že vzdálenosti mezi místy nejsou tak velké jako v pevninském Norsku. Od severu na jih měří Lofoty pouze 112 kilometrů. Nevýhodou je, že je tam toho hrozně, ale hrozně moc k vidění. Takže jsme si z toho množství vybrali od všeho něco a ze severu na jih během tří dnů jsme na Lofotech strávili nezapomenutelné chvíle v období půlnočního Slunce. 


O ČEM SI TU NĚCO PŘEČTETE?

Řekla bych takovou zbytečnou povinností Lofot je zastávka v Henningsvær a jeho ikonický fotbalový stadion. O nasátí historie vikingů blízko Borgu. Podívali jsme se na písečnou pláž Uttakleiv. Vybrali jsme si hike Offersoyakammen s dechberoucím výhledem. Podnikli jsme půlnoční hike na jednu z nejkrásnějších pláží Kvalvika Beach a následně na Ryten. Navštívili nejznámější vesnici Hamnøy a proč jsme nevyšli na Reine

3 denní itinerář Lofot
3 denní itinerář Lofot
Oblast Lofot
Oblast Lofot

HENNINGSVAER STADION

Jedna z ikon Lofot a nejznámějších míst na Lofotech zároveň, aniž by jste museli šlápnout do kopce je právě stadion Henningsvær na ostrůvku Hellandsøya. Jestli se návštěva jednoho z nejkrásnějších stadiónů na světě vyplatí? Nejspíš pro ten pocit toho, že můžete chvíli stát na tomhle místě a vychutnat si tu atmosféru, že přes lajnu koukáte na moře a vrcholky hor, tak ano. Ale bez dronu prakticky neuvidíte nic, co by Vás více zaujalo. Co nás, ale překvapilo byla vesnice, ve které se fotbalové hřiště nachází. Je to rybářská vesnice s krásnou atmosférou, takže určitě stojí za to, udělat si zastávku i tam. Co podtrhuje tohle místo a atmosféru je i sušení ryb tradičním způsobem typickým pro Lofoty. 

SUŠENÍ RYB

Výlov tresek a jejich sušení probíhá od března do června. Ryby tak, jak můžete vidět na fotografiích, několik týdnů čelí nepřízni počasí, rackům, Slunci a slanému prostředí. Výsledkem je tvrdá suchá ryba, která ztratila 80 % své hmotnosti, ta se pak prodává jako norská pochoutka. Když dáte maso do vody, mělo by zpět získat své původní podoby. Těchto míst je po celých Lofotech při pobřeží několik a kdyby jste třeba nevěděli, kam jet přesně za nimi, stačí se jen zhluboka nadechnout. Na začátku sušení je to opravdu silný zápach, čím déle tam ryby sušší, tím méně je to intenzivní. Zvlášť se suší hlavy ryb a jsou umístěné dál za vesnicí kvůli silnějšímu zápachu.

Stadion Henningsvær
Stadion Henningsvær
Sušení ryb, Reine
Sušení ryb, Reine
Sušení ryb
Sušení ryb
Sušení ryb, Henningsvær
Sušení ryb, Henningsvær

LOFOTR VIKING MUSEUM

Vikingské muzeum se nachází na ostrově Vestvågøya ve městečku Borg. Tohle muzeum je právě na tomto místě, protože se tu našli pozůstatky po jednom z největších vikingském obydlí. Zrekonstruována byla hlavní vikingská rezidence jako replika stavby původní a Vy se tak můžete podívat, jak se žilo a jak vypadalo obydlí Vikingů. Opravdu na vás dýchne ta dávná atmosféra. V expozici si můžete vyzkoušet, jak se vyráběli boty, zpracovávala kůže nebo nosila voda. Je to celkem fajn zastávka. Po příchodu se můžete kouknout na krátký film, projít si prostory, muzeum a mimo hlavní zrekonstruovanou budovou se můžete projít i po okolí, kde najdete farmu, pozůstatky staveb, pohřebiště, repliky vikingských lodí. Otevírací doba i ceny se liší v závislosti na ročním období, tak bude lepší se podívat rovnou na oficiální stránky.

Vikingské muzeum
Vikingské muzeum
Vikingské muzeum
Vikingské muzeum
Vikingské muzeum
Vikingské muzeum

UTTAKLEIV BEACH

Nachází se na severní straně ostrova Vestvågøy. U pláže se nachází parkoviště se sociálním zařízením. Je to jedno z mála placených parkovišť na Lofotech, na které jsme narazili. Ceny za kempování a parkování naleznete zde. Cestou k pláži je velká travnatá plocha, která je využívána právě pro kempování. V blízkosti se nachází ještě jedna známá pláž Haukland, ke které můžete dojít po staré pobřežní cestě. Ta je dlouhá asi 4 kilometry. Kdyby jste chtěli dojet na Haukland beach autem, je s pláží Uttakleiv spojená tunelem. V dobu, kdy jsme byli na tomto místě byl tunel uzavřen a pláž pro nás byla jen zastávka po cestě, tak jsme se na Haukland nevydali. Nebo můžete obě pláže spojit nenáročnou stezkou přes vrcholek Mannen. Další vyhlídka, z které uvidíte pláže z ptačí perspektivy je Veggen. Pravdou je, že tohle asi nebude místo, které by bylo klidné, parkoviště bylo plné a v okolí to nebylo o moc lepší. Musím ale podotknout, že pláž je opravdu krásná. 

Uttakleiv beach
Uttakleiv beach
Uttakleiv beach
Uttakleiv beach

HAMNøY

Tato rybářská vesnička pár minut autem od Reine je jedno z nejznámějších foto spotu Lofot. Klasické červené domky u vody s pozadím hor. Kromě toho vlastně vesnice nestojí za návštěvu. Pokud budete chtít pořídit klasickou fotku, místo se nachází u mostu, z kterého si najdete ten správný úhel. Nechali jsme auto na odpočívadle před mostem a pár metrů došli. Nachází se tam i velké parkoviště, které je zde a místo na fotku už jistě neminete.   

Hamnoy
Hamnoy

Podnikli jsme samozřejmě i nějakou tu túru, bez toho by to přeci nebylo ono. A na jaký vrcholek Lofot Vás nyní vezmeme?