DO KOPCŮ NA LOFOTECH - OFFEERSØYAKAMMEN, KVALVIKA A RYTEN

10.12.2023

Co vybrat zrovna na Lofotech za hike, když nemáte úplně časové možnosti je hlavolam sám o sobě. Lofoty jsou totiž rájem pro tuhle aktivitu. My jsme si vybrali hike na Offerøyakammen a samozřejmě Kvalviku beach spojenou s výšlapem na Ryten. Jedním z hlavních cílů naší návštěvy Lofot bylo i Reine, což asi nemusím vůbec představovat - tam jsme ale bohužel nedošli.


OFFERSØYAKAMMEN

Jazyk na vestě a neskutečný výhled, tohle je Offersøya. Nicneříkající kopec, který má pouze 436 m jsme si při hodince výstupu na vrchol docela zapamatovali. 😀 Za odměnu budete mít 360° výhled na celé okolí, který je prostě úžasný! Auto nechte na tomhle parkovišti Lofotruna, které je kousek vzdálené. Pak už se jen vydejte chůzí po silnici doprava a na začátek hiku narazíte hned přes silnici na druhé straně po pár minutách - určitě to neminete. Kdyby Vás zmátlo, že vidíte více možností jak hike začít, je to v pořádku. Možností je tam více, ale všechny se pak slučují v průběhu cesty. Časová náročnost je okolo 2 hodin oběma směry. 

Lofoty - navštívená místa tohoto článku
Lofoty - navštívená místa tohoto článku
Offersøya
Offersøya
Offersøya
Offersøya
Offersøya
Offersøya

KVALVIKA BEACH

Kvalvika beach byla mimo Reine pro nás, jedním z hlavních cílů na Lofotech. Jedním z důvodů bylo to, že je to krásný a konečně dlouhý hike a jedna z nejkrásnějších pláží spojená s výšlapem na Ryten. 

Než tam vyrazíte, ale i kdyby ne, stojí za to se podívat na dokument North of the Sun a z tohoto místa dostanete hned jiný pocit. Dokument je o dvou chlapcích, kteří si plnili sen o surfování a na devět měsíců odjeli na odlehlou a neobydlenou pláž do Norska, právě sem. Postavili na pláži přístřešek z naplavených věcí z moře a pláž čistili od naplaveného odpadu. Dokument je hodně o sebereflexi na kterou měli čas, plnění snu a o tom, jak se dá přežít s ničím. Přístřešek stojí na pláži do dnes a můžete do něj nahlédnout. Jsou tam ponechané vzkazy, dopisy, fotky, vybavení, oblečení, prostě úplně vše. 

Zpátky k našemu dni. Po hiku na Offersøyakammen jsme vyřízení hledali sprchu, neúspěšně pro tento den. To, že není hlavní sezóna bylo v tomhle ohledu někdy náročné, ne všechny kempy byly totiž v provozu. Další den jsme měli namířeno právě na celodenní výlet na Kvalviku a Ryten, tak jsme zamířili tímto směrem. Mimochodem okolí Flakstadøy je moc hezké. Zaparkovai jsme, udělali si pohodu, uvařili večeři a pro naše překvapení stále svítilo sluníčko a počasí bylo ideální na hike, což se nám moc často nestávalo. S těžkými nohami a s velkým přesvědčením jsme se oblékli a vyrazili. Možnost jít takhle přes noc a vidět nezapadající Slunce nad obzorem bylo velkou motivací a museli jsme si připomenout, že to byl vlastně důvod, proč jsme jeli až sem. 😀

North of the Sun, přístřešek
North of the Sun, přístřešek
Kvalvika Beach
Kvalvika Beach
North of the Sun, přístřešek
North of the Sun, přístřešek
North of the Sun, přístřešek
North of the Sun, přístřešek

O SAMOTNÉM HIKU

K pláži se dostanete jen po svých. Hike můžete začít z více míst. Jedním z nich je město Fredvang, kde najdete i neplacené parkoviště u staré školy a placené u té nové. A samotný hike pak začíná v Innersand, což máte nějaké 2 kilometry chůze. V sezóně, prý funguje i shuttle.  My jsme nechali Van na jednom z odpočívadel na Hovdanveien, kde je další začátek trailu u Torsfjord, zde. Z pláže se zpět můžete dostat stejnou cestou nebo jít cestou na druhé straně pláže odkud jste přišli, a nebo, při nejlepším pokračovat na Ryten.

Hike na Kvalviku není náročný, převýšení je nějakých 200 m a zabere Vám okolo 1,5 hodiny jedním směrem. Některé části jsou kamenité, tak je rozhodně lepší mít pevnou obuv. Cesta vede přes národní Lofotenský park a je opravdu nádherná. Samotná pláž je velká, spousty lidí ji využívá i jako camping spot, a je to opravdu ideální místo na pozorování půlnočního Slunce, jestli Vám to vyjde, neváhejte jít tenhle hike přes noc. Na pláži jsme chvíli pobyli, nabrali jsme síly a pokračovali na Ryten, který má začátek trasy po pravé straně pláže.

Kvalvika Beach
Kvalvika Beach
Cesta na Kvalviku
Cesta na Kvalviku
Půlnoc na Kvalvice
Půlnoc na Kvalvice
Cesta na Kvalviku
Cesta na Kvalviku

RYTEN

Začátek hiku je opravdu strmý, což Vám bude jasné už při pohledu z pláže, ale terén je příjemný. Střídají se zde opravdu strmé pasáže, ale i místa, kde se můžete trochu vydýchat. Po trailu budete procházet okolo menších jezer a pomalu se před Vámi bude otvírat úžasný pohled na Kvalviku beach po levé straně. Ke konci hiku výhled na pláž ztratíte a budete se moci těšit na výhled na oceán a okolní hory. Nahoru jsme šlapali okolo 1 hodiny. A jak jsme byli nadšení z toho, že výjimečně vydrželo počasí, jakmile padla půlnoc, měli jsme zase vystaráno. Tříhodinový sestup doprovázel déšť, vítr, bažiny a promáčené oblečení, které rezignovalo v průběhu a my jsme pak rezignovali také i na příští den. 😀 

K sestupu jsme si vybrali odlišnou trasu, kterou můžete jít stejně tak nahoru, a to okolo jezera Einangsvatnet, tak jsme si udělali pěkný okruh. Můžete dojít po trase také do Innersand nebo do Fredvangu. Na konečné části sestupu se cesty dělí. A z těchto míst můžete samozřejmě vyrazit i na Ryten samotný. Ryten má 543 m a celková doba našeho hiku se začátkem na Kvalvika beach byl 5 hodin i s pauzami. 

Pohled na Kvalviku Beach
Pohled na Kvalviku Beach
Ryten
Ryten
Ryten
Ryten
Začátek trailu na Ryten
Začátek trailu na Ryten
Na vrcholu, Ryten
Na vrcholu, Ryten

PROČ NEVYŠLO REINE?

Poslední den na Lofotech a závěr, než se přesuneme trajektem zpátky do ,,Norska" bylo ikonické Reine. Hike jsme nešli, i tak by stálo za zmínku proč. Ukázka norského počasí a toho, že to prostě nevyjde, tak jak máte v plánu a je lepší mít časovou rezervu. A můžeme být jen rádi, že to odneslo jen Reine. 😀 Počasí jsme sice neměli ideální ani předtím, ale v ničem nám naštěstí nebránilo. Nicméně, tenhle den od rána pršelo a pršelo a předpověď ohledně větru byla s výstrahou. 

Do Reine jsme se přesunuli, ale už po cestě jsme věděli, že to nemá smysl. Na vrchol Reine vedou schody, které se opravdu nedoporučují jít v tomhle počasí a něco riskovat ještě za cenu toho, že nic neuvidíte a půjdete zbytečně. Chtěli jsme přeci jen počkat, takže jsme mezitím zařídili nutné - sprchu. Kdyby jste nevěděli co se sebou, tak tady je možnost, kde si sprchu dát a trochu si odpočinout - Catogarden.

Od rána jsme v návaznosti na počasí sledovali i trajekty, kterým jsme se ještě ten den museli přesunout. Trajekt z Moskennes do Bodo během dopoledne zrušen. Takže jsme honem rychle zapomněli na Reine a hledali jsme možnost, jak z Lofot pryč dokud je ještě nějaká možnost, než se počasí zhorší všude a už jsme na rovinu potřebovali do tepla. 😀 Ono je totiž na Lofotech to počasí na každém ostrově opravdu trochu jiné. Cestou na Senju jsme si všimli, že na severu Lofot je další trajekt, který je daleko kratší a třeba bude stále v provozu, vzhledem k tomu, že není na širém moři a měli jsme pravdu. Jedná se o trajekt z Lodingen, tak jsme rychle jeli zpět a naštěstí jsme ho stihli a v pořádku se dostali, tam kam potřebovali. A časově nám to vyšlo vlastně úplně stejně. Informace o trajektech můžete naleznout zde

Jak vypadá Norsko na západě?