DOPRAVA LETECKY NEBO VLASTNÍM AUTEM?

13.01.2024

V tomto nejvíce záleží na čase, který máte. Asi to tu zmiňuji více, než je milé, ale je to prostě tak. Samozřejmě, když budete mít vlastní auto ušetříte nemalé peníze za pronájem automobilu, ale je potřeba si uvědomit, že pokud nemáte zase tolik času, samotná cesta do Norska a zpět Vám vezme spoustu času a sil. My jsme z tohoto důvodu volili let a následný pronájem auta. I proto, že jsem byli čtyři a plánovali v autě spát a mimo jiné, že jsem si prostě chtěli projet Norsko camper vanem a zkusit něco jiného. 

Letenky do Norska můžete najít opravdu levně. Low-cost aerolinky nabízí velice dostupné letenky především do západní a jižní části ostrova s odletem z Prahy. S ještě nižšími cenami se pak do Norska můžete dostat s odletem z Wroclavi. Sever Norska už může stát i o několik tisíc více. Navíc Vás zde mohou čekat přestupy. My jsme koupili letenky z Wroclavi, kam jsme jeli autem. Auto jsme nechali u letiště na jednom z hlídaných parkovišť.

NÁKLADY

  • Parkování vyšlo pod 1000 Kč na 11 dní i s transferem na letiště. Parkoviště jsou dostupné 24/7 a rezervaci i platbu je potřeba provést předem. 
  • Cena zpáteční letenky byla 1 400 Kč. 
  • Kompletní cena pronájmu camper vanu byla 42 000 Kč a na pohonných hmotách jsme projeli okolo 12 000 Kč, nutno zmínit, že jsme ujeli zhruba 4 700 km. Takže náklady na pohonné hmoty můžou být i poloviční. Tahle varianta nás při čtyřech lidech vyšla tedy okolo 15 000 Kč na osobu. 
  • Pak už jsme z nákladových položek řešili jen mýtné a jídlo.

TRASA AUTEM Z ČR

Trasa autem z ČR do hlavního města Norska, Osla je zhruba 1 400 km a bez zastávek Vám zabere okolo 17 hodin. Jediná "suchozemská" cesta vede přes mosty v Dánsku a Švédsku, nebo přes pobaltské státy - Rusko a Finsko, jinak Vás cestou trajekt nemine. Vlastním autem jsme do Norska nejeli, ale při plánování jsme tuto variantu také zvažovali. Tak třeba trochu poradíme.

  • Dánský most - Storebaeltský - zpoplatněný - informace a ceny naleznete zde.
  • Dánsko - Švédsko - Öresundský most - zpoplatněný - informace a ceny naleznete zde. Při nákupu on-line lístku ušetříte několik euro, musí se zakoupit minimálně 30 minut před vstupem na most.
  • Trajekty do Norska ze severu Dánska jsou nejlepší možností, pokud se chystáte na západ Norska. Jedná se o trajekt Hirtshals - Kristiansand. Cesta trvá přes 2 hodiny, cena pro osobní automobil pro dvě osoby okolo 3000 Kč.
  • Trajekt z Německa do Švédska - většinou nejlevnější možností bývá trajekt z německého Rostocku do švédského Trelleborgu - trajekt zabere 4-7 hodin a jeho cena se odvíjí podle termínu, typu auta i počtu cestujících. Orientačně by jste se měli vejít do 3000 Kč.
  • Další velmi vyhledávanou kombinací je dánský trajekt z Rostocku do Gedseru a přes Öresundský most. Jízdenky na trajekty a most se dají koupit ve výhodnějším balíčku od společnosti Scandlines

Ceny trajektu jsou nemalé a během dne se můžou lišit. Nejlevnější bývá nákup v ranních hodinách, oproti odpoledni a večeru. Ceny kolísají mezi 30 až 150 eury, což není malý rozdíl. Společnost, která je označována často jako nejlevnější je Direct Ferries.

A pro cestu vlastním autem je i výhodou, že v Německu, tak i v Dánsku se neplatí dálniční poplatky. 

Možné trasy autem a letadlem do Osla
Možné trasy autem a letadlem do Osla

Nevíte, kdy je správný čas jet do Norska? Mrkněte na další článek.