EXISTUJE NEJLEPŠÍ OBDOBÍ PRO CESTU DO NORSKA?

13.03.2024

Tohle je otázka s velkým otazníkem. Obecně platí, že nejlepší měsíce na návštěvu Norska jsou červen, červenec, srpen a začátek září. Je také za potřebí si uvědomit, že to jsou zároveň turisticky vytíženější měsíce, tak jak už to bývá přes sezónu všude, a to mluvíme hlavně o červenci a srpnu. V polovině června navíc začínají v Norsku letní prázdniny, což na turismu razantně přidá a ceny se přes sezónu mohou lišit od zbytku roku, což je taky pochopitelné (ceny trajektu a mýtného jsou po celý rok stejné). V období léta se mohou teploty na jihu Norska, ač byste to nejspíš nečekali, vyšplhat až na 30 stupňů, průměrně pak od 20 do 25 stupňů. Na severu je o něco chladněji, nejvyšší teploty jsou kolem 15 stupňů, a podle toho co nám říkali místní jsou například Lofoty v létě úkaz sám o sobě. I přesto, že jsou dál na severu, můžou i tam teploty v létě vyšplhat vyloženě na tričko a kraťasy a v zimě se teplota drží okolo nuly. A to všechno právě díky teplému Golfskému proudu, který má na počasí v Norsku velký vliv. Norsko díky němu nemá takové drsné podnebí jako jiné země ve stejných zeměpisných šířkách. Podzim bývá v Norsku o něco více deštivý než zbylé měsíce. 

Slunné Lofoty
Slunné Lofoty

Dalším faktorem pro zvážení období, kdy cestu podniknout je Půlnoční Slunce a Polární noc. A každé z těchto období má co nabídnout. Proč to zmiňuji - každé z těchto období dost ovlivní délku dne a noci pro cestovaní a objevování.

  • Půlnoční slunce - tento jev se v severnějších oblastech vyskytuje zhruba od poloviny května do konce července a po tuto dobu se celých 24 hodin nesetmí. Tento jev můžete v plné kráse obdivovat od rovnoběžky severního polárního kruhu na sever. Nicméně je třeba podotknout, že je to znát prakticky v celém Norsku. Na jihu padla tma třeba až kolem 22:00 a čím více jsme postupovali na sever, tím více se nám ta absolutní noční tma vzdalovala jen do šera až do úplného jasna.

  • Polární noc - polární noc nastává v nejsevernějších částech Norska zhruba v polovině listopadu do poloviny ledna a jak už název napovídá je celý den tma, slunce nevyjde nad obzor. Opět je potřeba počítat s tím, že to ovlivní délku dne a noci v celém Norsku a ne jen na severu. Na jihu Norska tak můžete počítat s tím, že se kolem 15 hodiny už stmívá a slunko vychází dopoledne. Tyhle dny jsou na druhou stranu skvělé na pozorování polární záře.

Polární zář, Island
Polární zář, Island
Půlnoční Slunce, Lofoty
Půlnoční Slunce, Lofoty
Polární kruh, centrum, Norsko
Polární kruh, centrum, Norsko

Další věc která je potřeba zvážit je zpřístupnění míst i silnic, ty jsou většinou právě v období sezóny v návaznosti na počasí zpřístupněné prakticky všechny. Může se ovšem stát, že počasí nebude stabilní a některé silnice a tudíž i přístup k místům budou uzavřeny. To se týká spíše míst s větší nadmořskou výškou, ale je potřeba si tohle zjistit před cestou. Hodně lidí doporučuje na předpověď počasí v Norsku sledovat web yr.no/de. Říká se, že se můžete stoprocentně na počasí spolehnout při předpovědi 2 dny dopředu. Sledovat počasí i týden před cestou je zbytečné. Dle mého názoru i zkušeností, asi bych na to nespoléhala ani den dopředu. Orientačně vám to řekne spoustu, ale kolikrát nasedělo počasí ani 5 hodin dopředu podle předpovědi.

NAŠE ZKUŠNOST - KVĚTEN/ČERVEN

Dočetly jsme se spoustu ohledně počasí v tomto období a mělo být prakticky babí léto. 😀 Co se týká jihu Norska, tam bylo opravdu teplo, čím jižněji, tím tepleji. Na západě Norska byly častější přeháňky, když jsme sledovali předpovědi. Uprostřed Norska jsme měli relativně příjemně teploty, nebyly nějak vysoké a občas přeháňky. Nicméně po přejetí severního polárního kruhu začaly docela ,,polární podmínky" - sněhová vichřice, silný vítr. Na Senje jsme měli počasí v tuhle dobu chladné okolo nuly. V noci šla teplota i do mínusu a celkově vítr dost pocitově ochladí. Na Segle jsme měli ještě na začátku června sníh po kolena. Ale když vysvitlo slunko bylo příjemně. A jak to vypadalo na Lofotech? Ty už byly oproti Senje teplejší, některé dny byly ve znamení přeháněk a silného větru. Ale jakmile vysvitlo slunko, bylo na mikinu. Některé vrcholky na Lofotech byly také lehce pod sněhem. Co jsme se bavili s místními, tak říkali, že takhle už to v tomhle čase nebývá, zima je delší než je zvykem, ale vidět Lofoty v barvách i se sněhem se prý jen tak někomu nepodaří.

Když to shrnu během pár dnů jsme zažili v červnu v Norsku čtyři roční období. 

NA JAK DLOUHO DO NORSKA?

Na to je naprosto jednoduchá odpověď - na co nejdéle. Spousta lidí Vám řekne, že ideální jsou dva měsíce a více, abyste mohli říct, že máte Norsko procestované. Od jihu Norska na jeho nejsevernější část je to přes 1700 km. Pokud nemáte takovou možnost, což se týká nejspíše většiny z nás a do Norska jedete na pár dní, je důležité si rozmyslet a vybrat jakou část Norska upřednostníte a strávit čas tam.

A co počasí v jiných zemích severu?