TIP LETADLO: KDY RISKNOUT KOUPI LETENEK U PROSTŘEDNÍKA?

01.01.2024

V jakých případech se vyplatí risknout koupi letenek u prostředníka jako je Pelikán, Letuška apod. a při jakých leteckých spojích?


Pokud si ve vyhledávačích letenek vyberete pro Vás vhodný let, dalším krokem by měla být jeho koupě na oficiálních stránkách leteckého dopravce, kde by letenka mohla být ještě o něco levnější. Není tomu tak ale vždy. Na Kiwi.com, Pelikánu nebo Student Agency můžete narazit na letenky levnější a ne, nejedná se o chybu. Autorizovaní prostředíci mají totiž s leteckými dopravci promo akce, a tak to i přesto, že cena obsahuje servisní poplatek vychází mnohdy levněji. Nebo to může být i z toho důvodu, že má aplikace lepší kombinaci letů díky možnosti kombinace více leteckých společností - kde lze využít tzv. point to point letenky. Pokud u prostředníka nemůžete najít časově vyhovující let, je dobré i přesto zkontrolovat možnosti přímo u letecké společnosti. Může se stát, že nabídka letů bude o něco větší. 

Nástup na letiště ve Funchalu
Nástup na letiště ve Funchalu

KOUPĚ LETENKY U PROSTŘEDNÍKA?

Pokud si koupíte letenky u těchto zprostředkovatelů, nikoliv oficiálně u leteckých společností mývá to svá úskalí, například pokud dojde ke zrušení či zpoždění letu. Pokud u nich budou letenky levnější tak samozřejmě není problém koupit i u těchto zprostředkovatelů. Často se takové akce objevují na Letušce, Student Agency a možná o pár korun levněji dohledáte i na Pelikánovi. Obecně Vám nikdo nezaručí zrušení či zpoždění letu, ale to už jsou důvody, které mnohdy nemůžete ovlivnit. 

Kdy risknout koupi letenek u těchto zprostředkovatelů? Pokud by byly letenky výrazně levnější nebály bychom se je koupit v případě, že se jedná o přímý let, tudíž se nemusíte obávat, zda díky zpoždění Vašeho letadla či toho navazujícího stihnete transfer na dalším letišti. Nebáli bychom se koupě ani v momentě, pokud cestujete pouze s jakýmkoliv typem příručního zavazadla, tedy se zavazadlem, které máte u sebe na palubě a nemusíte tak čekat na výdej odbaveného zavazadla při transferu. 

Zkušeností s tímto nákupem je nespočet, ne všech pozitivních, ale pokud jde vše tak jak má, může to takto fungovat. My takto v začátcích s nevědomostí toho, jaké jsou pak patálie při zrušených nebo zpožděných letech absolvovaly dokonce dálkový let s přestupem a naštěstí to bylo v pořádku. Pokud se pro koupi u těchto prostředníků rozhodnete, určitě dopručujeme koupi u českých prostředníků jako je Pelikán, Letuška nebo Student Agency, kvůli zákaznické podpoře, vzhledem k možným potížím. Třeba Pelikán je pak oficiální prodejce letenek nikoliv prostředník a i z toho důvodu bývá často doporučovaný. Kiwi.com se raději vyhněte, právě z důvodu špatné podpory a vyšších poplatků.

A co levnější ubytování přes Booking.com?