KDY VYRAZIT A PROČ RING ROAD?

20.01.2024

KDY VYRAZIT A PROČ RING ROAD?

Na Island jsme vyrazily na začátku října, kvůli možnosti vidět polární záři, což byl i náš cíl. Dále kvůli větší možnosti stabilního počasí nebo spíš řekněme stabilního islandského počasí, které jsme věděly, že jsme teoreticky schopné zvládnout jako neostřílení. Důvodem výběru tohoto ročního období/měsíce byl i stále dobrý poměr mezi dnem a nocí, čímž jsme nechtěly být omezené a Island si užít od rána do večera. Světlo je tam v tuhle dobu ještě krásných 12 hodin, takže ideální. Zároveň je počasí ještě teplejší a značně to limituje možnost uzavření silnic, kvůli možným sněhovým závějím. Tomu jsme se sice na severu taky nevyhnuly 😀, ale zbytek ostrova jsme si užívaly spíše chladnější babí léto.
Volba Ring Road úzce souvisí s odstavcem výše. Island není samozřejmě jen o jedné silnici. Island toho nabízí opravdu hodně a určitě je to pro nás i důvod se tam vrátit. Nicméně je třeba si uvědomit, že vnitrozemí Islandu není celoročně přístupné. Spoustu aktivit, které nabízí jsou zpřístupněné v období léta, nejčastěji od konce června do začátku září v závislosti na počasí. Takže roční období, ve kterém tam jedete Vám tak trochu naplánuje cestu za vás. V tom případě je Vám asi jasné proč jsme se do vnitrozemí nevydaly. V tomto opravdu záleží na tom, co od Islandu očekáváte a co preferujete a podle toho ideální čas na návštěvu vybrat. Je škoda, že při jedné návštěvě neuvidíte vše, ale výhodou je, že se má člověk důvod vracet.

Přes letní sezónu je tedy největší pravděpodobnost, že veškerá místa, hlavně ve vnitrozemí budou zpřístupněná a můžete kromě klasických highlightů Ring Road podniknout i několik vícedenních treků ve vnitrozemí. Nejznámější z nich Laugavegur, navštívit duhové hory a nebo třeba zažít kouzlo Půlnočního Slunce a užívat si podstatně lepšího počasí. Ale počítejte s ohromným počtem turistů. Zimní měsíce možná i vzhledem ke špatnému počasí a častých uzavírek silnic a krátkému dni lákají spíše na spatření polární záře. I přes horší počasí se najdou milovníci zimy na tomhle ostrově.

Vesturnhorn
Vesturnhorn
Navštívená místa na Islandu
Navštívená místa na Islandu

Nebo Vás láká jiná země severu Evropy?