POTŘEBNÉ DOKUMENTY, UBYTOVÁNÍ, POČASÍ

10.12.2023

První návštěva "slavné" Ameriky v roce 2019. První návštěva plná, možná lehce naivního očekávání od měst, které známe z televizí a první střet s "americkou realitou".


Cestu jsme uskutečnili v únoru 2019, bylo nás pět a pro většinu z nás to byl první takto dlouhý let. Jednalo se o let s jedním přestupem na cestě tam i zpět. Odletovým městem byl Berlín, kam jsme jeli autem, které jsme následně nechali na jednom placeném letištním parkovišti po celou dobu dovolené. Z parkoviště jsme dále měli odvoz na letiště shuttlem. Cestou tam nás čekal rychlý přestup ve Francii a cestou zpátky v Amsterdamu. Jednalo se o let v ceně s příručním zavazadlem. Na západním pobřeží jsme měli pouze 8 dní na jeho objevování, což není vzhledem ke vzdálenosti mezi cílovými městy zrovna moc času. Ale jsme rádi i za takovou možnost. Při takto krátké návštěvě, je samozřejmě těžké udělat si objektivní názor na navštívená místa, ale můžeme Vám alespoň přiblížit, jak na nás daná místa působila.

POTŘEBNÉ DOKUMENTY

Pokud se budete chystat do USA pouze jako turista a Vaše doba návštěvy nepřesáhne 90 dní, postačí Vám pro vstup do země samozřejmě cestovní pas (biometrický) a vyřízení online formuláře ESTA. Na daném odkazu pak naleznete veškeré doplˇňující informace. I ESTA má ve svých podmínkách určité výjimky, dle kterých Vám přes tento formulář není do země vstup povolen, ale musíte si vyřídit vízum. Hezky zpracované informace naleznete zde. Obecně se ale nemusíte bát, formulář jen vyplníte a čekáte na jeho schválení. My jsme formulář vyplnovali už celkem 7x, tedy i pro jiné osoby a nebyl se schválením u nikoho z nás problém. Jen je dobré si o povolení zažádat včas, nám schválení trvalo pár hodin, ale může se to protáhnout. Doporučované jsou nejpozději 3 dny před odletem. Na stránkách Vám pak doporučují, že je dobré si o ESTU zažádat ještě před koupí letenek, aby jste měli jistotu, protože v případě zamítnutí bude zapotřebí vyřídit vízum. My to tedy pokaždé dělali až chvíli před odletem, kdy jsme už letenky měli. ESTA Vám platí 2 roky, během kterých můžete libovolně cestovat z a do U.S.A., anebo dokud Vám nevyprší platnost Vašeho pasu, pokud je to doba kratší. Schválení formuláře je placené, a od roku 2022 si za něj zaplatíte 21 $.

Kreditní karta je další věc, kterou budete muset zřídit pokud si budete půjčovat auto. Klasicky se obraťte na svou banku a požádejte je o výdej kreditní karty s dostatečnou časovou rezervou. Stačí, aby alespoň jeden z Vaší skupiny kartu měl a pak se vyrovnáte. U nás klasické debetní karty jsou také příjímány, ale problém je to dle zkušeností právě u autopůjčoven, které na debetní kartu odmítají auto půjčit. V obchodem se nás často ptali, zda se jedná o debetku nebo kreditku, v případě debetky nahlašte kreditku, aby nebyl problém se zaplacením. Jen upozorněte obsluhu na PIN, protože ho neznají, kreditka takto nefunguje. V některých obchodech je možné, že Vás požádají o podpis účtenky.

Pokud si budete stejně jako my půjčovat auto, je zapotřebí zřízení mezinárodního řidičského průkazu, jeho vydání je na počkání a s minimálním poplatkem. Platnost je jeden rok. Dobré je, aby při takto delších cestách měli tento řidičský průkaz alespoň dva z Vás a mohli se tak při řízení vystřídat. Některé zdroje uvádějí, že autopůjčovny uznávají i klasické evropské řidičské průkazy, ale my touto cestou raději nešli.

POČASÍ

Jednalo se v podstatě o mimosezónu - únor. Za nás teda pro objevování turistických památek a měst naprosto ideální termín. Teploty se zde pohybovali okolo 20 stupňů. V chladnějších nebo větrnějších dnech postačila lehká bunda. Trochu problémový by mohl být déšť, protože nám pršelo relativně dost. Každopádně tady se vyplatilo mít jednu výchozí stanici a neřešit předem ubytování v ostatních městech. Takto jsme se vždy den předem podívali, jaké počasí hlásí v naplánovaných městech a před deštěm jsme v podstatě vždy ujeli do hezkého počasí.

Malibu
Malibu

UBYTOVÁNÍ

Ubytování jsme řešili přes Arbnb. Oproti Evropě, kde je častěji využívána aplikace Booking.com je v Americe daleko využívanější právě tato. Ubytování jsme volili v docházkové vzdálenosti k MHD pro případné návštěvy LA a dále rozhodovala také cena - rozumná cena/kvalita. Vzhledem k tomu, že jsme měli jen polovičně naplněné příruční zavazadlo hodila se nám také sdílená pračka a sušička v místě ubytování. Ubytování bylo čisté, jen nás překvapila kvalita provedení. Domek byl jako z papíru, vše bylo slyšet, okna a dveře nedoléhaly a v jeden krásný propršený den jsme měli večer po příjezdu z jiného města trochu vytopený obývák. Ubytování jsme i přes cestování po Kalifornii měli jedno, právě tady a vždy jsme se sem vraceli. Kvalita ubytování v této cenové relaci bude obecně po USA zřejmě stejná - stejnou zkušenost máme i s ubytováním na východní části kontinentu.

Ubytování LA
Ubytování LA
Ubytování LA
Ubytování LA
Ubytování LA
Ubytování LA

Pokud Vás zajímá, jak probíhal naš pronájem automobilu nebo jaké jsou rozdíly v řízení, tak si můžete přečíst náš další článek.

A JAK JSME ŘEŠILI ITINERÁŘ

Základní dle čeho jsme řešili, kam následující den zavítáme bylo počasí. V LA v tu dobu hodně pršelo a tak jsme vždy na tyto dny vybrali jiné město. Na každé vzdálené město - San Francisco, Las Vegas, Tijuanu jsme měli jeden den. Systém byl takový, že jsme lehce po půlnoci nebo brzy ráno vyjížděli do vzdálenějších měst, tak abychom tam dorazili ráno/dopoledne a měli tak celý den v daném městě. Pozdě večer/v noci jsme se vraceli zpátky do LA. Alespoň pár hodin jsme se vyspali (kdo tedy nespal v autě) a pak jsme měli "volnější" den respektive odpoledne v LA jeho okolí. No a další den už jsme zase jeli do vzdálenějšího města. Přesný harmonogram jsme tedy neměli, pouze orientační plán. Jeden den jsme si pak vyhradili pro návštěvu zábavního parku Six Flags.

1. Přílet do LA, ubytování, nákup - návštěva San Diega
2. Přejezd na Hoover Dam a Las Vegas
3. Odpoledne objevování města LA, návštěva nejstaršího MC Donald´s
4. Přejezd do San Francisca
5. Odpoledne LA - návštěva Santa Moniky Pier, večer přejezd na pláž do Malibu
6. Návštěva zábavního parku Six Flags
7. Návštěva Mexica - Tijuana
8. Odpoledne - LA - nápis Hollywood a Griffith Observatory
9. LA a odjezd na letiště

A JAK TO NA NÁS VLASTNĚ CELÉ PŮSOBILO?

Tohle je těžká otázka, určitě bylo málo času, aby jsme si udělali objektivní názor na daná místa. Můžete, ale nemusíte se vyhnout těm správným místům a vlastně i správným lidem. Člověk je hodně ovlivněný, tím co často vidí v televizi nebo na sociálních sítích ostatních. Je určitě super vidět to na vlastní oči, projít se po místech, které člověk vidí v televizi, po kterých se procházejí slavné osobnosti apod. Nechci říct, že pro nás byli některé návštěvy zklamáním, ale některá místa prostě vypadají jinak anebo o nich máme opravdu jen zkreslenou a naivní představu. A máme snad větší radost, nikoliv ze samotné návštěvy, ale z té zkušenosti, kterou nám to dalo. Moc rádi jsme se vraceli domů s pocitem, že si můžeme vážit toho, co máme a že se vlastně nemáme vůbec tak špatně.

Výlet k Hoover Damu a do Las Vegas?