JEZERO GARDA A OKOLÍ

04.01.2024

K tomuto největšímu italskému jezernímu klenotu jsme podnikli již dva výlety v roce 2016 a 2020, vždy jen na pár dní. Při prvním výletu jsme podnikli pár zastávek okolo jezera, ale hlavním bodem byla návštěva přilehlých zábavních parků. Druhá návštěva na pár dní byla plánována jako odpočinková po náročných dnech v bike parku v Livignu. Nedalo nám to a i při této návštěvě jsme nazapoměli opět na zábavní parky a i některá místa okolo jezera.


Ubytování bylo v obou případech návštěvy stejné, bydleli jsme v nedalekém městečku Cola, kde je cenově přivětivé ubytování, v klidu a s bazénem. Z tohoto městečka jsme jak k samotnému jezeru respektive na pláž, tak i k oboum zábavním parkům chodili pěšky.

Za nás je Garda daleko vděčnější možnost nejen pro rodiny s dětmi, například místo Čechům známého a oblíbeného letního letoviska Rimini nebo Lido di Jesolo. Jezero v podstatě působí jako moře, jen není vzhledem ke své poloze tak teplé. Ale pokud děti nebude bavit ležení na pláži, pak je tu mnoho možností, jak se s nimi zabavit. Ať už výletem do Rivy, nebo lanovkou na horu Monte Baldo či návštevou několika zábavních parků.

Vzhledem k poloze ubytování jsme trávili plážový den na Spiaggia La Bosca, kam jsme si došli ranní procházkou. Nachází se zde krásný přístav s hezkým výhledem a kromě klasické pláže také malý parčík, kde si můžete lehnout na trávu. Na přístavním mole pak najdete schůdky do vody, kterých je okolo jezera nespočet. Hned u pláže se pak nachází i několik restaurací. Pláže okolo jezera jsou kamínkové a takový je i samotný vlez do jezera. U pláže se nachází placené parkoviště La Bosca, které bývá často plné. Další možností, a to bezplatného veřejného parkování je pak o pár ulic dál s názvem Della Ponta.

Jezero Garda
Jezero Garda
Jezero Garda
Jezero Garda

MONTE BALDO

Určitě doporučíme výlet lanovkou na horu Monte Baldo. Start lanovky je v městečku Malcesine, kde se nachází i menší podzemní parkoviště pro 200 aut. My jsme ani jednou problém s parkováním neměli, ale nedá se na to spoléhat. Už jen samotná cesta lanovkou je zážitek, mimo to, že překonává velký výškový rozdíl, je její druhá část plně otáčivá, a tak se můžete pokochat pěknými výhledy nejen na jezero Garda. Právě v polovině lanovky v San Michele můžete vystoupit a dojít na samotnou horu pěšky. Lanovka není jedinou možností, jak se nahoru dostat, za to, je ale nejpříjemnější. Můžete se od spodního městečka projít po turistické trase nebo si vyjet nahoru na kole. A když jsme u kol, lanovka je v určitých časových intervalech zpřístupněna i pro kola. Bližší informace a ceník zde. Lanovka jede nahoru nějakých 10 minut a i když cena není úplně nejnižší, určitě to stojí za to. Lístek si koupíte vždy na daný čas, počítejte, ale s tím, že občas se tvoří u lanovky fronty, a to i přes to, že je lístek pro daný čas. Po vystoupení z lanovky se projdete až na cíp kopce, ze kterého jsou hezké výhledy právě na jezero. Z tohoto kopce můžete obdivovat nemalý počet paraglidistů, pro které má Garda ideální podmínky. Na horu si s sebou nezapomeňte vzít něco na sebe, i vzhledem k větru je tu samozřejmě chladněji, než dole u jezera. Z městečka Aer se můžete jít podívat po lehké turistické trase na lesní vodopád Cammino Tignale waterfalls.

Monte Baldo
Monte Baldo
Výhled na jezero Garda
Výhled na jezero Garda

RIVA DEL GARDA, VODOPÁD VARONE

Rivu del Gardu jsme navštívili autem, které můžete zaparkovat třeba na veřejném parkovišti u jednoho z obchodních domů. Hezké přístavní, historické městečko jsme si prošli, podívali se okolo přístavu. Určitě zde doporučíme návštevu cukrárny - Gelateria Flora, kde si můžete vybrat z velkého množství zmrzliny a různých pohárů. My jsme návštevu Rivy spojili s nedaleko ležícími vodopády Varone. Opravdu hezký výlet, kde se příjemně ochladíte v teplých dnech. Je zde možnost bezplatného parkování. Procházíte zde jeskyní, soutěskou přímo okolo vodopádů anebo si můžete projít přilehlý park s botanickou zahradou, která Vás zavede na hlavní vyhlídku pro vodopád, kde procházíte umělým tunelem. Cena 6 euro, za tuto krásnou přírodní podívanou určitě stojí za to!

Riva del Garda
Riva del Garda
Gelateria Flora
Gelateria Flora
Vodopád Varone
Vodopád Varone

LIMONE sul GARDA

Doslova "citrónové město", kdy právě toto ovoce vdechlo tomuto přístavnímu městečku název. Jeden z důvodů proč navštívit Limone je i prý nejhezčí cyklostezka v Evropě Ciclabile di Limone del Garda. Respektive sousední městečko Capo Reamol, ve kterém se stezka nachází. V době naší návštevy v roce 2020 se spíše doporučovalo projít si stezku pěšky, ona je sice nazývána jako cyklostezka, ale zatím byla postavena pouze její část, která měří 2,5 km a míří sem relativně dost pěších turistů. Do budoucna by pak měla stezka propojit právě Limone s Riva del Garda, momentálně se však jedná o slepou lávku. Na stezku jsme se vydali ve večerních hodinách a zaparkovali na malém parkovišti s parkovacími hodinami u stezky. Na samotné stezce byl už klid a skoro nikoho jsme nepotkali. Pokud budete chtít předejít problémům s parkováním, můžete na začátek této vyvýšené lávky dojít z Limone pěšky, trasa trvá asi 2,5 km. Určitě je to příjemná procházka s krásnými výhledy. V samotném Limone jsme si prošli jen kousek centra u přístavu, kde se nachází mnoho obchůdků se suvenýry a restaurace. Auto v Limone jsme zaparkovali v přilehlém parkovacím domě po levé straně od centra/přístavu.

Výhled z Ciclabile di Limone del Garda
Výhled z Ciclabile di Limone del Garda

Co třeba výlet k Niagárským vodopádům v Kanadě?