CALGARY

18.12.2023

Naše měsíční cesta přes Albertu začíná, kde jinde, než v největším městě Alberty v Calgary. Pojďte se podívat, co můžete v Calgary navštívit a jak to všechno probíhalo.


ZÁKLADNÍ INFORMACE O CALGARY

 • Největší kanadské město provincie Alberta
 • Cca 1,3 mil obyvatel
 • Časový posun: - 8 hodin (od Prahy)
 • Patří mezi nejlevnější kanadská místa pro život
 • Konaly se zde zimní olympijské hry
 • Calgary Stampede (největší rodeo akce konající se v červenci)

NÁŠ PŘÍBĚH

V Calgary jsme měly domluvený Couchsurfing u jednoho mladého páru. Byli tak milí, že nás vyzvedávají již na letišti autem. Ono totiž málo kdo ví, že v Calgary doprava na letiště není bůh ví jaká.

Přijíždíme tedy k nim do malebného baráčku, který se nachází na okrajové části Calgary. Když okrajová asi chápete, že tam úplně bohatí lidé nežijí. Byly jsme hned upozorněné, že doporučují v noci se po ulici nepohybovat, protože před 2 dny tam byl někdo zastřelen. Pro ně je to asi jako "běžná věc", ale pro nás opravdu ne a tak jen tiše přikývneme. Hostitelé byli opravdu štědří. Bavili jsme se o různých věcech a to třeba i o životní situaci, které není úplně v jejich případě jednoduchá, ale i přesto rádi pohostí cizince. Situace je taková, že mají jednu dceru, kterou vychovává více jejich chůva než-li oni sami. Je to hlavně kvůli financím. V Americe je celkem běžné, že ženy začínají chodit do práce ihned po porodu, protože jinak by společně domácnost neutáhli. Zároveň nám i řekli, že je smutné, jak vlastně vidí růst své dítě před očima, ale svou matku matkou nenazve, protože většinu času tráví s chůvou. To je celkem smutné nemyslíte? Na Couchsurfingu jsme byly celkem 2 dny a na závěr jsme je pohostily českými bramboráky. Říkali, že jsou vynikající, tak snad nekecali. 😃

Teď už ale k tomu, co můžete v Calgary vidět a zažít. Nejprve bych chtěla podotknout, že celkově kanadská města jsou hodně moderní a historii zde úplně nečekejte. To platí i pro Calgary. Calgary je známé hlavně pro hokej (všichni asi známe Plekance, že?😃). V centru se nachází několik krásný kaváren a restaurací. Výhodou Alberty je také to, že se zde neplatí dvojí daň na zboží jako v Britské Kolumbii, takže Vás vše vyjde o něco levněji.

Calgary
Calgary
Peace Bridge Calgary
Peace Bridge Calgary

CO JSME NAVŠTÍVILY?

 • Calgary Tower
 • Prince's Island Park a River Café
 • Crescent Heights Lookout Point
 • Peace Bridge
 • Devonian Gardens
 • Decathlon - ano, pokud potřebujete koupit třeba stan jako my, zde je ta možnost!
 • Restaurace: Tokyo Street Market

Následoval přesun do Canmore, kde jsme měly opět domluvený Couchsurfung u jednoho kluka ze Slovenska. Náš kamarád Vítek, ten který nás zachránil ve Vancouveru, jel do Calgary za kamarádkou. Shodou okolností ta kamarádka znala Martina z Canmore, u kterého jsme měly právě zůstat. To prostě nemyslíte. 😃

V Calgary byla československá akce a Martin na ní chtěl jít. Přijel tedy do Calgary a zároveň domluvil, že přespíme všichni u té kamarádky. Party byla dobrá, ale přece jenom my jsme měly s sebou jen to potřebné, takže jsme tam šly v pohorkách a ve sportovním oblečení. No, co Vám budu povídat, necítily jsme se tam úplně. 😃 Ráno jsme se spolu s Martinem přesunuli taxíkem z Calgary do Canmore.

Pohled na centrum Calgary
Pohled na centrum Calgary

Jaké je to v Canmore a dál na sever Albertou?