BANFF

19.12.2023

Banff se řadí mezi jedny z nejznámějších míst v Kanadě. Je to jedna velká divočina. V okolí se rozprostírá hned několik národní parků. Nejstarší z nich je Banff National Park, který je snad na každé fotce, když zadáte do vyhledávače "Kanada". Jaká místa jsme navštívily my a co bych doporučila? To vše se už dozvíte o řádky níže.


Z Canmore přejíždíme do Banffu, jak jinak, než stopem. První dny trávíme v hostelu a poté v kempu. Počasí je fajn, ale všude kolem stále moc sněhu vzhledem k tomu, že je polovina června. Nejprve prozkoumáváme Banff a okolí. Centrum města je hodně turistické, což musím říct, že mě na první dojem zklamalo. Ve Whistleru je to takové víc skryté stromy a celkově přírodou.

Pohled na Banff z Sulphur Mountain (v pozadí Cascade Mountain)
Pohled na Banff z Sulphur Mountain (v pozadí Cascade Mountain)

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Součástí nejstaršího kanadského národního parku Banff National Park, který je součástí UNESCO
  • Leží v 1 400 m. n. m. a podél známé silnice Trans-Canada Highway
  • Má kolem 8 000 obyvatel
  • Do parku je nutné zakoupit Park Pass (případně Discovery Pass, který je platný pro více kanadských parků - ten jsme měly my od kamarádů).
  • Nezapomeňte na rezervaci kempů a hostelů včas!

UBYTOVÁNÍ

HOSTEL

Vzhledem k tomu, že v celé Kanadě panovala dlouhá zima, tak jsme první dny strávily v hostelu, který jsme si rezervovaly přes Booking. Přesně šlo o Hi Banff Alpine Centre - Hostel. Doporučuji si ubytování rezervovat v dostatečném předstihu, jinak místo mít bohužel nebude (to platí hlavně pro sezónu). Hostel je plně vybavený - kuchyň, koupelny, společenská místnost, úschovna zavazadel aj. Od hostelu také dostanete jízdenku na místní MHD, což se dost vyplatí.

KEMP

Zbytek dní jsme se přemístily do kempu Tunnel Mountain Village. Kempy si je nutné rezervovat s dostatečným předstihem na těchto stránkách (klidně i půl roku dopředu, v hlavní sezóně i více). Z vlastní zkušenosti doporučuji si u toho dát čokoládu, protože jejich systém je trošku oříšek. 😀

Celkově kanadské kempy jsou dobře vybavené a nacházejí se uprostřed přírody. To znamená, že platí, že veškeré jídlo, drogerii a další si musíte schovat do speciálních úschoven, aby Vás nějaký ten medvídek nenavštívil. 🙂 Každá rezervace má své speciální místo, kde je zde většinou gril, stůl s lavičkou a místo pro stan a auto.

CO NAVŠTÍVIT V BANFFU?

BANFF GONDOLA A SUPLHUR MOUNTAIN

Pod Suplhur Mountain se dostanete místním MHD. Doporučuji stáhnout aplikaci Banff Roam Transit Bus, kde jednoduše zakoupíte jízdenku. Na vyhlídku se dostanete buď lanovkou (ceny se mění podle vytíženosti - cca 65 CAD) a nebo pěšky. My šly pěšky. Celkově hike není náročný a ještě se může poštěstit, že potkáte jelena jako my. Nahoře Vás čeká nádherný výhled na celé okolí. Projít se můžete na vrchol Suplhur Mountain a dál. Tu cestu dál úplně nedoporučuji - není zcela bezpečná (úzké cesty a pod nimi srázy) a tak i my jsme tam nakonec nešly. 

Pohled na vrchol Banff Gondoly
Pohled na vrchol Banff Gondoly
Naše vaření v kempu
Naše vaření v kempu
Výhled se Sulphur Mountain
Výhled se Sulphur Mountain
Banff Rundle 1
Banff Rundle 1

BANFF UPPER HOT SPRING

Pokud budete v Banffu a budete si chtít odpočinout navštivte Banff Upper Hot Springs. Bývá tam tedy poměrně plno, ale je tu super relax s výhledem na okolí. Cena je cca 16,50 CAD. Více informací zde.

HOODOOS TRAIL S VÝHLEDEM NA FAIRMONT HOTEL

Tento trail je opravdu nenáročný a vede přímo z kempu Tunnel Mountain Village. Délka je cca 6 km (jedna cesta). Nachází se podél řeky Bow a cestou můžete spatřit krásný hotel Fairmont, který vypadá opravdu jako z pohádky.

LAKE MINNEWANKA

Asi nejznámější jezero v Banffu. Opět se k němu jednoduše dostanete MHD. No podívejte se na tu nádheru. 😊

Lake Minnewanka
Lake Minnewanka

JOHNSTON CANYON A INK POTS

Dalším krásným výletem může být Johnston Canyon s procházkou až k Ink Pots. Trail je dlouhý cca 12 km. Jedná se o cestu soutěskou s vodopády a skalami. Na konci můžete dojít až k Ink Pots, což jsou studená, krásně modrá jezírka. Pokud byste chtěli být větší dobrodruzi od těchto jezírek vede trail dál, ale na to si už vemte potřebné vybavení. Určitě se toho dá navštívit mnohem více, pokud vyjde počasí a máte auto. Dalšími místy může být ikonická Cascade Mountain, Yoho National Park, Tunnel Mountain atd. 

Johnston Canyon
Johnston Canyon
Ink Pots
Ink Pots

Samozřejmě jsme neminuly snad asi nejznámější jezera v Kanadě - Lake Louise a Moraine Lake. Chcete vědět víc?