KEMPOVÁNÍ A CENY

12.01.2024

KEMPOVÁNÍ

Náš půjčený camper van
Náš půjčený camper van

Kempování či stanování je v Norsku povoleno takřka kdekoliv mimo obdělávanou půdu. Musíte jen dodržet pravidlo kempovat minimálně 150 m od obydlené budovy. V obydlených oblastech byste neměli kempovat déle než 48 hodin. Pokud jedete autem bez sprchy a wc, určitě budete vyhledávat odpočívadla, která mají sociální zařízení. Velice se nám osvědčila aplikace Park4night. Zobrazí veškeré parking spoty ve Vašem okolí i s popisem zařízení, které má i recenze. Pokud budete hledat kempy, kde byste využili jen sprchu za nějaký rozumný poplatek, je to možné, ale nepočítejte s tím, že veškeré kempy Vám vyhoví. Nebo vám vyhoví, ale bez toho, aniž byste museli zaplatit místo v kempu, to nešlo, i přesto, že aplikace tu možnost kolikrát nabízela. Trochu nás to překvapilo, tak to tu raději píšu. Některá camp místa jsou zpoplatněna, jedná se spíše o turisticky vytížení místa. Cestou Norskem jsme ale převážně narazili na místa bez poplatku. 

NORSKO A CENY? 

Norsko má svou vlastní norskou korunu (NOK). Přijímá samozřejmě i eura a jak už to v severských státech bývá, kartou není problém platit prakticky kdekoliv. Je Norsko drahé? Je dražší, to ano. Rozdíl určitě poznáte na ubytování, pohonných hmotách, alkoholu, v restauracích. Ale neřekla bych, že například potraviny v supermarketu by byly o dost dražší v porovnání s dnešními cenami u nás. A vzhledem k tomu, že je tahle země uzpůsobená pro camping, výrazně vám jde naproti ušetřit alespoň za ubytování. Aktuální ceny pohonných hmot pro EU můžete najít na zde. 

Na alkohol je v Norsku prohibice a pořídíte ho jen ve speciálních obchodech. A samozřejmě i dovoz alkoholu je regulován. Tak je potřeba si zkontrolovat limity před cestou. A to se týká i cigaret, cena může být okolo 250 Kč za krabičku a nekoupíte je jen tak na benzínové stanici. Co se týká cen mýtného, které asi zajímá spousty z Vás, můžete se na ně orientačně podívat v článku o mýtném.

Co se týká SIM karty, i přesto, že Norsko není členem EU platí pro volání, sms i internet stejné sazby vašeho operátora jako v EU. 

A jak jsme řešily ubytování na Madeiře?