NA SKOK V MEXICKÉ TIJUANĚ, SAN DIEGO
V rámci našeho výletu po západním pobřeží jsme se rozhodli na skok navštívit i hlavní město Mexické Californie - Tijuanu. Dát si tacos, tortilu a porozhlédnout se po městě bujarých večírků, alkoholu a levných dam. Z Los Angeles cesta k hranicím trvala nějaké 3 hodinky. Tijuana neleží v USA, ale ve Spojených státech mexických (MEX/MEXICO), takže Vás nemine hraniční kontrola a povinnosti s tím spojené. Pojďte Tijuanu navštívit s námi.
DOKUMENTY
Stejně tak, jako pro vstup do USA není pro turisty vyžadováno vízum, zároveň Vám zde ale nebude platit ani americká ESTA. Pokud byste vstupovali do MEX po souši respektive po pozemním hraničním přechodu, stejně jako my, budete potřebovat imigrační formulář FMM - Forma Migratoria Multiple. Výhodou totoho formuláře oproti ESTĚ je ten, že je zadarmo pokud zůstáváte v tzv. hraničním pásmu po dobu maximálně 7 dní. A tak Vás jednodenní návštěva Tijuany nebude nic stát. Hraniční pásmo by mělo být do nějakých 40 kilometrů od hranic. Pokud máte v plánu zůstat tu déle za FMM zaplatíte 500 MXN. Jedná se o malou kartičku, na kterou dostanete razítko s datumem vstupu. Jediné, co Vás to může stát, je trochu stráveného času na hranici, a to jak dlouhý bude, záleží na tom, jak pořešítě formulář FMM. Lze totiž trochu času uspořit a požádat si o něj online, anebo to necháte stejně jako my až na místo a vyplníte formulář až na hranicích. Důležité je mít pro cestu zkontrolovanou platnost Vašich dokladů, protože pro vstup do Mexika musí být platné ještě dalšího půl roku od vstupu do země. ESTU si každopádně připravte s sebou, protože ji pak budete potřebovat při návratu zpět do USA. Nezapomeňte si s sebou vzít nějaké mexické pesos (MXN), momentálně je kurz nějakých 1,23 Kč.
HRANICE
Z Los Angeles trvá cesta k hranicím s Mexikem okolo 3 hodin. My jsme hranicí neprojížděli autem, je to nejrušnější hraniční přejezd mezi USA a MEX a tvoří se zde velké fronty aut, spíše tedy při zpáteční cestě, jsou zde totiž daleko přísnější kontroly. Auto jsme zaparkovali v San Diegu, z kterého ke hranicím míří, San Diego Trolley. A k samotným hranicím a následné kontrole jsme došli pěšky. Ona je totiž samotná Tijuana je pár desítek metrů za hranicí. Odhadem jsme při vstupu do MEX na hranicích, při imigrační kontrole tu
hodinku strávit mohli, záleží zda máte FMM online a také na tom, kolik
lidí bude před Vámi. Vůbec žádný problém nenastal, přechod je opravdu jednoduchý, jen se vyřídili
formality a mohli jsme pokračovat dále. Už když jsme procházeli tím hraničním "koridorem" na mexické straně, tak zde dýchala jiná atmosféra. Hned narazíte na žebrající, dost pochybné místní. Počítejte s tím a nenechte se vykolejit pokud budou občas trochu dotěrní.
PENÍZE
Mexické pesos (MXN), měna kterou se platí v Mexiku. Není problém si jak americké dolary či eura vyměnit na letišti, ve větších městech nebo i ve velké většině těch menších, a to i v Mexiku. Směnu bankovek můžete provést i v hotelech, každopáně zde jsou kurzy prý horší. Pokud se budete nacházet v té hraniční oblasti, kde je právě Tijuana jsou částo vítány před pesos právě americké dolary. My jsme tu platili mexickou měnou a pak si nechali nějaké bankovky na památku. Značka měny je stejná, tak to občas může mást. Kreditní karty jsou v Mexiku také přijímány, tady je ale možné, že Vám prodejce dá k ceně přirážku, anebo po Vás bude chtít doklad totožnosti, což se nám také stalo.
CO JSME PODNIKLI?
Přiznám se, že jsme neměli přesný plán pro návštěvu tohoto města. Chtěli jsme si dát typicky mexické jídlo a podívat se, zda se bude lišit kultura od v podstatě pár metrů vzdálených USA. Cestou z hranice narazíte hned na sympol přátelství těchto dvou států Tijuana Arch. I v Tijuaně pak najdete mexickou obdobu hollywoodského chodníku slávy a to na ulici Av. Revolución. Je to podstatě taková hlavní ulice, kde najdete hromadu obchodníků se suvenýry, hotely nebo třeba nápis Tijuany. Pokud Vám to časově vyjde zajeďte se podívat na jednu z místních pláží, které jsou opravdu nádherné. U ulice Calle Rampa Murelos se pak můžete vyfotit u velké mexické vlajky. Den nám tu utekl rychle a na cestě zpátky jsme se ještě stavili u San Diega v outletu, abychom plně využili potenciál našich přiručních zavazadel. 😀
Je
zde hodně stánků, kiosků, kde asi není úplně nejlepší hygiena, ale
udělají Vám moc dobré tacos. Hodně stánků s čerstvým ovocem a zeleninou.
Mezi kolony aut se snažili neustále proplétat prodejci a snažili se
řidičům prodávat svoje cetky. Tacos jsme zkusili v prvním relativné čistém stánku, na který jsme narazili - Tacos El Gordo. Na stole připravená limetka, ředkvička a už jen objednat místní speciality. Můžete si zde koupit i coca-colu, která má 355 ml. Kávu jsme zde riskli jen v dobře vypadající kavárně - Expendio de Café. Kavárna se nachází na náměstíčku, takového zvláštního obchodního centra. Vypadalo to, že se v Mercado dá koupit snad všechno na co si vzpomenete, ale čistotou to moc neoplývalo, stejně tak, jako velká část Tijuany, kterou jsme prošli. 😀 Můžete si dát na náměstíčku i churos. Žádné střevní ani jiné potíže nás nepotkali.
Zrovna Tijuana asi není úplně správným obrazem mexické kultury, je oproti ostatním městům bohatší právě díky nám, turistům a bezcelní zóně - tedy levným nákupům. Je zde možné pití alkoholu od 18 let, což je oproti USA pro mládež výhoda a pořádají se zde bujaré večírky. Každopádně jsme sem rádi zavítali a poznali zase něco trochu jiného.
Jaké pracovní dokumenty jsou potřebné zase třeba pro vstup do Kanady?