SALAR DE UYUNI 

04.06.2024

Salar de Uyuni byla pro nás výzva. Hodně jsme přemýšleli, jestli časově zvládneme vše uspořádat tak, abychom nepřišli o nic, co jsme chtěli navštívit v Peru a zvládli se dostat až do bolivijského Uyuni. Pro představu Uyuni je od Cusca vzdálené okolo 20 hodin cesty. Ale podařilo se nám to. 😊 Jaká je nejznámější a největší solná pláň na světě a jak se tam dostat?


KDY SE VYDAT NA SALAR DE UYUNI ? 

Návštěva solné pláně je vhodná kdykoliv během roku. V období zimy, období sucha (květen až říjen) máte možnost stálejšího počasí a rozhodně větší šanci na více slunečných dnů. Nevýhodou ovšem může být nízká teplota, která během noci může spadnout i pod nulu. V období léta, období dešťů (listopad-dunen) může být počasí deštivější a teploty vyšší. V období dešťů se celá solná pláň změní v jedno velké zrcadlo. Což je neuvěřitelná podívaná 🙂


JAK SE DOSTAT DO UYUNI? 

LETECKY

Do Uyuni se můžete dostat letecky, a to jak z La Paz (Bolívie), tak i z Peru nebo Chile. Lety z Peru ani z Chile nejsou přímé a pokud tím budete chtít ušetřit čas, než aby jste využili autobus moc si tím nepomůžete a finančně už vůbec ne. Co připadá v úvahu je let z La Paz. Let trvá 1 hodinu a ceny už nejsou tak vysoké. Rozumné jednosměrné letenky seženete od 2500 Kč. 

AUTOBUSEM/MÍSTNÍ DOPRAVOU

Nejvíce využívanou možností dopravy do Uyuni, kde začíná tour na Salar je právě ta autobusová. Autobusy jezdí z La Paz, ze San Pedra v Chille, Oruro, Sucre, Potosí, Tupiza nebo se můžete svézt vlakem z Oruro. Pokud pojedete třeba ze San Pedra, cesta vám zabere zhruba 7 hodin. Ohledně autobusů máte také dvě možnosti. Buď pojedete s nějakou společností jako je Bolivia Hop nebo s jinou agenturou, která vám naplánuje i zastávky po cestě a udělá vám ,,výhodný" balíček služeb. Nebo se o to postaráte sami a daleko levněji. Nejideálnější varianta, kterou můžete využít je formou nočních autobusů. My jsme vyráželi z Cusca nočním autobusem do Copacabany. Z Copacabany, kde jsme udělali zastávku na pár hodin pak dále do La Paz,  a to denním, místním autobusem a z La Paz do Uyuni opět nočním přímým autobusem. Další možností je - Cusco - Puno - La Paz. Cesta z La Pazu do Uyuni zabere 8-10 hodin a vyjde vás na 70 - 110 SOL jedním směrem na osobu, záleží, jak budete šikovní. Ticket koupíte buď online (red Bus - srovnávač jízdenek) nebo na autobusovém nádraží třeba už v Cusco nebo v La Paz. O koupi jízdenek a autobusové dopravě se můžete blíže dočíst zde. Pokud by vás zajímaly bližší informace o tom, jak se dostat z Peru do La Paz a Uyuni, koukněte sem.  Tour na Salar de Uyuni začíná zpravidla okolo 10 dopolední, tak se nebojte, že byste nočním autobusem něco nestihli. Krásně navazují. 

Titicaca, Copacabana
Titicaca, Copacabana
Uyuni
Uyuni
Noční autobus Cusco - Copacabana
Noční autobus Cusco - Copacabana

TOUR SALAR DE UYUNI

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě, jenž byla dříve dnem jezera. Pláň má rozlohu 10 582 Km2. Kromě těžby soli, která je pro toto místo významná tu dále těží i lithium, a to 70 % světové produkce. Nachází se ve výšce přes 3600 m n. m., což je výška, ve které vás už může překvapit i výšková nemoc. Během období dešťů vytváří voda na pláni největší přírodní zrcadlo na světě. 

Nedostanete se sem bez průvodců, to znamená, že si musíte zakoupit tour. Tu můžete koupit buď předem online a nabídek je spoustu (GetYourGuide, Trip Adviser, Booking) nebo osobně. Při zakoupení online vás jednodenní tour vyjde 1 000 - 1 400 Kč, záleží co vše bude zahrnuto v rámci výletu, ale nabídky jsou vesměs stejné. Pokud budete mít více času, jsou v nabídce i tří denní tour. Tour si můžete také domluvit přímo v Uyuni. Po příjezdu na terminál, už tam čekají průvodci a nabízí jejich výlety. Mimo sezónu bychom se nebáli počkat a zařídit si vše až na místě. Ovšem během turistické sezóny je opravdu lepší vše rezervovat s předstihem. Na místě vás jednodenní tour může vyjít i o polovinu levněji. My jsme rezervovali předem, nebyli jsme si jisti, zda ta možnost bude pro počet 6 lidí. Ale vy už teď víte, že ano. 😊  Průvodce nám nabízel cenu za osobu okolo 20 dolarů, což je velký rozdíl. A co vás čeká? 

Přijeli jsme do Uyuni dříve, hned brzy ráno. Průvodci s tím počítají a když budete chtít vyzvedne vás auto a dopraví do města někam na snídani a mezi 9 - 10 hod. je domluvený sraz. Nejdříve vyfasujete holínky za malý poplatek, nasednete do Jeepu a jede se. První zastávku budete mít na vlakovém hřbitově. Bolívijci byli vyhlášenými opraváři, původně sem vlaky sváželi na opravu, a to i z Evropy. K opravě už nedošlo, tak je z toho teď docela fajn atrakce. Další zastávku podniknete v malém městečku Colchani, kde se nachází muzeum soli. Zároveň zde můžete nakoupit suvenýry. A další zastávkou už je samotná Solná pláň. Zastávku podniknete nejdříve u Salt Eye. Z několika děr se přes tuny soli prodírá na povrch podzemní říčka. Tak okouknete horké prameny. Pak už si jen vyberete nějaké klidné místo a čeká vás oběd.  

Vlakový hřbitov
Vlakový hřbitov
Během oběda
Během oběda
Salar de Uyuni
Salar de Uyuni
Oběd na solné plání
Oběd na solné plání
Vlakový hřbitov
Vlakový hřbitov
Salar de Uyuni
Salar de Uyuni

Po obědě přišla chvíle na focení a u toho se člověk teprve pobaví. Na začátku Salaru si můžete za pár dolaru nechat pořídit nějakou fotografii, ale když máte hodného průvodce, tak vás vyfotí sám bez poplatku. Po focení jsme se přesouvali na další místo. Tím bylo město postavené ze soli od obyvatel zmíněného městečka Colchani. Vstup do městečka je zpoplatněn 10 SOL/os. Po návštěvě městečka už jsme se přesouvali na poslední stanoviště, a to k bývalému hotelu ze soli Playa Blanca, který momentálně slouží jako muzeum a restaurace. U tohoto hotelu se nachází i známý pomník závodu Dakar a ostrov vlajek z celého světa. Česká republika tam za naší návštěvy vlajku ještě neměla, tak ji vezměte klidně s sebou. Pak už jen vyčkáváte na západ Slunce s malým občerstvením a trochou vína. A bylo to neuvěřitelné zakončení dne!

Solná pláň
Solná pláň
Salar de Uyuni
Salar de Uyuni
Focení na solné pláni
Focení na solné pláni
Město....
Město....
Západ Slunce
Západ Slunce
Dakar race
Dakar race
Vlajkové stanoviště
Vlajkové stanoviště
Večerní pohoštění
Večerní pohoštění
Západ Slunce
Západ Slunce

V období sucha tour ještě jezdí na ostrov Isla Incahuasi, odkud je známý pohled na kaktusy. V období dešťů není tento ostrov přístupný. Ale odměna přírodního zrcadla vám to vynahradí.

Rozhodně si s sebou vezměte spoustu vody, jakmile vjedete na Salar, jedinou možností, kde budete moci dočerpat zásoby je až poslední zastávka v restauraci.

Vezměte si malou hotovost. Nikde neberou karty! My jsme tohle trochu podcenili. Poslední hotovost, kterou jsme měli, jsme dali za vstup do městečka ze soli. A to ještě s velkou slávou, protože nás tam paní pustila za 12 SOLU všechny. Nicméně už nám nedošlo, že budeme ještě potřebovat na báňo. Co se týká kousku toaletního papíru a báňa, tak jsou peruánské ženy hodně striktní. 😀 Ve chvíli zoufalství za nás báňo zaplatil nějaký cizí turista, paní neuhla ani o píď. 😀

Nezapomeň na opalovací krém. I kdyby nebylo počasí zrovna jako z brožur, je potřeba si uvědomit v jaké nadmořské výšce se Salar nachází a Slunce tam může být, i kdyby jen na chvíli, opravdu ostré. A počítejte s tím, že se Slunce od zrcadla a soli odráží. 

A jestli ten den na Salar de Uyuni stál za to? Tisíckrát ano!! Tohle se musí zažít, tak jestli budete mít někdy možnost, neváhejte. 

A co další cestovatelský sen?