POTŘEBNÉ DOKUMENTY

28.12.2023

JAK SI ZAŘÍDIT ESTU?

Pokud se budete chystat do USA pouze jako turista a Vaše doba návštěvy nepřesáhne 90 dní, postačí Vám pro vstup do země samozřejmě cestovní pas (biometrický) a vyřízení cestovního online formuláře ESTA. Na daném odkazu pak naleznete veškeré doplˇňující informace a často kladené otázky. I ESTA má ve svých podmínkách určité výjimky, dle kterých Vám přes tento formulář není do země vstup povolen, ale musíte si vyřídit vízum. Vždy čerpejte informace na oficiálních stránkách.

Obecně se ale nemusíte bát, formulář jen vyplníte a čekáte na jeho schválení. My jsme formulář vyplnovali už celkem 7x, tedy i pro jiné osoby a nebyl se schválením u nikoho z nás problém. Jen je dobré si o povolení zažádat včas, nám schválení trvalo pár hodin, ale může se to protáhnout. Doporučované jsou nejpozději 3 dny před odletem. Na stránkách Vám pak doporučují, že je dobré si o ESTU zažádat ještě před koupí letenek, aby jste měli jistotu, protože v případě zamítnutí bude zapotřebí vyřídit vízum. My to tedy pokaždé dělali až chvíli před odletem, kdy jsme už letenky měli.

ESTA Vám platí 2 roky, během kterých můžete libovolně cestovat z USA a zpět, anebo dokud Vám nevyprší platnost Vašeho pasu, pokud je to doba kratší. Schválení formuláře je placené a od roku 2022 si za něj zaplatíte 21 $. Pokud byste během dvou let jeli znovu do USA, stačí si načíst znovu danou schválenou ESTU a ověřit si její platnost, popřípadě můžete aktualizovat údaje o bydlišti. 

Pokud byste si půjčovali automobil, je zapotřebí zhotovit si u své banky kreditní kartu pro autopůjčovnu. Jsou i autopůjčovny, které Vám půjčí na debetku, ale třeba s vyšším depozitem, my jsme šli klasickou cestou s kreditní kartou, když jsme si půjčovali auto na západním pobřeží USA. Dobré je mít také mezinárodní řidičský průkaz, kdy je určitě lepší, aby měli tento řidičský průkaz dva lidé, pokud je to možné. My si pak ještě na jakkékoliv cesty zřizujeme cestovní pojištění u AXY.

A co jsme na východní straně USA podnikli? Co třeba výlet do Philadelphie?