ISLAND II - POLOOSTROV SNEAFELLNESS
Tuhle část Islandu jsme si dali za cíl při naší druhé návštěvě tohoto ostrova. Říká se, že tahle část je taková miniatura Islandu. Krajina je tu tak různorodá a je tu opravdu od všeho něco. Ledovec, lávové pole, vodopády, tuleni, vulkány, ´lesy, pláže, hory. Prostě všechno. Na celý poloostrov jsme měli celý den. Více času by se tu bezesporu dalo strávit, ale na to nejdůležitější vám jeden den stačí. Tak se společně pojďme podívat, co byste neměli minout v této části země ohně a ledu. 😊
Kdyby Vás zajímali veškeré informace o cestě na Island, a to včetně pronájmu aut, ubytování, kdy vyrazit nebo jestli se dá Ring Road objet za 7 dní, koukněte sem. Veškeré informace jsme pro Vás sepsali již při naši první návštěvě Islandu a i při této druhé jsme postupovali stejně, informace aktualizovali a doplnili. 😊
YTRI TUNGA BEACH
Neboli tulení pláž se nachází 1 hodinu jízdy od Borgarnes, což je poslední větší město, které na své cestě z jihu na tento poloostrov minete. Na rozdíl od jiných pláží na Islandu má tato pláž zlatý písek, více než černý. Kromě laguny Jokursarlon a Vatnsnes Penisuela je toto další spolehlivé místo k pozorování tuleňů. Říká se, že nejlepší čas k jejich pozorování je přes letní měsíce. Nicméně náš čas tady strávený v podzimním měsíci rozhodně nebyl k zahození. Druhem tuleňů, který tu můžete obdivovat je tuleň obecný, jeden ze dvou druhů vyskytujících se na ostrově. Mezi další druhy patří tuleni kapucovití a tuleni kroužkovaní. Od parkoviště Vás pak už jen navede cesta i značení k pláži, které je jen pár metrů. Celkově je pláž dost rozlehlá a strávíte tu čekáním na tuleně víc času, než byste předpokládali. Jediné co je tu potřeba dodržovat je klid a odstup od tuleňů, který je podle období, kdy pláž navštívíte doporučen od 50 do 100 metrů. Platí se zde parkovné 750 ISK osobní automobil. Na co si dát pozor je příliv moře. Při pozorování je snaha dostat se co nejblíže k moři a při soustředěném pozorování Vám může během pár minut ujít, že se bez koupačky ve studeném Atlantském oceánu nedostanete zpět.
BUÐAKIRKJA
Dvacet minut od Ytry Tunga se nachází snad nejznámější a nejfotoginečtější jediný celý černý kostel na Islandu. Jedná se o místní farní kostel, který byl poprvé založen v roce 1703, ale současný kostel byl postavený znovu v roce 1848 a využívá se dodnes. U kostela je i hřbitov. Nevíme proč, jestli to má nějaký důvod, tak jestli víte klidně napište, ale veškeré náhrobky jsou natočeny na jednu stranu. Parkoviště se nachází přímo před kostelem a placené není.
ARNASTRAPI
Arnastrapi, to je název jedné malé vesničky, která sídlí na útesech oceánu. A tyhle útesy jsou vyloženě pastvou pro oči. Tohle místo určitě nevynechejte. Při cestě k samotným útesům narazíte na šesti metrovou sochu z kamenů (Bárður Snæfellsás Statue), která podle islandských pověstí a bájí je něco jako náš Krakonoš. Kromě nádherných lávových útesů je tohle místo specifické i díky zvláštně tvarovaným skalním výběžkům v oceánu, které jsou velmi fotogenické. Procházkou dojdete až k stone bridge – přírodnímu kamennému mostu nad oceánem. Procházka po oblouku už podle fotek je docela adrenalin. Já osobně nerada o něco přijdu, ale nemusím mít vše. 😀 Ve vesničce u parkoviště se nachází dvě restaurace a poblíž jeden stánek, kde si můžete dát něco dobrého. Je to jedno z mála míst, kde se tu v okolí dá občerstvit. Parkoviště je neplacené.
SOUTĚSKA RAUÐFELDSGJÁ
Na tuhle soutěsku jsem narazila úplnou náhodou, aniž bych o ni někde předběžně četla. Řídila jsem se nepsaným pravidlem, že pokud máš čas, zastav všude, kde stojí více, jak dvě auta. 😀 A byla to moc hezká nečekaná zastávka. Od neplaceného parkoviště půjdete jen pár minut do lehkého kopce a budete stát před soutěskou. Pokud by Vám nestačil tenhle pohled můžete se vydat dovnitř. Není nijak hluboká, opravdu zabere pár minut navíc. Uvnitř je malý vodopád a cestou tam budete muset přejít řeku, tak dobrou a raději nepromokavou obuv s sebou. Samotné výhledy do okolí už jen z vrchu, kde je vchod do soutěsky a stojí za to.
KIRKJUFELL A KIRKJUFELLSFOSS
Cesta k jedné z nejvíce fotografované hoře na Islandu vede kolem pobřeží z obou směrů takže o výhled na ostrůvky a zátoky není nouze. Po příjezdu k ní můžete být trochu zmatení. Z hlavní silnice si ji můžete lehce splést s jakoukoli jinou horou. Ten správný a nejznámější pohled budete mít totiž až když zaparkujete auto na placeném parkovišti a projdete se po pěší cestě směrem k výhledu. Parkoviště je zpoplatněno 1 000 ISK za osobní automobil. A vyhlídka je pár metrů za parkovištěm hned vedle vodopádu Kirkjufellsfossar. Vrchol bývá často zahalen v mlze, tak hodně štěstí. 😊 Na samotný vrchol se dá i ,,vylézt", ale nedoporučuje se to. I přesto, že to není nijak závratná výška je cesta na vrchol hodně strmá a musí se překonat i ne pro každého bezpečný lehký převis.
DJÚPALÓNSSANDUR BEACH
Jedna z dalších černých pláží na Islandu, která je výjimečná zase trochu jinak. Tahle pláž je takovou zapomenutou v těch všech turisticky protěžovaných a samotná cesta k ní, ať už od přilehlého parkoviště nebo pěší z druhé strany je impozantní. Vede přes nádherná lávová pole. Přilehlé parkoviště je zdarma. A čím je vlastně tahle pláž známá? Je posetá kusy zrezavělého železa z vraku rybářské lodi z nehody, která se stala roku 1948 a zemřelo čtrnáct mužů. Se zbytky vraku je zakázáno manipulovat nebo je odnášet. Celková souhra rozbouřeného oceánu, lávových útesů a prázdné černé pláže byla úžasná. A i tady si dejte pozor na tzv. plíživé vlny. K pláži dojdete i podél útesu od majáku Malarrif.
MALARRIF LIGHTHOUSE
Na tomto poloostrově natrefíte na spoustu majáků, když se budete snažit. Jeden z nejznámějších je ten s tou oranžovou barvou, Svortuloft lighthouse. Nás ale učaroval jiný. Dvacet metrů vysoký maják postavený roku 1946. Sice nemá křiklavé barvy, ale krásně tady splyne s barvami přírody a dodává tomuto místu to pravé. U majáku se nachází neplacené parkoviště a wc. Pokud byste se chtěli na hodinku projít můžete začít svou cestu k majáku od Lóndrangar Parking. A cestou budete míjet samotný Lóndrangar.
LÓNDRANGAR
Krásnou procházkou přes lávové pole, jak už jsem zmiňovala můžete dojít od Lóndrangar Parking až k majáku Malariff. Co jsem ale ještě nezmínila je to, co budete míjet v polovině této cesty. A sem už si budete muset opravdu jen dojít. Jedno z mála míst, u kterého není přímo parkoviště. Cesta by Vám měla zabrat cca 30 minut. Dva skalní útvary vulkanického původu, které mají až 71 metrů.
A co takhle perly jižního Islandu za 3 dny?