SNĚHOVÁ BOUŘE A ISLAND SE ZASTAVIL

06.05.2024

Na Islandu už jsme za sebou pár dní měly a musím říct, že počasí nám jen přálo. Nic netušící a celkem s bezstarostnou hlavou jsme se přesouvaly přes Egilsstaðir dál na sever k jezeru Mývatn. Zaparkovaly jsme auto a stavily jsme se na menší nákup. Při placení u pokladny jsme byly paní prodavačkou upozorněny na vyhlášenou výstrahu špatného počasí na další den a bylo nám doporučeno změnit plány a zůstat ve městě, nejlépe nevycházet ven z ubytování. Na dveřích byla vyvěšena mapka s výstrahou v různých částech Islandu. 

Ne, že bychom podceňovaly zkušené místní a výstrahu, ale raději jsme se koukly ještě na předpověď počasí. Ta vypadala ještě na druhý den dopoledne přívětivě, tak jsme si s tím nelámaly moc hlavu, držely jsme se plánu přespat u jezera a druhý den ráno jsme se chtěly přesunout na sever do Húsavíku. Po příjezdu na ubytování jsme udělaly klasicky check-in a paní se nás rovnou zeptala jestli budeme chtít zůstat i další noc, vzhledem k plánovanému počasí. Bláhově jsme odmítly, že budeme vyrážet ráno na další místo, ale paní bylo nejspíše jasné, že ráno přijdeme s jinou variantou.  

Online situace uzavírek
Online situace uzavírek
Ráno po sněhové válnici
Ráno po sněhové válnici
Mapa ostrova, výstraha oblastí
Mapa ostrova, výstraha oblastí

Probuzení stálo za to. Venku řádila sněhová bouře. Přes noc napadl skoro metr sněhu a naše auto bylo k nenalezení. Hned ráno ještě přišla SMS od islandské policie o výstrahách a uzavřených silnicích po celém ostrově, které můžete sledovat i online. Na 24 hodin se celý ostrov zastavil. Štěstí bylo, že jsme zrovna byly na ubytování, ve kterém byla i restaurace. Netroufly jsme si jít ven, natož hledat a odhrabávat auto pod kupou sněhu, abychom se dostaly do kufru pro trvanlivé potraviny. Druhý den ráno, přesně podle předpovědi se dal Island znovu do pohybu. Po silnicích už jezdila údržba a postupně se celý Island pozvolna rozhýbával. Tohle musím říct mají pod kontrolou a je vidět, že jsou na tyto výkyvy počasí zvyklí.

Na Islandu jsou často výstrahy i kvůli silnému větru, kterým je tahle země známá. Na silnicích jsou často závory a pokud hrozí jakékoliv nebezpečí, silničáři silnice uzavírají. Sledujte pečlivě počasí i předpověď. Často se uzavírky týkají jen určité části ostrova, tak můžete včas změnit plány. 

Pohádkové ráno po bouři
Pohádkové ráno po bouři
Vyrážíme na cestu
Vyrážíme na cestu
Farma v okolí Mývatn
Farma v okolí Mývatn

A jaká místa jsou za nás na Islandu top?