JAK JSME ŘEŠILI LETENKY, PŘESTUPNÍ ALBÁNIE, POŠTA, POČASÍ

10.10.2023

Dovolená byla řešená v podstatě na poslední chvíli (tzn. 4 dny předem), protože z původního cestovatelského plánu sešlo. A tak jsme hledali místo, které bude na konci října cenově ale i teplotně přívětivé. Sicílie, která má snad vše, byla jasnou volbou - historie, příroda, ale i koupání na pláži. Ideální dovolená pro ty, kteří nevydrží dlouhé polehávání u moře a rádi objevují okolí a italskou kulturu.


LETENKY, POČASÍ

Bylo dané přesné datum volna a tomu také odpovídala i cena letenek. Průměrně se zpáteční cena letenek v tomto termínu (říjnu) a takto na poslední chvíli pohybovala okolo 5500 Kč, což není rozhodně málo. Po chvíli hledání se nám podařilo zakoupit zpáteční letenky cca za 3000 Kč u Ryanair a WizzAir (Vídeň - Catánie a Catánie - Praha s přestupem v Albánii). Dvě o dost levnější letenky zpátky nám zmizely doslova před nosem. 

Týden po našem termínu se již dala koupit letenka z Prahy do Catánie i za 333 Kč, tady ale vždy počítejte s dražšími letenkami zpět. Takže pokud máte flexibilnější časové možnosti dá se letět doslova za pár stovek. Bavíme se samozřejmě o letu s batůžkem (non priority) bez příručního zavazadla. Brzké, ranní, takto krátké lety mají své výhody, mimo jiné i takové, že ušetříte za ubytování oproti večernímu příletu. Nevýhodou je dřívější příjezd veřejnou dopravou na letiště do Vídně, kde jsme pár hodinek čekali. Jeli jsme na osm dní pouze s batůžkem a nic nám nechybělo. Ani jednou nám na letišti velikost zavazadel nekontroloval.

PŘESTUPNÍ ALBÁNIE

V tomto případě je zapotřebí si uvědomit, že přestupní Albánie není součástí Evropské Unie. Proto už na letišti v Catánii procházíte pasovou kontrolou. Letiště v Tirani je jedno z letišť, kde v tomto případě Ryanair neumožňuje předložení letenek v aplikaci (online), ale musíte mít letenku fyzicky v ruce. V případě letu s batůžkem (non priority), můžete udělat check-in nejdříve 24 hodin před odletem, což tisknutí letenky na dovolené trochu ztěžuje. Nemusíte si s tím dělat obavy, protože na letišti se můžete zařadit do jakékoliv fronty k odbavení od společnosti, která zajišťuje let - nemusí to být zrovna přepážka obsluhující Váš let. Pracovník přepážky Vám letenku bez poplatku vytiskne. Nezapomeňte také na problém s datovým připojením v zemích mimo EU. Nám tato skutečnost hned nedošla a v minutě nám přišlo vyúčtování roamingu od Vodafonu. Třeba se někdy dočkáme dne, kdy se Vás telefon nejdříve zeptá, zda chcete služeb využít anebo ještě lépe, zlepší se jednotný systém mobilních dat v zemích na území Evropy - viz. Švýcarsko.

PROČ VEŘEJNÁ DOPRAVA?

​Usoudili jsme, že za necelých 8 dní by bylo dost náročné stihnout a hlavně si v klidu užít všechna místa Sicílie jen autem. Za týden se určitě stihne objet autem celý ostrov, otázkou však zůstává jaké časové možnosti Vám zbydou na jednotlivé zastávky. Ale to už je rozhodnutí na každém z Vás. My jsme se rozhodli pro dovolenou bez auta s využitím veřejné hromadné dopravy a co stihneme, tak stihneme, prostě žádný stres. Navíc máme tenhle typ cestování rádi, dostanete se mnohem blíž místním i kultuře a italská kultura je prostě srdcovka. Počasí nám vyšlo krásně, jedna rychlá přeháňka za celých 8 dní a teploty od 24 - 29 stupňů se stále relativně teplým mořem.

POŠTOVNÍ SCHRÁNKY

Pokud budete posílat pohled dejte si jen pozor na to, od jaké "společnosti" si známku kupujete. Klasicky v obchodech se suvenýry Vám totiž prodají poštovní známku do oranžových poštovních boxů - GPN Mail Box, které se nachází právě hned u těchto obchodů. Nejsou pod záštitou Sicilské pošty. Při načtení QR kódu dané známky se pak můžete podívat, kde se pohled právě nachází a na webových stránkách, na které jste přesměrováni Vám to nabídne i umístění těchto poštovních boxů. Klasickou poštu pak reprezentují typické poštovní, většinou zavěšené schránky. Mají červenou barvu s nápisem Poste, tak je určitě nepřehlédnete. Nachází se třeba na hlavním vlakovém nádraží. Jen tak pro zajímavost nám pohled dorazil 16. 1. 2024, takže více jak dva měsíce od odeslání.

Pokud Vás zajímá co jsme podnikli na západní straně Sicílie, přečtěte si náš další článek.