NYC: PRO JAKOU VYHLÍDKU SE ROZHODNOUT?

20.03.2024

Vyhlídky jsme navštívili během týdne dvě v rámci zmíněného C3. Vyhlídek je tu celkem 5, ale v podstatě jsou to výhledy z různých úhlů, tak jsme si po shlédnutí pozitiv a negativ jednotlivých vyhlídek vybrali právě následující dvě. 


Snad to nevyzní až příliš špatně, ale v podstatě jde o výhledy mnohdy na ty samá místa, ale z různých úhlů nebo různého "prostědí", a tak si troufnu říci, že není nutností navštívit všechny vyhlídky, které NYC nabízí. I tady bude určitě Váš výběr ovlivněn Vaším subjektivním pocitem, ale můžeme se společně podívat na to, proč jsme vybrali právě Rock of The Top a The Edge.

Vlastně takovým jediným přáním bylo vidět panorama NYC ve dne; za stmívání, ale i v noci. V sezóně určitě bude zapotřebí rezervovat si termín při západu Slunce dostatečně dopředu, protože tento čas je asi nejžádanější, což je i pochopitelné. Některé vyhlídky pak mají za tento čas při západu Slunce příplatek.

ROCK OF THE TOP

Za stmívání jsme navštívili vyhlídku Rock of The Top. Nejedná se o nejvyšší vyhlídku, ale má výhled 360 stupňů, a co je hlavní, koukáte přímo na ikonu NYC - Empire State Building. Na druhé straně na Central Park, který takto z výšky určitě překvapí svou rozlohou. Vyhlídka má jak venkovní, žádanější vyhlídku, tak i prosklenou. Když jsme jeli nahoru v podstatě jsme nečekali, každopádně na západ Slunce, nahoře čekali i lidé, kteří měli rezervovaný čas dříve, protože to není časově nijak omezeno. Trochu jsme pak postrádali smysl rezervace času, když tam pak všichni čekají na to samé a je tam pak trochu přelidněno. A tak se poté na zpáteční cestě dolů vytvořila opravdu velká fronta. Fronta na desítky minut, ale zaměstnanci se snažili trochu povzbudit dobrého ducha. Na venkovní části vyhlídky jsme si sedli na rantl přímo před Empire a nebylo co řešit - splněný sen. Empire jsme si nevybrali jen z jediného důvodu, chtěli jsme mít na tuto ikonu NYC výhled. Jinak v roce 2023 na Rocku otevřeli novou atrakci The Beam, kde Vás vyvezou na ikonické traverze, stejně tak, jako tam dřív sedávali dělníci.

V tomto malém okruhu se tak nachází rovnou tři vyhlídky - Empire Statue Building, Rock of The Top a vyhlídka, která není součástí CityPASS a nachází se hned vedle Rock a má tak v podstatě stejný výhled na Empire. Jedná se o nejnovější vyhlídku z výše zmíněných, protože se otevřela v roce 2021 - Summit One Vanderbilt - taková zrcadlová a hlavně uzavřená vyhlídka. Dle některých komentářů momentálně nejlepší vyhlídka v NYC, ale tohle honocení je vždy hodně subjektivní a vlastně záleží jen na tom, co se Vám bude nejvíce líbit. Tak my se do ní třeba podíváme zase příště. 

THE EDGE

​Pro druhou vyhlídku jsme se rozhodovali mezi The Edge a vyhlídkou uvnitř World Trade Center, která je celá krytá. Pro nás jasnou volbou byla The Edge, která se pro změnu nachází na pobřeží NYC a byl krásný výhled na WTC, spodní část Manhattanu a přes řeku Hudson na New Yersey. A proč The Edge? Jedná se o nejvyšší venkovní vyhlídku na západní polokouli tyčící se do výšky okolo 350 metrů. Na vyhlídce jsme byli už za tmy, foukal velký vítr a bylo cítit jak se budova hýbe. Na plošině se pak nachází prosklené okénko, na které si můžete stoupnout. Vzhledem k tmě a větru z toho sice nevznikly úplně reprezentativní fotografie, ale zážitek nám nikdo nevezme. The Edge Vám potom nabízí i tzv. City Climb pro odvážlivce.

A co k vyhlídkám říci? Vidět celé NYC z této výšky je životní zážitek, samotnou známou ikonu z televizí Empire Statue Building taktéž a upřímně si myslíme, že ať už vyberete jakoukoliv vyhlídku neuděláte chybu. 

Výhled z Rock of the Top na Empire Statue Buildings
Výhled z Rock of the Top na Empire Statue Buildings
Výhled z Rock of the Top směr Central Park
Výhled z Rock of the Top směr Central Park
The Edge
The Edge

A jaký CityPASS jsme pro objevování NYC vybrali?