Z NEWARKU A JFK LEVNĚ NA MANHATTAN

25.03.2024

Důležité je si uvědomit, že New York City nemá pouze jedno letiště, tak si jen nezapomeňte zjistit jaké možnosti dopravy jsou z toho Vašeho. Náš přímý let končil na letišti Newark Liberty International Airport, což je přes řeku Hudson v New Yersey. New York City má však nejen s touto částí New Yersey vytvořenou integrovanou hromadnou dopravu. Z tohoto letiště je možné dostat se na Manhattan více způsoby - tzv. Airtrain, který je rychlý, okolo 16 dolarů a dostane Vás na hlavní vlakovou stanici New York Penn Station ​v centru Manhatanu. Můžete si vzít Uber či expresní autobusovou dopravu.

My se nakonec rozhodli pro další, a to tu nejlevnější variantu - městský autobus. Čas nás netlačil a úspora byla znatelná, no tedy alespoň pro nás. Ze stanice autobusů, která se nachází hned před letištěm jsme jeli autobusem č. 62, asi 10-15 minut na stanici Newark Penn Station, odkud jezdí metro PATH. PATH je spojnice mezi New Yersey a Manhattanem. Dostanete se totiž až do stanice World Trade Center, část této trasy trvá nějakých 30 minut. Stanice se nachází v budově Oculus, což je hlavní spojnice metra na Manhattanu, kde se kříží 6 linek. Má být symbolem holubice, míru a vyrovnání se s teroristickým útokem 11. září. Nám to přišlo původně spíš jako kostra velryby, ale symbolika je krásná.

Hned po příletu přišel první takový šok, protože se nejedná o "turistický" autobus, ale o takový městský autobus, který už něco odžil. Horším autobusem, než byl tento už jsme nejeli, takže už Vás čeká jen to lepší. 😀 Pomohli jsme dovnitř s rozpadlým kočárkem a nastoupili s místními obyvateli. Už při nástupu do autobusu si připravte přesně drobné, protože autobusy tu nevrací a ani nerozměňují, takže my jsme měli tuhle jízdu na PATH zadarmo - neberte to jako radu, jak více ušetřit. 😀 Jízdenka tímto autobusem by jinak měla stát 1,60 $. Ve stanici PATH jsme pak koupili jednosměrnou jízdenku za 2,75$ do WTC. Takže oproti Airtrainu je to relativně úspora. V samotném New York City platí již zvolený tarif městské dopravy s Metrocard/OMNY apod. Pozor, zakoupený tarif na MHD v NYC platí, až na některé výjimky, které zřejmě nebudete muset řešit, jen v NYC! nikoliv v New Yersey.

World Trade Center, Oculus
World Trade Center, Oculus
Zastávka WTC v Oculus
Zastávka WTC v Oculus

A co MHD v NYC?