MRTVÉ MOŘE 

22.05.2024

Mrtvé moře je bezodtokové přírodní jezero. Jak už název napoví, kvůli vysokému obsahu soli a oleje v moři nic nežije. Kromě toho, že je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších míst Jordánska i Izraele, která přiléhá k moři ze západní strany, je to také nejnižší suchozemské místo na světě (-420m). 


Z Ammánu jsme se dále přesouvaly k Mrtvému moři. Autobusy opět jezdily z nádraží the North Station. Na nádraží jsme měly chvilku problém s tím, abychom se vyznaly z jakého nástupiště, a kterým autobusem jet. Nicméně je tam i informační centrum, které vám při troše štěstí poradí. Přesný čas odjezdu jsme neznaly. Na nádraží jsme vyrazily v ranních hodinách, abychom měly větší možnost spojů. Pohybuje se zde i spoustu taxikářů a není na škodě zvážit i tuto variantu - my jsme ji zvažovat ani nemusely. 😀 Než jsme stihly najít náš autobus, tak si nás našel taxikář sám. Daly jsme mu najevo náš velký nezájem a po pár minutách už jsme seděly v taxíku směr Mrtvé moře za lepší cenu, než by nás čtyři vyšel dohromady autobus. Taxík nás odvezl k 50 kilometrů vzdálenému cíli za 17 JOD do města Suwaymah (Swemeh), kde jsme měly ubytování pro tento den. 

V okolí Mrtvého moře je ubytování o něco dražší, vlastně to bylo jedno z nejdražších ubytování, které jsme v Jordánsku měly. Spaly jsme v hotelu Thara Real Estate, který je skvěle umístěný v docházkové vzdálenosti od moře a jeden z těch levnějších. Noc pro 4 lidi nás vyšla kolem 1200 Kč. A hotel byla velká úleva po těch předchozích chladných, vlhkých a nepohodlných nocích. 

Nerada zmiňuji, že k tomuto výběru předcházela rozsáhlá tří hodinová debata o tom, že budeme spát raději v hodinu vzdáleném městě Kerak, abychom si zase lehly do vlhkého sklepa a ušetřily 100 Kč, nehledě na debatu o zpáteční, zbytečné cestě zpět k Mrtvému moři další den, ke kterému bychom se vracely. 😀 I to se stává, více hlav, více názorů. 

Po ubytování, kde jsme si oddychly ohledně konečně příjemného bydlení, jsme se šly podívat na to hlavní, proč jsme sem jely, a to na Mrtvé moře. Procházku nám kromě prvních velbloudů, které jsme v Jordánsku viděly zpříjemnily i děti házející kamení, když jsme jim odmítly dát pár JODU. A to vypadaly z počátku opravdu mile. 😀

Mrtvé moře je velké a vybrat to správné místo, kde se zastavíte není úplně lehké. My jsme si myslely, že tou správnou variantou bude najít nějakou z veřejných nezpoplatněných pláží, kterou naleznete bez problému na mapy.cz, ale úplně šťastné rozhodnutí to nebylo. Tahle pláž, kterou jsme si vybraly nebyla doslova pláží, která by hrdě reprezentovala tohle krásné místo. Pláže mají sice převlékárny a sprchy za 1 nebo 2 JODY a můžete si dát i šíšu, což se jeví jako výhoda, ale úplně tomu tak není. Bahnitá pláž, nepořádek, místní, kteří vás otravují při každém kroku jen proto, aby z vás dostali více peněz vlastně za nic. Takových pláží je tam několik. A samozřejmě je tam i několik hotelových pláží, ke kterým se nedostanete, a i několik, které mají zpoplatněný vstup (okolo 20 JOD). Chuť jsme si spravily až druhý den, kdy jsme podél Mrtvého moře stopovaly a nechaly jsme si samy zastavit na jednom z odpočívadel, kterých je podél cesty dost a našly si tak nádherné místo bez lidí, přesně tak, jak jsme si Mrtvé moře představovaly. Nejkrásnější pláže najdete jižně od Wadi Mujib. Mrtvé moře totiž postupně vysychá, říká se, že za několik let by mohlo zmizet úplně. Tím, že vysychá vám dodá i více prostoru a možností k přístupu na vyschlé solné pláže, které můžete využít. 

Tohle místo je určitě jedno z těch nejlepších v Jordánsku. Určitě ho neopomeňte při svém plánování. Nedržte se akorát oficiálních míst a užijte si tohle místo po svém, kde se vám bude líbit. 

Zároveň tu není sebemenší problém se stopováním. Kolem Mrtvého moře vede jedna hlavní silnice ve dvou směrech, což stopování více ulehčuje. 

V okolí Mrtvého moře můžete narazit na několik tzv. free hot springs, termální prameny. My jsme si jedny takové našly, ale bylo to pro nás spíše zklamání. Okolí nebylo udržované, takže přístup k nim není úplně lehký a samotné prostředí je to samé. Pramen nebyl vesměs žádný a horkou vodu by jste hledali taky těžce. Podél silnic u hot springs často narazíte na stánky a sprchy za malý poplatek. 

A ještě jeden tip v okolí Mrtvého moře. Půl hodiny vzdálená Madaba, kam míří také spoustu turistů. Krásné město bohaté na historii. 

Mrtvé moře
Mrtvé moře
Pláž
Pláž
Stopování
Stopování
Cestou k moři
Cestou k moři
Solné útvary
Solné útvary
Mrtvé moře
Mrtvé moře
Západ Slunce
Západ Slunce
Thara Real Estate, hotel
Thara Real Estate, hotel

Rada nad zlato! Neholte se! 😀 I když jsme to věděly, i přesto jsem si nenechaly říct. Stejně jako jsme věděly, že moře nadnáší, ale i tak jsme z toho byly úplně paf. Z počátku si řeknete, že je to jen nějaká povídačka, necítíte vůbec nic. Když pak vylezete z vody, začnou vás krásně pálit místa, kterým jste dali předešlý den péči. 😀 Takže tomu opravdu věřte. 

Dál jsme se přesouvaly do kaňonu Wadi Numeira a města Kerak. 

Přečíst si můžeš i o stopování v Jordánsku.