7 DNÍ PŘES MADEIRU NA VLASTNÍ PĚST

20.12.2023

Madeira aneb ostrov věčného jara se nachází v Atlantském oceánu západně od Maroka. Tento ostrov má snad vše - hory, moře, pláže, bohatou flóru, historii, útesy a tak dále. Je to takový Island v teplé verzi. My jsme zde strávily celkem 7 dní ve vlastní režii a rády se podělíme o naše zážitky a tipy, jak si takovou dovolenou naplánovat - letenky, půjčení auta, wild kempy.


Na Madeiře jsme strávily celkem 7 dní na přelomu září a října. Dlouho jsme váhaly, kolik dní je vlastně dostatek. Týden je podle nás dostačující, pokud chcete objet ostrov, projít se po pár levádách a jít nejznámější trek Pico to Pico. 

My jsme naše putování po Madeiře zvolily více "na punk". Snažily jsme se, aby nás tato dovolená vyšla levně, ale zároveň se zážitky a co nejvíce komfortně. Půjčily jsme si auto, spaly venku (ve wild kempech) bez stanu, vařily jsme si na přenosném vařiči a koupaly jsme se, kde se namanulo. 

Vyhlídka v Ribeira da Janela
Vyhlídka v Ribeira da Janela
Navštívená místa na Madeiře
Navštívená místa na Madeiře

ZÁKLADNÍ INFORMACE O MADEIŘE

 • Pod správou Portugalska.
 • Je to poměrně malý ostrov ( 20km na výšku a 60 km na šířku).
 • Cesta kolem Madeiry je dlouhá cca 170 km.
 • Ostrov věčného jara (průměrné teploty po celý rok 15°-25°).
 • Hlavní město Funchal.
 • Měna EURO.
 • Letiště ve Funchalu se jmenuje po známém fotbalistovi Cristianu Ronaldovi. Zároveň toto letiště je známé díky tomu, že jeho část přistávací dráhy je vystavěna na pilířích nad mořem.
 • Lety bývají často opožděny (někdy i zrušeny) z důvodu větrných poryvů. Zároveň přistávání může být někdy opravdu zážitek.
 • Levády (zavlažovací systém, podél kterého jsou pěší stezky).
Santana a původní domky
Santana a původní domky
Ponta de São Lourenço
Ponta de São Lourenço

Kdy navštívit Madeiru ? 

Jak jsme již zmínily, Madeira je nazývána jako ostrov věčného jara, to ale neznamená, že se zde počasí nedokáže prudce měnit. Může se stát, že na západě ostrova bude pršet, ale třeba o 8 km dál svítí sluníčko. I nám jeden den pršelo celé dopoledne a stačilo se opravdu posunout o kousek a bylo hezky. Případně stačí vyjet výše nebo naopak sjet na pobřeží.

V horách, které se nacházejí uprostřed ostrova, jsou často mlhy. To jsme před cestou netušily a tak naše plány, jako například spát venku u auta, úplně nevyšly. Počítejte tedy s tímto faktem. Pokud třeba půjdete nejznámější trek Pico to Pico, tak v jednu chvíli můžete mít nádherně a za 5 minut zataženo a vítr. Přibalte si raději veškeré oblečení, abyste se mohli přiobléci.

Nejlepší měsíce na návštěvu jsou samozřejmě ty turistické přes léto. Počasí je ideální. Ale není to úplně důvod zavrhnout i jiné měsíce, už jen kvůli menšímu počtu turistů. Obecně platí, že na jarní a zimní měsíce je potřeba počítat s větším počtem srážek, a to zejména na severu ostrova a v horách. Jižní část ostrova je právě díky vyšším horám ve středu ostrova přívětivější k cestování jak počasím, tak i teplotami celoročně. Počasí nelze ovlivnit a záruku Vám nikdo nedá. V březnu může v horách ještě běžně sněžit, říjen může v horách celý váš týden na Madeiře propršet, ale nemusí. Naše zkušenost na přelomu září/říjen ? Sever přeháňky, ale ve vyšších polohách nad 1000 m.n.m. slunečno, západ převážně slunečný s oblačností. V horách nám počasí také krásně vyšlo. Jih ostrova byl teplý okolo 30°. Za nás ideální. Velká výhoda celého ostrova je jeho velikost, můžete si tak bez starostí každý den naplánovat podle počasí, kdekoli na ostrově. Ze zkušeností i ze zkušeností známých, kteří na Madeiře byli v odlišných měsících bych za sebe nejspíše vynechala zimní měsíce. Kde je počasí hodně nestálé. 

DECATHLON - NAKUPTE, CO POTŘEBUJETE AŽ TAM

Ovšem problémem této varianty je, že musíte tahat určitě spacák, karimatku (případně stan) a mít nejlépe přenosný vařič. Na druhou stranu díky tomu máte tu flexibilitu. Naše auto bylo ložnicí, sušárnou, šatnou, jídelnou a ledničkou v jednom. 😀 Aby jste se do letadla hezky vešli, tak nemusíte vézt vše. Naštěstí je hned ve Funchalu Decathlon, kde jsme my koupily bombu k vařiči a nádobí. Později zakoupené věci můžete zkusit prodat nebo darovat. Nebo je dobré sledovat některé skupiny na Facebooku. Právě věci, které do letadla nemůžou často někdo někde nechá. Nám se povedlo dokonce odvést vše zpátky. 

JÍDLO NA MADEIŘE

Po příjezdu jsme udělaly větší nákup. Koupily jsme hlavně potraviny, které se jen tak nezkazí (konzervy, suchý salám, zeleninu, ovoce, těstoviny,...). Pečivo jsme většinou dokupovaly každý druhý den. S sebou jsme měly, jak jsme již zmínily, přenosný vařič. Stačilo tedy někde zastavit (třeba na vyhlídce) a uvařit si dobré jídlo.

CENY JÍDLA JSOU SKORO JAKO U NÁS

 • Káva  1,5 - 3 EUR
 • Sladké pečivo  1 - 2 EUR
 • Jídlo v restauraci  11 - 17 EUR

Celkově je Madeira jednou z těch levnějších zemí. V menších městech narazíte na obchody, pekárny a kavárny, kde dokáží ceny velmi příjemně překvapit. Určitě zajděte i do místních pekáren a restaurací. Jen pozor, pokud budete chtít cappuccino, ne všude Vám udělají z kávovaru, jak jsme zvyklí, ale dost často vezmou pytlíček Nescafé. Dále doporučujeme také vyzkoušet madeirské tradiční jídlo - treska s banánem. Ano, zní to zvláštně, ale je to opravdu dobré.

Místní pochoutka - treska s banánem
Místní pochoutka - treska s banánem

Jak je to s půjčením auta na Madeiře?