PROČ SI NA MADEIŘE PŮJČIT AUTO A JAK NA TO?

05.01.2024

Nejlepší variantu pro půjčení auta jsme také zvažovaly a povedlo se nám půjčit auto za rozumnou cenu od Čecha na Facebook skupině, který žije na Madeiře. V tomhle případě, pokud si půjčujete auto od místních, rozhodně dbejte na recenze. Ne vždy narazíte na férové jednání a ne vždy obdržíte smlouvu předem. Recenze jsou v tomhle směru nad zlato. Měly jsme přesně Volkswagen Polo a bohatě to stačilo. Dokonce jsme se v něm i třikrát vyspaly. 😀 Vetší auto je samozřejmě pohodlnější, ale vzhledem k úzkým silnicím nepraktické. Tak stačí, když sáhnete po něčem menším co alespoň trochu jede, strmých kopců je zde požehnaně. Výhodou našeho půjčení bylo, že jsme neplatily depozit a nepotřebovaly jsme kreditní kartu, což většina půjčoven požaduje. Smlouva byla zaslána předem na email. Poloviční záloha zaslána do určitého data a druhá polovina v průběhu dovolené. Auto nás vyšlo na celou dovolenou na 300 euro. 

PROČ JSME SE ROZHODLY PRO PŮJČENÍ AUTA?

Zvažovaly jsme hned několik možností:

 • Rezervovat si ubytování ve Funchalu s tím, že se budeme každý den místními autobusy, dostávat do dané destinace a zpět. Tahle varianta by mohla skvěle fungovat, pokud nemáte v úmyslu projet opravdu celý ostrov. Z hlavního města Funchalu funguje několik agentur, které Vám výlety zprostředkují, ale týká se to spíše jižní a západní oblasti ostrova. Řekněme, že mají svůj okruh kam jezdí. A to se týká i místní dopravy. Na západě a severu ostrova už dopravu budete muset plánovat více. 

 • Mít zarezervované ubytování na více místech (na severu, na západě,...) a opět využívat MHD nebo půjčené auto.

 • Další varianta byla nemít ubytování (spát ve wild kempech), půjčit si auto a řešit vše podle vlastní osy. Tahle možnost také nakonec vyhrála.

 • Další variantou je samozřejmě celkový přechod Madeiry se vším všudy. Vzhledem k tomu, že Madeira nebyla jediná zastávka na našem tripu a musely bychom často řešit odbavení zavazadel na dalších cestách, které byly v plánu, nechaly jsme tuhle variantu na jindy.


 • Pokud si auto budete rezervovat s dostatečným předstihem, tak Vás nevyjde na hodně peněz. S půjčeným autem máte hlavně svobodu. Pokud se Vám tedy rázem změní počasí, což je na Madeiře dost časté, můžete jednoduše svůj plán změnit. Navíc si můžete zastavit, kde chcete, nebo přespat v horách a na snídani se přesunout na pobřeží, což je skvělé. 😊 Půjčení auta rozhodně doporučujeme. 

  CESTY NA MADEIŘE

  Určitě jste už slyšeli, že na Madeiře jsou silnice trochu oříšek. Upřímně jsme to čekaly horší. To ale neznamená, že občas nás nějaký kopec, úzká silnice nebo parkování nepřekvapilo. Počítejte s tím, že většinu času pojedete na druhý převod. Do kopců dost často na ten první, protože cesty jsou někdy opravdu hodně strmé. 😀

  Dávejte si pozor, když pojedete z kopce, aby jste nespálili brzdy. Lepší je přibržďovat nárazově a motorem a ne stát na brzdě celou dobu. Pokud se dostanete do situace, že budete muset couvat, je možné, že auto bude hodně řvát. Nám se povedlo trochu odpálit spojku při couvání, ale do těch kopců to bohužel někdy nejde jinak. Naštěstí vše dobře dopadlo, nechaly jsme spojku odpočinout a vyrazily jsme dál.

  Kolikrát Vás samotné mapy naprosto nesmyslně navedou přes opravdu nepříjemnou uličku. Když budete hlídat více trasu a všimnete si toho, raději pokračujte po hlavní. Stává se to docela často a byly jsme na to i upozorněné. Trasu si prodloužíte o pár metrů a ušetříte nervy. 

  Když Vám trošku zasmradí spojka :D
  Když Vám trošku zasmradí spojka :D
  Cesta pro auta na Madeiře
  Cesta pro auta na Madeiře
  Sušička, lednička, postel v jednom :D
  Sušička, lednička, postel v jednom :D

  Jak je to s kempováním na Madeiře?