WILD KEMPY A SPRCHY

05.01.2024

WILD CAMPING - SPANÍ NADIVOKO

Přespání volně v přírodě není na Madeiře povoleno, proto se zde nacházejí tzv. wild kempy. Tyto kempy se musí rezervovat opět s dostatečným předstihem (cca 2-3 měsíce dopředu dle sezóny) na těchto stránkách, kapacity jsou totiž omezené. Veškerá rezervace a využití kempu jsou zdarma až na wild camp Ponto de Sao Lourenco, kde se platí 1 € v rámci vstupu na trek a camp v Porto Moniz, ceník je taktéž na oficiálních stránkách spolu se všemi informacemi o kempech. Pokud budete nuceni přeci jen přespat mimo přístřešky nebo oficiální wild campy, udělejte to alespoň tak, aby jste na sebe zbytečně neupozorňovali. 

Kempů je poměrně dost, ale také bývají poměrně plné. Někdy se však stane, že Vám to úplně časově nakonec nevyjde, mají tak tzv. check in a check out časy. To se stalo i nám, ale i přesto jsme do kempu dojely, ač naše rezervace nebyla již platná. S kontrolou, zda máme rezervaci platnou či nikoli, jsme se naštěstí nesetkaly, takže bylo vše v pořádku. Pokud by jste chtěli využít jiných přístřešků na spaní mimo wild campy, hledejte turistické přístřešky vyznačené na Mapy.cz. 

Wild kempy jsou na portugalských stránkách poměrně vychváleny, ale realita je někde jinde! Často se jedná o staré budovy uprostřed ničeho jako z hororu, čistota žádná, záchody jsou buď špinavé nebo žádné a sprchy už vůbec nehledejte. První noc jsme spaly například v přístřešku na zemi a kolem se sem tam objevila nějaká ta myška. Další den jsme raději přespaly v bezpečí auta.😀

Většina kempů se nachází v horách nebo na náhorních plošinách. Je potřeba počítat buď s větrem, mlhou nebo nižšími teplotami. 

První wild camping (byl zde přístřešek, ale pršelo do něj a kolem pobíhaly myši)
První wild camping (byl zde přístřešek, ale pršelo do něj a kolem pobíhaly myši)
Nejděsivější wild camp vyhrál...Bica da Cana
Nejděsivější wild camp vyhrál...Bica da Cana
Ranní vstávačka
Ranní vstávačka
Spaní u parkoviště
Spaní u parkoviště
Turistický přístřešek, kde byly i umyvadla. Našly jsme ho díky Mapy.cz.
Turistický přístřešek, kde byly i umyvadla. Našly jsme ho díky Mapy.cz.
Naše jedna večerní sprcha
Naše jedna večerní sprcha

TÝDEN BEZ SPRCHY? ANI NÁHODOU!

Pokud si vyberete variantu nadivoko, tak samozřejmě to s sebou nese i další úskalí a to takové, že se nemáte kde osprchovat. Nejsme z cukru a tak třeba 2 dny bez sprchy nás nezabijí, ale týden? I tohle má své řešení.

  • VEŘEJNÉ PLÁŽE - Veřejných pláží není na Madeiře mnoho, ale pokud už nějakou navštívíte, většinou se zde nachází i sprcha. Můžete si tak dát koupačku v moři a pak se osprchovat v plavkách. Nebo se tam stavit v noci a dát si sprchu jen tak.

  • VENKOVNÍ BAZÉNY V PORTO MONIZ - Dalším tipem jsou venkovní bazény v Porto Moniz. Musíte jít do těch placených. Vstupné Vás vyjde na 3 EUR. Součástí jsou také umývárny, takže problém vyřešen.
  • VODOPÁDY - I pod vodopádem se můžete lehce omýt. Sice to není úplně komfortní, ale krátká osvěžovačka bodne. Jenom pozor, že padající voda má celkem sílu a tak s sebou může nést i nějaké to kamení.

  • ZKUSTE LIDI NA FACEBOOKU - To bychom nebyly my, kdybychom nevymyslely něco extra. Možná to vše bylo jen o štěstí. Přes Facebookovou skupinu jsme se seznámily s jedním Čechem, který byl na Madeiře už déle. Poznali jsme se především proto, že jsme nabízely možnost svezení autem a společných výletů.

Jeden den jsme už byly fakt zoufalé a chtěly jsme si dát sprchu. Napsala jsem mu tedy, zda o něčem neví. A světe div se, nabídl nám sprchu u něj na bytě. Neváhaly jsme ani minutu a jely jsme. Bylo kolem 21 hodiny a dorazily k němu, daly jsme si sprchu, ochutnaly místní speciality a vydaly se hledat místo na spaní. Následující den jsme ho vzaly s námi na výlet a večeři, abychom se nějak odvděčily.

Poslední den jsme se jely vykoupat k majiteli našeho půjčeného auta, protože to už na začátku nabízel, tak jsme toho využily. 😀

Jak to všechno začalo?