KAPPADOKIE - LET BALÓNEM

22.02.2024

Pro první let balónem jsme si nemohli vybrat lepší načasování, než právě ve střední části Turecka, tedy ve světoznámé oblasti Kappadokii. Už jen samotný let balónem je zážitek sám o sobě a co teprve když se k Vám přídají další desítky a možná i stovky balónů při východu Slunce? Nepopsatelný zážitek nad oblastí, která byla jako první zapsána na seznam UNESCO a na který Vás vezmeme s sebou.


První termín výletu byl v rámci fakultativních výletů od CK v neděli, ale na místě se stále držela mlha a tak byl let chvíli před jeho startem zrušen a zájemci se tak vraceli s nepořízenou domů. Balóny totiž vzlétají v závislosti na počasí. Největší vliv na to má vítr a popřípadě hustá mlha. Při oblačnosti balóny vzlétají a to i přes to, že by se skrz mraky obecně létat nemělo. A tak při plánování tohoto zážitku počítejte s tím, že se Vám let může podařit až napodruhé. My jsme v neděli původně nejeli, nechtěli jsme vůbec využít dražších fakultativních výletů, než kdyby jsme si to řešili sami akorát jsme byli dlouho nerozhodní a pak už nebylo na výběr. Náhradní termín byl pak naplánován na poslední den a naprosto ideální předpověď počasí nás přeci jen zlákala a tak jsme se odpoledne před odjezdem náhlásili také. 

Po několika letech jsme tam museli dát za vděk organizovanému výletu, kde jsme na cestu dostali i svačinku. 😀 Navíc všechny ostatní možnosti, jak se do této oblasti Turecka vrátit právě třeba na let balónem z jiných typických turistických míst Turecka nedávají po časové a finanční stránce smysl, protože celková částka pro let balónem pak převýší cenu samotného fakultativního výletu. Proč to zde píšu. Cena fakultativního výletu se totiž pohybuje od nějakých 160 - 180 euro za osobu zatímco samotný let mimo CK můžete v tuto roční dobu najít i za 75 euro - informace je ověřená. 😀 Na lyžování sem už zřejmě nepojedeme, jsme rádi, že jsme si to zkusili, ale důvod pro vrácení nám Turkové nedali a tak jsme nechtěli o let balónem přijít. Cena se zdá být vysoká, ale i let balónem u nás v ČR není levnou záležitostí a na jednu osobu se dostanete i na několik tisíc.

Pokud se budete pohybovat po Turecku na typických turistických místech bez půjčeného auta a budete chtít let balónem zažít, přímými lety se můžete dostat do Kayseri z Istanbulu a z Antalye za 1 600 Kč (hledáno v březnu). Z Ankary se pak vyplatí půjčení automobilu, protože zde je možný let pouze s přestupem zpátky přes Istanbul. Dále potom počítejte s dopravou do samotného Göreme. 

Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia

LET BALÓNEM KAPPADOKIE

Odjezd od hotelu v 5 ráno, tak aby jste ještě za tmy přijeli do známého městečka Kappadokie - Göreme ke společnosti, se kterou poletíte. Zde přesednete na minibus, který Vás doveze k několik desítek metrů vzdálenému místu odletu balónů. A tady začíná ta podívaná, za kterou sem jedete. Stále ještě ve tmě pozorujete jak ležící balóny světélkují, protože do nich jejich piloti postupně skrz hořák vhání teplý vzduch. Když je balón připraven, rychle naskočit do koše a spolu s dalšími desítkami balónů se ještě před východem Slunce vznést do oblak. Je to dechberoucí podíváná a okolní krajina snad i k tomuto typu zážitku vybízí. Letí se totiž nad skalními útvary a pro Göreme typickým "lidským termitištěm". Samotný vzlet i přístání jsou naprosto bezpečné, stejně tak jako plynulost letu, který trvá přibližně hodinku, což záleží i na větru. Piloti to mají prostě v ruce a mezi sebou komunikují skrz vysílačky.

Vystoupáte až do 1 km nad zemí, myslím, že my jsme byli nejvýše v 700 metrech a pak zase zpátky až k zemi, tady to trochu nahání strach a pak zase zpátky nahoru, tak aby jste si pořádně prohlédli krásnou okolní krajinu. Během celého letu Vás pilot s celým balónem otáčí a tak jsou opravdu krásné výhledy. Při našem úterním letu takto v zimě bylo spolu s námi na obloze asi dalších 120 balónů. A většina jich měla velké koše do kterých se vejde 28+2 (turistů+piloti). Přistání je nejprve na zem a pak Vás ještě v balónu přenesou na pojízdnou plošinu. Celou dobu stále ještě z koše pozorujete práci při uklízení samotného balónu. Svůj let zakončíte přípitkem, kde Vás "pokřtí" a připijete si na zdárný let. Obdržíte také certifikát o absolvování letu. Pokud pojedete takto v zimním období určitě se teple oblečte a dobrou volbou budou i rukavice, dole je totiž zima. Nahoře při letu Vám bude teplo od hořáku, tak se nemusíte bát, že tam bude větší zima, než právě dole. V našem případě se pak zpátky do lyžařského střediska dostanete okolo 10 ranní hodiny a tak můžete ještě ten den na kopec.

Pokud se chcete podívat na průběh samotného letu balónem, natočili jsme si na památku krátké video. S sebou si nahoru samozřejmě můžete vzít svoje nahrávací vybavení, let je klidný a nemusíte se bát. Samotní piloti pak také natáčejí a samozřejmě se to pak snaží prodat. 😀 Můžete si zakoupit i fotografii, kterou Vám dělají před vzletem. My natáčíme na DJI OSMO ACTION 4, ale o tom až někdy příště.

TIP JAK UŠETŘIT - MIMO CK

I přesto, že sem třeba jedete s cestovní kanceláří jako my, neznamená to, že musíte využít jen dražších fakultativních výletů, aby jste tu i něco poznali. Na projetí lyžařského střediska a dobrého zalyžování Vám tu s klidem postačí 3 dny a tak zbylé 3 dny můžete objevovat centrální Anatolii Turecka. Ony totiž ty organizované výlety nemusí být vždy šťastnou volbou. V případě výletu do historického městečka Göreme máte naplánovanou zastávku i na trhu s kožešinami a dobrotami a ne všichni pak mají pochopení pro zdlouhavě smlouvající spolucestující. Jsou místa, která byste si na na úkor třeba trhu nebo čehokoliv jiného rádi užili více.

PŮJČENÍ AUTA

Už po příletu do Kayseri je možné se od organizované dopravy odloučit a půjčit si automobil, který Vás vyjde na hodně příjemné peníze. Za týden tu zaplatíte 2 900 Kč. Automobil tu zde prý půjčují pouze na letišti v Kayseri a minimálně na dva dny. Výhodou půjčení na celý týden rozhodně shledávám ve flexibilitě, počasí je na kopci hodně proměnlivé a můžete tak naplánovat výlety podle stavu otevření lyžařského areálu. Pokud půjčovat auto na dva či tři dny, dopravte se na letiště od střediska třeba taxíkem, dolmušem + autobusem a půjčte si automobil nejlépe na víkend, kdy do lyžařského areálu přijíždí snad celé Turecko. 😀 Můžete tak totiž spojit jak let balónem s objevením celé Kappadokie v jednom dni po své vlastní ose. Cestovní kancelář má tyto výlety rozdělené do dvou dnů s jasně danými zastávkami.

Navíc si můžete jiné ráno vyjet do Göreme pouze balóny pozorovat, protože to je prý taky nepopsatelný zážitek a v určitém směru asi i lepší, než samotný let balónem. Ony se Vám totiž ty peníze za půjčené auto v případě dvou cestujících vrátí, protože pokud si budete rezervovat let balónem samostatně mimo CK můžete se dostat i na výše zmíněných 75 euro za osobu zatímco přes CK je to od 150 euro a to není rozhodně málo.

VEŘEJNÁ DOPRAVA

Na zastávku Göreme by jste se měli dostat i Flixbusem, který jsme původně zvažovali. Zastávka by měla být na autobusovém nádraží v Kayseri, ze samotného Ercyies Vás tam přímo nic neodveze. Flixbus Vám z Kayseri do Göreme zajišťuje denně 14 spojů a co vypadá ještě lépe je 89 Kč za cestu. Informace zde. Jen počítejte s opravdu brzkým příjezdem do Göreme a pár hodin čekání na let balónem, spoj zcela nenavazuje na tento zážitek. Trochu problém je to pak na zpáteční cestu, kdy do Kayseri směřují pouze dva spoje, ale v relativně dobrých časech.

Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia
Let balónem Kappadokia

A jaké je město Kayseri?