CO STIHNOUT ZA JEDEN DEN V PORTU? 

05.01.2024

Porto pro nás nejdříve byla jen zastávka na letišti, kvůli přestupnímu letu z Madeiry do Barcelony. Tak proč ten přestup nevyužít na návštěvu města, které dalo světu portské víno. Dalo nám to chvíli práce, ale nakonec jsme nakombinovaly letenky s přestupem v  Portu, kde jsme měly 10 hodin času, což nám na návštěvu města stačilo. A jak strávit pár hodin v Portu?


Po příletu do Porta jsme na letišti zamířily rovnou k úschovně zavazadel, kde jsme nechaly batohy. Úschovna se nachází v letištní hale a vyšla nás na celý čas na 4 eura. Nechaly jsme po pár dnech outdoor outdoorem a šly vstříc městské turistice. Jaké byly naše hlavní cíle návštěvy?

  • Historické centrum Porta
  • Knihovna Livraria Lello
  • Most Ponte de D. Luís
  • Pláž Praia de Matosinhos

DOPRAVA V PORTU

Přímo u letiště se nachází autobusové nádraží i metro, kam Vás bezpečně dovedou ukazatelé v letištní hale, a kde můžete rovnou zakoupit jízdenky na MHD. Možností máte hned několik. Porto, jako už většina větších měst, funguje v rámci zón a integrované dopravy tzn. zahrnuje více typů městské hromadné dopravy na jednu jízdenku. Na všechny naše zastávky zmíněné výše jsme potřebovaly lístek, který zahrnuje 3 zóny a nejvíce se vyplatila celodenní jízdenka. Za tu jsme zaplatily 7,5 euro na osobu. Kdyby jste si nevěděli rady, u automatu je mapka, kde jsou zóny vyznačené a zároveň na letišti je i obsluha, která popřípadě poradí. Ne, že by jste se na ni nemohli spolehnout, bylo nám odpovězeno spíše abychom už něco koupily a šly, než aby nám poradila. 😀

Ulice Porta
Ulice Porta
Historická tramvaj
Historická tramvaj

Metro jezdí každých 5-10 minut a cesta do centra trvá maximálně 30 minut. Metro v Portu nehledejte v podzemí, je to taková naše tramvaj - nadzemka. Další přesun jsme řešily akorát z centra na pláž Praia de Matosinhos. Jízdenku jsme měly koupenou a zastávku i čas odjezdu nám naprosto bez problému pomohly vyhledat Google mapy, popřípadě jsou na veškerých zastávkách jízdní řády, což nás vzhledem k jižní Evropě velice překvapilo. 😀 Cesta z centra k pláži na okraj města trvala okolo 40 minut a autobusová zastávka i metro u pláže je opravdu v blízké docházkové vzdálenosti. Poslední přesun jsme měly z pláže zpět na letiště, která trvala asi 40 minut metrem.

Kolik stojí jízdenky v Portu?

  • Andante Tour 1: 24-hodinový lístek platný pro všechny zóny včetně letiště: 7 EUR
  • Andante Tour 3: 72-hodinový lístek platný pro všechny zóny včetně letiště: 15 EUR
  • Andante 24 pro 2 zóny: platí vždy pro zónu, ve které byl lístek označen + 2 navazující: 4,20 EUR

CO PODNIKNOUT V PORTU

Centrum města je krásné a pokud nepatříte mezi ty, které by oslovily památky a historické stavby určitě Vás v Portu zaujmou jeho městské uličky s barevnými domy, pouliční umělci a samotná atmosféra města, kterou stojí za to si vychutnat. Vypisovat památky a místa, které v centru navštívit by bylo trochu zbytečné, všude je o tom zmínek požehnaně a je pravdou, že samotnou procházkou centrem narazíte na spoustu z nich. Co by Vás mohlo zajímat je knihovna Livraria Lello. Je to jedno z nejstarších knihkupectví v Evropě a schodiště v interiéru knihovny, ač je to prý náhodou, přitahuje hlavně fanoušky Harryho Pottera, právě díky neuvěřitelné podobě z těchto filmů. Jestli Vás tohle zaujalo, možná Vás budou zajímat i podmínky vstupu, které jsme my bohužel podcenily. Do knihovny je vstup zpoplatněný, kvůli proudícím davům. Nutností je včasná rezervace na přesný čas návštěvy na oficiálním webu knihovny zde Livraria Lello. Vstup do knihovny je 8 eur a při koupi některé z knih se cena vstupného sníží na 5 euro.

Dalším místem v centru, které nás zajímalo byl historický most Ponte Lúis I. Na jehož návrhu úzce spolupracoval i Gustav Eiffel. Most je stále využíván jako dopravní tepna centra. Po horní mostovce rychlodrážní tramvají linkou D a na spodní mostovce autobusem (linky 900, 901, 906). K mostu můžete pohodlně dojít právě procházkou přes centrum, projít se i po mostě a vychutnat si tak výhled na Porto a dále i atmosféru přilehlé promenády. Pro nás to byla poslední zastávka ve městě a pak už jsme pokračovaly na pláž z nejbližší zastávky.

Ponte Lúis I.
Ponte Lúis I.
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta
Ulice Porta
Ulice Porta
Historické centrum Porta
Historické centrum Porta

PLÁŽ

Z centra jsme směřovaly na pláž Praia de Matosinhos, která je považována za nejhezčí a nejoblíbenější pláž Porta. A nedivím se, pláž je čistá, krásná, široká, písčitá. Když vystoupíte o zastávku dříve a nebo dojdete, vedle této pláže se nachází ještě pláž Praia do Molhe. Porto jsme navštívily v říjnu a bylo tam krásných 28 stupňů. Pokud, ale nejste milovníci divokých vln nebo máte čistě jen zdravý respekt z vln, od koupání Vás to odradí. Klidné moře to rozhodně není i přesto, že je pláž přehrazena z jedné strany molem. Můžete zde také obdivovat surfaře, kterých tu rozhodně nebylo málo. U pláže určitě koukněte na výtvor umění nazývaný She Changes. Určitě Vám vezme trochu času k zamyšlení, jak si umělcovo vyjádření měnícího se Porta od námořního města po centrum turismu nerozumí s Vaší představivostí a pochopením této instalace 😀. Na jižní konci pláže můžete navštívit menší akvárium Sea Live.

Praia de Matosinhos
Praia de Matosinhos
Praia de Matosinhos
Praia de Matosinhos

I přesto, že jsme měli na Porto pro někoho možná nezvykle málo času a někdo z Vás by raději volil čekání na letišti než shon, my můžeme i takto krátkou návštěvu Porta jen doporučit. Město má co nabídnout, doprava je přehledná a spolehlivá a určitě jsme nelitovali, že netrávíme čas na letišti. -

A co další zastávka na naší cestě z Madeiry?