PRONÁJEM AUTA, SILNICE
Auto jsme si pronajaly od češky žijící na Islandu. Samozřejmě Dacii Duster, těch je tam snad stejný počet jako ovcí 😀, kterých je na Islandu opravdu hodně - více než dvakrát tolik co lidí. Mimochodem tam mají i farmu, kde se můžete zkusit starat o ovce. Často se dočtete nebo straší s tím, že je lepší mít auto s náhonem na všechny čtyři, je to pravda, ale pokud se budete držet na Ring Road, tak to není potřeba. Silnice je krásně upravená, sjízdná a nemělo by s ní mít problém žádné auto. Dokonce i má kamarádka si řízení pochvalovala, a to není jeho velkým fanouškem.
Zvažovaly jsme více variant i u pronájmu auta, ať už od autopůjčoven, kterých je spousta a můžete si porovnat nabídky a ceny, a nebo u místních. Kontakty jsme čerpaly z facebookové skupiny Češi a Slováci žijící na Islandu a skupina nám nebyla nápomocna jen v tomhle ohledu. U některých místních, kteří pronajímali auto se nám nezdála komunikace nebo recenze, tak jsme od toho upustily a hledaly dál. Na recenze opravdu v tomto případě dbejte, pokud nebudete mít smlouvu předem. Předejdete tím problémům, které by mohly nastat před předáním auta. Třeba i to, že vám auto opravdu předají. Také je dobré zjistit jak dotyčný popřípadě řeší poruchu auta na cestě, když ho máte půjčené a jestli má i náhradní auto pro případ poruchy.
Za nás bylo všechno v naprostém pořádku. Paní s námi byla v kontaktu i během cesty, když jsme si nevěděly rady a držela nás v upgradu ohledně počasí a uzavírek. Součástí výbavy auta byla i plynová bomba a základní věci na vaření, tak jsme měly o starost měně.
V tomto roční období (posezónním) na čemž záleží, jsme platily za pronájem auta 13 000 Kč s veškerým pojištěním a bez depozitu. Platba na místě při předání. Pokud budete trochu sledovat ceny přes sezónu jsou daleko vyšší.
Tankování na Islandu většinou probíhá platbou předem u stojanu, tak je dobré si spočítat kolik litrů vzít. S vrácením peněz už to nemusí být tak jednoduché, pokud zaplatíte více, vím o čem mluvím, stalo se nám to. Rozhodně doporučuji nejezdit na rezervu, může se stát, že dlouhou dobu na žádnou čerpací stanici nenarazíte. Cena benzínu se pohybovala od 45 - 50 Kč za litr. Co se týče cen čerpacích stanic, byla nám doporučena čerpací stanice N1, ta zároveň nabízela i dobíjecí karty na tankování. Tak pokud víte, že budete jezdit hodně a často tankovat, můžete využít i tuto variantu.
Když se vrátím k silnicím a sjízdnosti, trochu jsme se řízení bály, ale naprosto zbytečně. Nicméně jsme se z 90 % držely na Road1. Když už jsme se vydaly, ať už kvůli navigaci nebo jen tak mimo hlavní silnici, cesty upravené nejsou a některé úseky byly nepříjemné. Tam už je nějaká řidičská zkušenost nebo alespoň pevné nervy docela výhodou.
A co řízení v USA? V čem je jiné?